آکاایران: 6 مشوق برای مادران شیرده

6 مشوق برای مادران شیرده

هدف از نگارش این مقاله، تشویق مادران شیرده است. پیش از این‌که به ادامه مطلب بپردازیم، بهتر است مسئله‌ای را روشن سازیم: هدف این مقاله، ترساندن مادرانی نیست که به فرزندان خود شیر خشک می‌دهند. همان‌طور که می‌دانید، شیر مادر منبع فوق‌العاده‌ای از مواد غذایی لازم برای نوزادان است. مادران بسیاری به فرزندان خود شیر مادر می‌دهند و این امر بسیار ارزشمند است اما گاهی مشکلاتی نیز در این زمینه پیش می‌آید. برای نگارش این مقاله با مادران زیادی صحبت کردیم و از احساس آن‌ها در این زمینه مطلع شدیم. گاهی شیر دادن به نوزاد در مکان‌های عمومی با واکنش نامناسب دیگران روبه‌رو است و حتی گاهی چنین واکنش‌هایی در میان خویشاوندان نیز دیده می‌شود.

اما تنها کاری که می‌توان برای مادران شیرده انجام داد این است‌که به آن‌ها انگیزه دهیم. از همه مهم‌تر این که، اگر شما مادری هستید که کودک خود را از شیر مادر تغذیه می‌کند باید از شما تشکر کنیم!

اگر شما مادری هستید که نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنید یا چنین مادری را می‌شناسید؛ به شش مورد برای تشویق این مادران توجه کنید:

1. ممنون از این‌که شیر مادر به نوزادتان می‌دهید

آخرین باری که شخصی از شما تشکر کرد چه احساسی داشتید؟ مسلم است که حس شادی و خوشحالی به شما دست داده است. بیایید نسبت به مادران شیرده نیز این گونه رفتار کنیم. یک "متشکرم" ساده می‌تواند در بهبود روز یک مادر شیرده نقش مهمی ایفا کند.

2. من از تصمیم تو درباره‌ی شیر دادن طبیعی به نوزاد حمایت می‌کنم

اگر شما همسر یک مادر شیرده هستید، دقیقا به او بگویید که چه قدر از مراقبت او از نوزادتان حمایت می‌کنید. به او اطمینان ببخشید که چه قدر این مسئله برای شما خوشایند است. به او بگویید که چه کار فوق‌العاده‌ای انجام می‌دهد.

3. شما کافی هستید

به بدن خود اعتماد داشته باشید. در میان بسیاری از مادران شیرده، مسئله‌ی کافی بودن مواد غذایی برای نوزاد بسیار مهم است و اطلاعات نادرست می‌تواند باعث ایجاد استرس و فشار بیش از حد در مادران شود. مطمئن باشید که در اکثر زنان، شیر مادر برای نوزاد کافی است. از آن جایی‌که بسیاری از افراد برای حفظ سلامت و توانایی سینه‌ها اهمیت زیادی قائل نیستند و تنها در مورد توانایی جنسی خود نگران هستند، تشویق و ایجاد انگیزه در خانم‌ها بسیار مهم است. شما به‌عنوان یک همسر حامی، می‌توانید با کسب آگاهی از عملکردهای اصلی سینه‌ها و مسائل مربوط به شیردهی می‌توانید هر گونه مشکلی را که در این زمینه پیش می‌آید به خوبی درک نمایید. به او بگویید که درک می‌کنید شیردهی آسان نیست و  در این باره از او متشکر هستید.

6 مشوق برای مادران شیرده -آکا6 مشوق برای مادران شیرده

4. آفرین مامان!

به او لبخند بزنید. او را نادیده نگیرید و با او مهربان باشید. با او صحبت کنید و به او لبخند بزنید. جمله‌ی تشویق‌کننده‌ای به او بگویید: "آفرین مامان!"

5. روی صندلی من بنشین و راحت باش!

جایی مناسب و راحت و یک لیوان آب به او بدهید. مادرانی که نوزادان خود را از شیر مادر تغذیه می‌کنند معمولا تشنه هستند چرا که ساخته شدن شیر در بدن، نیاز به آب فراوان دارد.

6. ممنون که تسلیم نشدی!

شیر دادن به نوزاد کار دشواری است. این کار به لحاظ فیزیکی خسته‌کننده است و متاسفانه به لحاظ اجتماعی هم گاهی مورد پذیرش واقع نمی‌شود. پس ممنون از شما مادرانی که شیر مادر به نوزاد خود می‌دهید و با همه‌ی این مسائل کنار می‌آیید و کاری را انجام می‌دهید که برای فرزندتان بیشترین منفعت را دارد.

این مطالب به منظور انتقاد کردن از مادرانی که قادر به شیردهی نیستند ارائه نشده است. هر مادری توانایی شیر دادن طبیعی به نوزاد را ندارد و این امر بسیار ناراحت‌کننده است. ممنون از مادرانی که خواب شبانه‌ی خود را فدای سیر ماندن نوزاد خود می‌کنند. گاهی شیر دادن به نوزاد دردناک می‌شود و ورم سینه، درد در نوک سینه و نشت شیر از سینه‌ها را به همراه دارد. باید برای مواجهه با همه‌ی این مشکلات از مادران سپاسگزاری نمود. شما کار درستی انجام دادید و تصمیم درست خود را رها نکردید و هر آنچه که برای خود و نوزادتان مناسب بوده است انجام دادید. برای همه‌ی این‌ها باید از مادران شیرده تشکر کرد.

برای مشاهده صفحات بعد بر روی تصویر هر صفحه کلیک نمایید.
  • 6 مشوق برای مادران شیرده -آکا6 مشوق برای مادران شیرده

منبع :