آکاایران: رژیم غذایی برای افزایش شیر مادر

نان، غلات، سیب زمینی، برنج، میوه و لبنیات اصلی ترین منابع کربوهیدرات بوده و باید در رژیم غذایی مادران شیرده گنجاده شود همچنین در کنار استفاده کربوهیدرات لبنیات را نیز فراموش نکنید . حذف لبنیات از رژیم غذایی آثار جبران ناپذیری مانند پوکی استخوان را به همراه دارد و با مصرف لبنیات علاوه بر سلامتی میزان شیر مادران نیز افزایش می یابد .

انواع مایعات

باتوجه به اینکه بیشترین حجم شیر مادر را آب تشکیل می دهد وجود میزان زیادی از مایعات در رژیم غذایی مادر ضروریست . درکنار مصرف آب ، غذاهای به اصطلاح آبکی مثل آبگوشت، انواع آش و سوپ و همچنین آبمیوه ها بخصوص طبیعی ان باید مصرف شود . لازم است بدانید در بین آبمیوه ها ، آب هویج تاثیر بیشتری بر افزایش شیر مادر دارد . استفاده از  انواع نوشیدنی های دم کردنی مثل دمنوش های طبیعی نیز تاثیر به سزای در این زمینه داشته و به نوشیدن دمنوش بابونه و ریحان برای مادران سفارش شده است .

رژیم غذایی مادر

سبزیجات و میوه ها

مصرف سبزیجات و میوه ها علاوه بر سلامتی افزایش شیر برای مادر را به همراه دارد و بهتر است بصورت خام مصرف شوند . همچنین اگر به دنبال گیاهانی برای افزایش شیر هستید رازیانه، مخمرهای ماء الشعیر، جوانه غلات و حبوبات، جوانه عدس و نخود، دانه کنجد، زردچوبه، گرمک، سیاه دانه، شوید، تخم شوید، تخم ترب، شیره خرما، شیره انگور را به شما پیشنهاد می کنیم .
البته دقت شود از مصرف گیاه آرتیشو خودداری گردد زیرا باعث کاهش شیر مادر می شود .

با توجه به اینکه رژیم غذایی مادر بر طعم شیر تاثیر می گذارد پس این مادر است که ذائقه کودک را در آینده تعیین می کند . در این راستا از مادران شیرده می خواهیم در رژیم غذایی خود انواع غذاها حتی سیر و پیاز که شاید بودار به نظر برسد را قرار دهند زیرا اگر مادر بدغذا باشد در آینده فرزند او نیز بدغذا می شود همچنین اگر در رژیم غذایی مادر انواع غذاها گنجانده نشود در صورت مصرف یک غذایی که مادرقبلا مصرف نکرده کودک سریعا تغییر طعم شیر را حس می کند و آن را نمی خورد .

منبع :