آکاایران: همیشه رژیم غذایی مناسبی سرشار از ویتامین و املاح معدنی داشته باشید زیرا با توجه به اینکه نوزاد هر ۴۵  تا ۶۰ دقیقه یکبار شیر می خواهد شما نیاز به انرژی دارید که این انرژی با ویتامین واملاح معدنی تامین می شود مخصوصا در ماه های اول شیردهی این موضوع مهم تر است . همچنین خوردن میوه جات و سبزیجات برای مادران شیرده ضروریست . انگور، انجیر، لیمو و پرتقال از میوه های مفید برای افزایش شیر مادر و حتما هویج، سیب زمینی و عدس را نیز در رژیم غذایی خود بگنجانید .

 کولیت به دل درد های نوزاد در ابتدای ماه های تولد گفته می شود که نوزاد در اثر آن گریه می کند پس هر گریه ای که از سوی نوزادتان دیدی دلیل بر گرسنگی او نیست و باید در زمینه این دل درد ها با پزشک متخصص مشورت کنید .

 وقتی کودکتان می خوابد حتما شما نیز استراحت کنید تا برای شیر دادن بعدی خسته نباشید و اگر دیدید در پایان روز مقدار شیرتان کم شده نگران نباشید این طبیعیست .

 اگر می بینید شیرتان زیاد است می توانید آن را بدوشید و به مدت یک تا دو روز در شیشه و در یخچال نگهداری کنید .

رژیم غذایی بارداران

 مایعات مهم ترین نقش را در تولید شیر دارند و باید به طور متوسط ۶-۷ لیوان آب در طول روز بنوشید همچنین نوشیدن شیر به میزان ۲-۳ لیوان نیز در روز لازم است تا شیر دهی بهتری داشته باشد . حتی می توانید از میوه های آبدار نظیر هندوانه و طالبی استفاده کنید که بسیار برایتان مفید هستند .

از قهوه و چای پررنگ کمی استفاده کنید زیرا میزان شیر را کاهش می دهد و اگر شیرتان کم است ۳-۴ قاشق مرباخوری جوانه گندم را در سالاد یا در غذاهای دیگر مخلوط کنید.

سعی کنید از دادن شیرخشک یا آب از طریق شیشه حداقل برای ۲ ماه اول پرهیز کنید.

منبع :