آکاایران: یکی از مهمترین مسائلی که خانم ها باید به آن توجه داشته باشند بارداری و عوامل موثر بر بارداری سالم است چرا که گاهی اوقات با رعایت نکردن کوچکترین عامل ممکن است فرزندی ناسالم و با اختلالات کروموزومی به دنیا بیاورند . عوامل مختلفی بر بارداری تاثیر گذارند که می توانند احتمال تولد یک کودک با اختلالات کروموزومی یا مبتلا به سندرم داون را افزایش یا کاهش دهند .

یکی از عوامل موثر بر بارداری سالم گروه خونی والدین می باشد که با توجه به تحقیقات انجام شده در مورد رابطه ی بین گروه خونی و اختلالات کروموزومی مشخص شد در صورتیکه ارهاش خون والدین هر دو منفی باشد احتمال تولد فرزند مبتلا به سندرم داون به حداقل می رسد در حالیکه بیشترین تولد نوزادان با سندرم داون در والدینی که ارهاش خون هر دو مثبت بود دیده شد .

عامل دیگر مرتبط با سن می باشد البته سه سن شناسنامه ای، زیستی و روانی ، سن حقیقی انسان را مشخص می کنند که در مجموع سن زیستی انسان که براساس مو، پوست و دندان هر فرد مشخص می شود از سن تقویمی مهمتر بوده و فاصله سنی پدر و مادر، سن مادر و سن مادربزرگ در هنگام بارداری در آن اثر دارد.

داروهای ضدبارداری

حتی استفاده از داروهای ضدبارداری نیز می تواند موجب تولد نوزادی با اختلالات کروموزمی شود این درحالیست که خانم به یکباره مصرف دارو را قطع کند و تصمیم به باردار شدن بگیرد .

جالب است بدانید که سردمزاجی و نارضایتی جنسی بین مرد و زن نیز موجب تولد کودکی با اختلالات کروموزمی می شود به همین دلیل برقراری رابطه جنسی قوی و گرم بسیار مهم بوده و بر بارداری سالم نقش حیاتی دارد .

منبع :