آکاایران: درباره استراحت مطلق بیشتر بدانید

آکاایران:  

استراحت مطلق در حاملگی به چه معناست ؟در چه شرایطی مادران باردار وادار به استراحت مطلق و کم تحرکی می شوند ؟زمانی که جفت آن ها پایین باشد یا طول سرویکس آن ها کوتاه باشد و یا دچار خونریزی های ناگهانی در این دوران شده باشند همچنین کم بودن مایع دور جنین نیز نیاز به استراحت و مصرف مایعات مختلف دارد مدت این دوره بستگی به شرایط جنین آن ها دارد ناگفته نماند خانم هایی که چندقلو باردارهستند بیشتر در معرض این خطرات قرار دارند .

استراحت مطلق یعنی سپری کردن بیشترین ساعات شبانه روز در رختخواب و به حالت درازکش، استراحت مطلق می تواند از چند روز تا چند ماه باشد.

معمولا متخصصان و پزشکان به خانم های باردار استراحت مطلق را توصیه نمی کنند چرا که طبق شواهد و مدارک در اغلب مواقع، استراحت مطلق باعث سلامت بیشتر مادر و جنین نمی شود.

خانم ها یی که مجبور به استراحت مطلق در بارداری می شوند، نسبت به این کلمه حساسیت زیادی دارند چرا که معتقدند تحمل این دوره در خانه بدون آنکه فعالیتی داشته باشند، بسیار سخت و طاقت فرساست در حالی که در استراحت مطلق نیز می توان از زمان لذت زیادی برد.

علائمی مثل خونریزی و انقباضات شدید از مواردی هستند که منجر به استراحت مطلق می شوند در طول دوران بارداری پزشک انجام برخی آزمایشات را به بیمار خود توصیه می کند نتیجه این آزمایشات و سونوگرافی ها نیز می توانند منجر به چنین تصمیم گیری شوند.

اگر رشد جنین بسیار کم باشد و یا برخی مسائل و مشکلات پزشکی برای او به وجود آمده باشد فعالیت های روزمره مادر محدود می شود.

در بارداری های دو و یا چند قلوئی و نیز مواردی که در آنها احتمال می رود. زایمان زودرس رخ دهد، نیز توصیه پزشک استراحت مطلق است.

جفت سرراهی (وقتی جفت در قسمت پایین رحم و یا در دهانه رحم قرار می گیرد) نیز نیاز به تجویز دستور استراحت مطلق دارد.

حتی فشارخون بالا در بارداری نیز می تواند به استراحت مطلق در بارداری منجر شود.

از آنجا که هر نوع بارداری، با سایر بارداری ها می تواند فرق داشته باشد تجربه هر زن از استراحت مطلق نیز می تواند با دیگر فرق کند.

برخی از خانم ها فقط چند هفته نخست بارداری نیاز به استراحت دارند ولی عده ای تمام طول بارداری لازم است که استراحت کنند.

استراحت مطلق چه کمکی می کند؟

خانم هایی که در طول دوران بارداری فشارخون بالا را تحمل می کنند با استراحت مطلق، استرس ها و اضطراب هایشان کاهش می یابد (هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روحی روانی) و همین امر موجب کاهش فشارخون در آنها می شود.

خونریزی های واژینال نیز می توانند در اثر فعالیت های روزمره، ورزش کردن، بار سنگین بلند کردن، تشدید شوند ولی با استراحت کردن، این خطرات نیز کاهش می یابند. خانم هایی که در معرض زایمان زودرس هستند نیز با کاهش فعالیت های روزمره خود و البته کاهش استرس، این خطر را تا حدود زیادی رفع می کنند.

با توجه به شرایط پزشک تصمیم می گیرد که آیا مادر نیاز به این شیرایط خاص دارد یا خیر.

در زمان استراحت مطلق چه کارهایی را می توانید انجام دهید و چه کارهایی را نباید انجام دهید؟

گاهی اوقات پزشک به زن باردار استراحت مطلق را توصیه می کند ولی در حدی که می تواند بنشیند و راه برود ولی با همسرش ارتباط زناشویی نداشته باشد، ورزش نکند و چیزی بلند نکند، عده ای دیگر از خانم ها باید فقط در رختخواب باشند و فقط برای غذا خوردن می توانند بنشینند و تعدادی نیز باید در بیمارستان بستری شوند چرا که نیاز به مراقبت های جدی دارند.

نوع استراحت مطلق هر چه که باشد باید یک نکته اهمیت داده شود، اینکه حتما گاهی اوقات پاها را حرکت دهید تا خون در آنها جریان پیدا کند و لخته خونی ایجاد نشود. به خاطر داشته باشید که حتما در این باره از پزشک خود سوال کنید:

– آیا می توانم به تنهایی حمام بروم؟

– آیا می توانم گاهی در آشپزخانه غذای سبکی درست کنم؟

– به هنگام استراحت کردن باید بدانم در چه حالتی باشد؟

– آیا می توانم سرکار بروم؟

– هر روز چقدر می توانم پیاده روی کنم؟

– آیا می توانم فعالیت جنسی داشته باشم؟

– برای افزایش گردش خون در بدن، بهتر است چه کارهایی انجام دهم؟

استراحت مطلق همان اندازه که می تواند برای برخی از خانم های باردار مفید و لازم باشد در برخی مواقع دردسرساز نیز می شود.

به غیر از خطر کم تحرکی و حتی بی تحرکی که به ایجاد لخته خون منجر می شود، می تواند باعث کاهش سوخت و ساز بدن به وجود آمدن برخی دردها، مشکلات روحی و روانی مثل احساس تنهایی، بی حوصلگی و خستگی نیز شود.

در واقع برای استراحت مطلق، هیچ استانداردی تعیین نشده است. سوزش معده، تورم پاها، یبوست، دیابت نیز از سایر عوارض احتمالی استراحت مطلق است.

کاهش فعالیت های روزانه منجر به کاهش اشتها نیز می شود. کاهش وزن مادر، روی وزن جنین اثر می گذارد حتی برخی از خانم ها در این شرایط دچار افسردگی می شوند.

نوسانات خلقی و روحی روانی همگی از مادر به جنین منتقل می شود.

همه خانم هایی که پزشک برای آنها استراحت مطلق را توصیه کرده است، باید تمام دوره را تحت نظر پزشک باشند تا از این خطرات احتمالی دور بمانند.

چند توصیه

– تا جائیکه ممکن است و خطرآفرین نیست حرکت کنید حرکات بسیار سبک، مخصوصاً در نیمه بالایی بدن، باعث می شود که برای زایمان قوی بمانید و بعد از وضع حمل نیز سریع بهبودی پیدا کنید و از نوزادتان مراقبت کنید.

– بدن خود را بکشید. (حرکات کششی) پاها و دستها خود را بکشید ولی حرکاتی که انجام می دهید را حتما به پزشک خود بگویید تا با تأیید او باشد.

زندگی آنلاین

منبع :