آکاایران: نحوه شیردهی مادر به نوزاد

آکاایران: آکا ایرانخانم های جوانی که برای اولین بار مادر می شوند برای شیر دهی نوزاد بیشتر از خانم های که برای دومین بار مادر می شوند مشکل شیر دهی به نوزاد دارند که اگر نکاتی را رعایت کنند در هنگام شیر دهی به نوزاد احساس درد نمی کنند.

به گفته مختخصص نوزادن شیر دهی به نوزاد یک هنر می باشد که باید خانم ها به طور صیحیح آن را یاد بگیرند زیرا شیر دهی به نوزاد یکی از مهم ترین تاثیر گزار ترین چیزی است که در رشد نوزاد شما تاثیر دارد و برای یادگیری صیحیح شیر دهی به نوزاد زمان کافی نیاز است.

خانم دکتر فاطمه فرشته مهرگان:در سری اول پس از بارداری و تولد نوزاد خانم ها باید با انتخاب صحیح به نوزاد شیر بدهند یعنی اینگونه که  منجر به رسیدن آسان شیر از پستان به دهان نوزاد و راحتی مادر در شیردهی شود.

همچنین این استادیار اظهار داشت که:باید توجه و دقت که خانم هایی که باردار هستند پس از تولد نوزادشان رفلکس مکیدن نوزادان بعد از تولد بسیار قوی است و باید نوزاد از پستان مادر شیر بخورد زیرا اگر این عمل به تاخیر بیافتد یعنی اینگونه که  در طی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه اول تولد نوزاد به پستان مادر گذاشته نشود، قدرت مکیدن در طی ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد بسیار ضعیف می شود و این به ضرر نوزاد می شود.

وضعیت نادرست شیر خوردن نوزادان

به گفته متخصص اطفال شما در هنگام شیر دادن به نوزاد باید از این حرکات بپرهیزید :دور بودن چانه نوزاد از پستان مادر، برگشتن لب های شیرخوار به داخل در هنگام مکیدن، قابل مشاهده بودن قسمت زیادی از هاله پستان در بالا و پایین لب ها، مکیدن بسیار سریع و کوچک، چرخش بدن شیرخوار به خارج از آغوش مادر، عدم تماس نزدیک با بدن مادر و احساس درد در هنگام شیر دادن از نشانه ها و حرکات نادرست شیر خوردن نوزاد می باشد.

مادر ها در هنگام شیر دادن به نوزاد باید توجه کنند که  نیازی نیست که مادر هنگام شیر دادن پستان را در بین دو انگشت دست نگه دارد؛ چراکه این وضعیت باعث می شود شیرخوار فقط نوک پستان را بمکد و همچنین مادر باید در زمان شیر دهی به نوزاد خود آزاد و راحت باشد و مادر در هنگام شیر دهی اظطراب داشته باشد تا با خیال راحت به نوزاد خود شیر دهد زیرا این وضعیت باعث انتقال اظطراب به نوزاد خود می شود.

منبع :