آکاایران: چطور به تغییر اخلاق در دوران بارداری عادت کنیم؟

آکاایران: در دوران بارداری خانم ها از خود برخی رفتارهای عجیب از خود نشان میدهند که قبلا از این قبیل کارها در آن ها دیده نشده بود. دوران بارداری سرشار از فراز فرودهای هورمونی و احساسی است و این امری کاملا طبیعی میباشد؛ ولی مسئله ای که حائز اهمیت است این میباشد که شما باید سعی کنید تا حد امکان از حمایت روحی دیگران در این دوران استفاده نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه با تغییر اخلاق و رفتار خانم ها در دوران بارداری کنار بیایید.
بیشتر خانم ها تغییرات خلق و خو در بارداری و تغییرات احساسی ناگهانی را تجربه می کنند. شما می توانید بخشی از بالا و پایین های احساس را بر گردن هورمون ها بیاندازید (به خصوص در سه ماهه ی اول) اما عوامل دیگری علاوه بر هورمون ها نیز در این تغییر حالات نقش دارند. بچه دار شدن یک تغییر شگرف در زندگی هر فرد است. شما ممکن است درباره ی هزینه ها، سلامتی کودک و فرآیند تولد نگران و وحشت زده باشید. علاوه بر این چگونه می توان از شما انتظار خلق خوب و مهربانی داشت درحالی که هر روز با تهوع از خواب بیدار می شوید، لباس هایتان اندازه نیستند و خسته تر از آنید که یک وعده غذای گرم بخورید.

راه های کنار آمدن با تغییرات خلق و خو در بارداری
نوسانات خلقی معمولا تا پایان سه ماهه ی اول با متعادل شدن مجدد هورمون ها، بهبود انرژی و کنار آمدن شما با مفهوم بارداری پایان می یابند. تا پیش از این در یکی از زمان هایی که احساس خوبی دارید از فرصت استفاده کنید. با همسرتان صحبت کنید برایش توضیح دهید که در این مدت ممکن است دچار عصبانیت و احساسات ناگهانی شوید و پیشاپیش بابت رفتاری که ممکن از شما سر بزند عذرخواهی کنید. برای همسرتان توضیح دهید که در حالات بد روحی چگونه می تواند شما را حمایت کند. با به اشتراک گذاشتن احساسات می توانید دید بهتر و واضح تری از شرایط بدست آورید. هر زمان که نسبت به زایمان، شیردادن یا مراقبت از نوزاد دچار نگرانی شدید، از والدین دیگر در مورد این مسائل سوال کنید. دانستن این مساله که افراد دیگری قبلا با این کارها مواجه شده اند و از پس آن برآمده اند می تواند برایتان بسیار مفید باشد.

در نهایت هر کاری که باعث می شود احساس آرامش و راحتی داشته باشید و با تغییرات خلق و خو در بارداری کنار آیید، انجام دهید. چرا که استرس در دوران بارداری می تواند دوران بارداری و زایمان را بسیار سخت تر کند. هنگام عصبانیت و خشم نفس عمیق بکشید. هوا را به آرامی از دماغ خود به داخل بکشید و تا 5 بشمارید، سپس در حالیکه به آرامی هوا را از دهان بیرون می دهید به یک برگردید. تجسم کنید با این نفس یک موج از آب گرم بر بدن تان جریان می یابد و همه ی نگرانی هایتان را می شوید و با خود می برد. پاشیدن آب خنک به صورت تان، زیاد کردن درجه ی کولر ماشین یا باز کردن پنجره و تنفس هوای تازه می تواند برای غلبه بر نگرانی ها کمک کننده باشد.

منبع: نی نی بان

منبع :