آکاایران: جلوگیری از سقط جنین! علل سقط جنین را بشناسید

آکاایران: شاید سقط جنین را بتوان از بدترین اتفاقاتی نام برد که ممکن است برای هر زوجی اتفاق بیافتد. سقط جنین علل مختلفی را در بر می گیرید که می توان به: استفاده از دارو، ضربه، نا باروری تخمک و … اشاره کرد. تخمک سوخته را می توان از جمله شایع ترین علل سقط جنین نام برد. با دکتر سلام همراه باشید.

تخمک سوخته (که همچنین به عنوان بارداری بدون جنین شناخته می شود) نوعی سقط جنین زودرس است؛ این عارضه زمانی رخ می دهد که تخمک بارور هرگز به جنین تبدیل نمی شود.

تخمک سوخته (که همچنین به عنوان بارداری بدون جنین شناخته می شود) نوعی سقط جنین زودرس است؛ این عارضه زمانی رخ می دهد که تخمک بارور هرگز به جنین تبدیل نمی شود. از آنجایی که این عارضه در اوایل دوران بارداری و تنها چند هفته پس از تخمک گذاری و لقاح رخ می دهد، بسیاری از خانم ها حتی از بروز آن مطلع نمی شوند. بنابراین اگر در یک تست حاملگی نتیجه مثبت گرفته اید و چند روز بعد تست منفی داشته اید یا در سونوگرافی مشکوک به سقط جنین بوده اید، طبیعی است که گیج و ناراحت باشید. با این حال، دانستن چون و چرای بروز این عارضه و اینکه تخمک سوخته شانس بارداری شما را در آینده از بین نمی برد، می تواند اطمینان بخش باشد.
تخمک سوخته چیست؟
در طول یک حاملگی طبیعی، اسپرم ظرف مدت کوتاهی پس از تخمک گذاری یک تخمک را بارور می کند. این تخمک بارور در عرض چند ساعت شروع به تقسیم شدن می کند. ظرف مدت 10 روز، این تخمک سلول های جنین را توسعه می دهد و درون رحم جای می گیرد. تثبیت جنین در داخل رحم با شروع رشد جفت همراه است. جنین در روزهای آتی به رشد خود ادامه می دهد و هفته ششم از دوره بارداری، یا حدود یک ماه پس از تخمک‎گذاری و لقاح به صورت یک نقطه چند میلی متری در سونوگرافی دیده می شود.
با این حال، در برخی موارد توسعه جنین به صورت موقت متوقف می شود. ممکن است یک تخمک بارور هرگز به جنین تبدیل نشود، اما جایش را در رحم به دست آورد. همچنین ممکن است چیزی باعث توقف رشد جنین در داخل رحم شود. در هر صورت، پزشک در این شرایط تشخیص می دهد که تخمک سوخته است. این تشخیص در هفته هفتم و از طریق سونوگرافی داده می شود.
علت بروز تخمک سوخته چیست؟
در سال 2007، محققان محتویات نزدیک به صد تخمک سوخته را بررسی کردند و پس از تجزیه و تحلیل آنها دریافتند که بیش از دو-سوم آنها کروموزوم های غیرطبیعی داشتند. در بسیاری از موارد، تخمک یا جنین یک کروموزوم اضافی داشتند یا از کمبود یک کروموزوم رنج می بردند.
علائم تخمک سوخته
علائم تخمک سوخته شبیه علائم یک حاملگی طبیعی است، حتی اگر رشد تخمک در رحم متوقف شود. چون بدن مادر تشخیص می دهد که چیزی داخل رحم کاشته شده، اما از رشد یا توقف رشد جنین در داخل رحم اطمینان ندارد. به همین دلیل است که بسیاری از خانم های مبتلا به این عارضه در تست حاملگی نتیجه مثبت می گیرند، اما بعدها متوجه می شوند که بارداری بدون جنین دارند. با این حال،چند نشانه غیرطبیعی وجود دارد که می تواند پزشک را به شک بیاندازد.
نرخ شیوع تخمک سوخته چقدر است؟
از آنجایی که این عارضه در اوایل دوران بارداری رخ می دهد، همه موارد تشخیص داده نمی شوند. از این رو، تخمین نرخ شیوع آن برای متخصصان دشوار است. حدود 20 درصد از تمام موارد بارداری به سقط جنین ختم می شود که 80 درصد از آنها در 12 هفته اول رخ می دهند. کارشناسان تخمین می زنند که یک سوم از موارد سقط جنین در 8 هفتگی به علت ابتلا به عارضه تخمک سوخته به وقوع می پیوندد.
این عارضه چگونه تشخیص داده می شود؟
تخمک سوخته تنها از طریق سونوگرافی تشخیص داده می شود. از آنجایی که شکل تخمک سوخته شبیه حالتی است که قطب جنینی وجود ندارد، این نوع سقط جنین اغلب تشخیص داده نمی شود. مثلا اگر در هفته پنجم باشید، ممکن است اصلا متوجه این عارضه نشوید، چون نمی توانید جنین کوچک تان را مشاهده کنید. بنابراین اگر از آخرین روز قاعدگی خود مطمئن نیستید و نمی توانید قطب جنینی را در سونوگرافی مشاهده کنید، باید از دکتر بخواهید یک نوبت فوری به شما بدهد تا وضعیت تان از نزدیک بررسی شود.
درمان تخمک سوخته چگونه انجام می گیرد؟
در برخی موارد، برای درمان تخمک سوخته لازم نیست کاری بکنید. اگر بدن شما در همان اوایل کار تشخیص دهد که تخمک به جنین تبدیل نشده، محتویات موجود در رحم را از بدن خارج می سازد که شامل تخمک بارورنشده نیز هست. این امر با خونریزی سنگین در دوره های قاعدگی همراه است. در واقع، تخمک سوخته در بسیاری از موارد با قاعدگی اشتباه گرفته می شود. بسیاری از خانم ها در این شرایط تصور می کنند که دوره قاعدگی شان با چند روز تاخیر سر رسیده است.
اگر پزشک تشخیص دهد که مبتلا به تخمک سوخته هستید، احتمالا از متدهای درمانی زیر برای رفع مشکل شما استفاده خواهد کرد:
درمان انتظاری: حتی اگر تخمک سوخته از طریق سونوگرافی تشخیص داده شود، پزشکان اغلب توصیه می کنند چند روز منتظر بمانید تا از واکنش بدن تان نسبت به این وضعیت مطمئن شوند.
دارو یا عمل جراحی: گاهی اوقات هورمون هایی که یک جنین کاشته شده ترشح می کند، به حفظ جنین نیز کمک می نماید، حتی اگر جنین در حال رشد نباشد. در این موارد، پزشکان قرص سایتوتک (میزوپروستول) را تجویز می کنند که به خروج محتویات داخل رحم کمک می کند.کورتاژ نیز یک متد موثر است که برای خالی کردن رحم انجام می گیرد.

منبع :