آکاایران: خطر زایمان زودرس در زنان کوتاه قد بیشتر از زنان بلند قد است

مادران کوتاه قد، بیشتر در معرض زایمان زودرس و تولد فرزند نارس و کوچکتر هستند

 

دوران بلوغ اگر به تغذیه دختران نوجوان توجهی نشود، قد آنها کوتاه و اندامشان ظریف خواهد بود از این رو نسل آینده را نیز به مخاطره می افتد زیرا دختری که قد بلندی دارد، ذخایر غذایی کاملی داشته و در هنگام باروری جفت بزرگتری ساخته و تغذیه بهتری از طریق جفت به جنین می رسد.

محققان آمریکایی دریافتند، زنان کوتاه قد بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند.یافته های این بررسی نشان می دهد، میزان قد مادر با طول دوران بارداری ارتباط مستقیم دارد و هرچه قد مادر کوتاه تر باشد، بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد. مادران کوتاه قد، بیشتر در معرض زایمان زودرس و تولد فرزند نارس و کوچکتر هستند.


لوئیس موگلیا، از بیمارستان کودکان سینسیناتی در اوهایو در این زمینه اظهار کرد: قد مادران با دوران بارداری آنها رابطه مستقیم دارد، البته دلیل این موضوع هنوز مشخص نیست، اما به احتمال زیاد ریشه آن در ژنتیک، تغذیه و محیط زیست است و نیاز به بررسی و مطالعه در این زمینه وجود دارد.

این مطالعه همچنین نشان داد، در سراسر جهان سالانه 15 میلیون نوزاد زودرس متولد می شوند و بیش از یک میلیون کودک به علت تولد زودرس از بین می روند.

علاوه بر این نوزادانی که زودرس متولد شده اند با مشکلات جدی سلامتی از جمله مشکلات تنفسی، زردی، مشکلات بینایی، فلج مغزی و کندذهنی مواجه می شوند.

محققان با بررسی سه هزار و 485 زن و نوزاد آنها در شمال اروپا دریافتند قد مادر، تاثیر بسیاری بر شرایط جنین، طول مدت بارداری و نارس بودن دارد.

میزان قد مادر با طول دوران بارداری ارتباط مستقیم دارد

 

قد نوزاد و وزن او از مواردی است که ژنتیکی است و ارتباطی با قد مادر ندارد.

جو لی سیمپسون، یکی از محققان این بررسی اظهارکرد: طول قد مادر و اثر آن بر طول بارداری مجزا از تاثیر ژنتیک بر اندازه جنین است که در این پژوهش بررسی شده است.

یک متخصص تغذیه گفت: دختران قد بلند ذخایر غذایی کاملی دارند و در هنگام بارداری جفت بزرگتری ساخته و از این رو تغذیه بهتری از طریق این جفت به جنین رسیده و فرزندان آنها سالم تر به دنیا می آیند.

 

ایشان اظهار داشت: دختران در دوران بلوغ نیاز زیادی به آهن و کلسیم پیدا می کنند و اغلب آنها در این ایام رژیم گرفته یا از غذاهای فست فود استفاده می کنند که موجب عدم تأمین نیازهای تغذیه ای آنها شده و ذخایر بدنی آنها تحلیل می رود.

وی در ادامه افزود: تغذیه فقط شامل خوردن و لذت بردن نمی شود؛ در ورای تغذیه باید به سلامتی اندیشید و رساندن 50 ریزمغذی و اسیدهای چرب آمینه به سلول های بدن از طریق مواد غذایی ضروری است.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه روش تغذیه اکثر دختران جامعه نادرست است، ادامه داد: سرعت افزایش تکثیر سلولی در دوران بلوغ شبیه به نوزادی است که تازه به دنیا آمده و با سرعت رشد کرده است و در طول 5 الی 6 ماه وزن او به دو برابر می رسد و در دوران بلوغ اگر دختران جوان خواب کافی داشته و از تمام گروه های غذایی استفاده کنند، 10 الی 15 سانتی متر قد کشیده و وزن آنها نیز اضافه می شود.

در دوران بلوغ اگر به تغذیه دختران نوجوان توجهی نشود، قد آنها کوتاه و اندامشان ظریف خواهد بود از این رو نسل آینده را نیز به مخاطره می افتد زیرا دختری که قد بلندی دارد، ذخایر غذایی کاملی داشته و در هنگام باروری جفت بزرگتری ساخته و تغذیه بهتری از طریق جفت به جنین می رسد.

ایشان با بیان اینکه اگر زنان می خواهند فرزندان آنها دچار بیماری نشوند در هنگام ورود به حاملگی باید دارای وزن مناسب باشند، گفت: هم اکنون 60 درصد از دختران کشور دچار کم خونی هستند که اثرات منفی بر روی رشد آنها در دوران بلوغ دارد.

عمده کم خونی دختران شامل فقر آهن، کمبود اسید فولیک و ویتامین B12 است و برای جبران آن باید از گوشت قرمز، ماهی و منابع گیاهی استفاده کنند اما جذب آهن منابع گیاهی در بدن پایین است.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه دخترانی که کم خونی دارند، غذای خود را با ماست یا دوغ مصرف نکنند، گفت: مصرف لبنیات به دلیل داشتن کلسیم، جذب آهن مواد غذایی را مختل می کند.
گردآوری:بخش زناشویی آکا ایران

yjc.ir
taknaz.irمنبع :