آکاایران: نوزادان و شیرخواران چه ویژگی های ذهنی دارند ممکن است با خواندن این مطلب شگفت زده شوید و انتظار این همه خصوصیت و توانایی را از یک شیرخوار نداشته باشید هوش موسیقیایی نوزاد و توانایی وی در تفریق و جمع کردن در سن زیر یکسالی بی نظیر است وی می تواند زبان بیاموزد و به چندین زبان زنده دنیا تسلط پیدا کند.

شرط می بندیم که نمی دانستید نوزادتان قادر است پیش از آنکه حرف بزند، بشمارد. از طرفی او می داند که کدام یک از دسته های عددی بیشتر از دیگری است و حتی می تواند یک تفریق ساده را هم انجام دهد، آن هم پیش از آنکه به یک سالگی برسد.

به شما می گوییم که کودکان چه چیزهایی را از آغاز تولد یا روزهای اول به دنیا آمدن می دانند و چطور می توان به آنها کمک کرد تا حین بزرگ شدن، چیزهای بیشتری یاد بگیرند.
۵.نوزاد می داند: ریاضی!
شرط می بندیم که نمی دانستید نوزادتان قادر است پیش از آنکه حرف بزند، بشمارد. از طرفی او می داند که کدام یک از دسته های عددی بیشتر از دیگری است و حتی می تواند یک تفریق ساده را هم انجام دهد، آن هم پیش از آنکه به یک سالگی برسد. طی آزمایشی در این زمینه، ۲۴ نوزاد ۶ ماهه یک فیلم ویدئویی مشاهده کردند که دو عروسک در آن نمایش داده می شد: پیش از آنکه فیلم به پایان برسد، محققان یک عروسک را خارج کرده و بعد صحنه ای را از فیلم حذف کردند به نوعی که مانع از دیدن نوزادان می شد. وقتی آن صحنه حذف شد، گاهی یک عروسک معلوم می شد، گاهی دو تا. زمانی که دیگر به تعداد آنها افزوده نشد، نوزادان با دقت بیشتری به تصاویر نگاه می کردند، در واقع سرنخی که نشان می داد از این مسئله شگفت زده شده اند. در سایر تحقیقات این مسئله مشخص شد که نوزادان ده ماهه می توانند بگویند که در کدام فنجان، بیسکوییت یا مایع بیشتری وجود دارد. مطمئنا آنها کلمات مناسب را نمی دانند تا علت دانستن این مسئله را به شکل ریاضی عنوان کنند، اما طی اشعار کودکانه کلی عدد یاد می گیرند و شما هم از مهارت های محاسباتی آنها شگفت زده خواهید شد.
۶.نوزاد یاد می گیرد: چه وقت آهنگ از ریتم خارج می شود
مزایای بازی های کودکانه همراه با شعر یا آواز خواندن چیزی فراتر از سرگرمی برای بچه هاست، حتی برای آنهایی که تنها شش ماه سن دارند. تحقیقات نشان می دهد نوزادانی که آموزش هایشان توأم با موسیقی است بیشتر لبخند می زنند، کمتر ناراحت و راحت تر آرام می شوند. زمانی که آهنگی با صدا و تناژ مناسب پخش می شود، این نوزادان نسبت به نوزادنی که با بازیگوشی به موسیقی پس زمینه گوش می دهند در حالی که دارند کار دیگری انجام می دهند، سریع تر یاد می گیرند. البته فراموش نکنید که لازم نیست زمانی که نوزاد در گهواره است به او درس ویولون سل یاد بدهید – بهتر است به خواندن لالایی، شعرهای کودکانه و یا ترانه های محاوره ای اکتفا کنید.
۷.نوزاد یاد می گیرد: بخش زیادی از زبان را از شما می آموزد
تحقیقات دانشمندان بر روی مغز نشان داده است که بازه زمانی بین شش تا دوازده ماهگی زمانی بسیار مهم برای پیشرفت زبانی بوده و بهترین روش برای افزایش قابلیت یادگیری زبان، در تعامل ها و تأثیرات متقابل اجتماعی است. پس بهتر است بازی با نوزادتان را خیلی زود شروع کرده و سعی کنید جریان ثابت و مستدامی را در قالب حرف زدن مداوم با نوزاد حفظ کنید. وقتی در حیاط خانه همراه با او راه می روید، کارهای روزانه تان را برایش تعریف کنید، به کبوتران و ابرها اشاره کنید و با جملات ساده درباره آنها صحبت کنید. وقتی دارید به او لباس می پوشانید، اعضای بدن را برایش نام ببرید. اسباب بازی ها و گجت های الکتریکی هم خوب و جالب اند، اما زمانی را که نوزاد با شما یا سایر افراد بزرگسال به بازی کردن سپری می کند، عملا چیزی در ارتباط با زبان و سایر مقوله های مربوط به یادگیری نخواهد آموخت.
۸.نوزاد می داند: لذتِ بخشندگی
ممکن است فکر کنید که کودک شما در سهیم شدن یا استفاده مشترک از یک چیز با سایر کودکان چندان مشتاق نیست. پس احتمالا از نتایج تحقیقی که اخیرا انجام شده شگفت زده خواهید شد؛ چرا که محققان دریافتند کودکان واقعا دوست دارند در بازی با اسباب بازی ها با دیگران سهیم شوند. و نکته جالب تر اینکه آنها زمانی خیلی شاد و خوشحال خواهند بود که بتوانند از چیزی دست بکشند که صرفا با هدف سهیم شدن با کس دیگری از آن استفاده می کردند. اما محققان چطور به این مسئله پی بردند که کودکان در انجام این کار، افراد ساده ای هستند؟ آنها به یک سری کودک ۲۲ ماهه عروسک هایی دادند و به هر کودک هشت بیسکوییت دادند. نخست، کودکان دیدند که افراد بزرگسال به هر عروسک یک بیسکوییت می دهند. بعد هر کودک را تشویق کردند تا به هر عروسک، بیسکوییتی را بدهد که همان جا بود و بیسکوییت بعدی را از ظرف و سهم خودش بدهد. نتیجه این شد کودک زمانی که از ظرف خود به عروسک بیسکوییت می داد، احساس شادی بیشتری داشت. اگر دوست دارید لذت بخشندگی را در کودک تقویت کنید سعی کنید فرصت های زیادی برای سهیم شدن در اختیارش بگذارید.

منبع :