آکاایران: درست است که چای سبز به دلیل وجود آنتی اکسیدان فراوان که آنزیمهای پرورش دهنده سرطان را مسدود می کند ، مانع از تخریب سلول های بدن شده و ضد سرطان است و از دیگر خواص چای سبز محافظت بدن در برابر بیماریهایی چون ناراحتیهای قلبی، فشار خون بالا می باشد اما از طرفی توانایی بدن را در جذب اسید فولیک کاهش داده و همچنین در جذب آهن نیز تاثیر می گذارد.

آکاایران: چای سبز در دوران بارداری ممنوع

در دوران بارداری با مصرف چای سبز مادر از فواید آنتی اکسیدان های موجود در چای بهره مند می شود اما از طرفی دیگر مصرف چای سبز باعث کاهش فولات در بدن شده و اگر در طول بارداری سطح فولات از حالت طبیعی پایین تر باشد خطر نقص سیستم عصبی در جنین افزایش می یابد . اسید فولیک یکی از مهمترین مواد مغذی در طول بارداری می باشد که مصرف مقدار زیادی چای سبز در زمان لقاح یا ابتدای بارداری خطر نقص لوله عصبی مثل اسپینا بیفیدا در نوزادان را افزایش می دهد .

نقص در جنین

جالب است بدانید درصورتیکه لوله اطراف سیستم عصبی مرکزی که لوله عصبی نامیده می شود به طور کامل بسته نشود اسپینا بیفیدا اتفاق می افتد و نقص لوله عصبی مثل اسپینا بیفیدا معمولا در اثر کمبود اسید فولیک بوجود می آید. البته نمی توان گفت که اسپینا بیفیدا حتما در نوزادانی که مادرانشان در دوران بارداری مقدار زیادی چای سبز مصرف نمودند اتفاق میافتد اما مطمئنا می توان گفت مصرف چای سبز بر میزان جذب اسید فولیک و فولات تاثیر می گذارد که بی تاثیر به فرایند شکل گیری سیستم عصبی جنین نیست .
از طرفی دیگر چای سبز دارای کافئین بوده و مصرف بالای کافئین در دوران بارداری مناسب نیست .

منبع :