آکاایران: افسردگی زنان و مردان بعد از زایمان متفاوت است

افسردگی بعد از زایمان در مردان هم بروز می کند

افسردگی زنان و مردان بعد از زایمان متفاوت است

اختصاصیآکا ایران:  

افسردگی بعد از به دنیا آمدن نوزاد تنها اختصاص به مادران ندارد، بلکه پدر هم می تواند با علائم افسردگی چون کمبود انرژی، بالا رفتن ضربان قلب، تعریق زیاد، بی حوصلگی برای انجام کارهای روزانه و ... روبه رو شود. تاکنون درباره بروز افسردگی بعد از زایمان در خانم ها مطالب زیادی شنیده ایم. اما باید بدانید بنا بر مطالعات بروز افسردگی بعد از تولد فرزند همان قدر که در زنان دیده می شود در مردان هم وجود دارد.

پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا در این باره تحقیقات زیادی انجام داده اند که نشان می دهد سلامت روانی و روحی مردها در زمان به دنیا آمدن نوزاد در معرض خطر قرار دارد و ممکن است پدران هم به استرس و افسردگی مبتلا شوند. در این مطالعه مشخص شده اضطراب قبل و بعد از تولد نوزاد به اندازه ای در پدران رایج است که از هر 10 پدر یکی به آن دچار می شود. البته نتایج مطالعات انجام گرفته با هم تفاوت دارد و حتی دلایل نگرانی و افسردگی در زمان تولد نوزاد جدید هم مشخص نشده است. پژوهشگران در تحقیقات جدیدشان متوجه شده اند علائم استرس و افسردگی در 20 درصد والدینی که به تازگی صاحب نوزاد شده اند وجود دارد.

پدری که بعد از تولد نوزادش از اشتها و خواب می افتد

دکتر بیرشک درباره نشانه های ابتلا به افسردگی بعد از تولد نوزاد برای پدران، کلیات آن را مانند تمام افسردگی ها می داند و معتقد است: کمبود انرژی روحی، بالا رفتن ضربان قلب، تعریق شدید، بی حوصلگی نسبت به انجام کارهای روزانه، کاهش علاقه می تواند روی میزان خواب، اشتها و ارتباطات اجتماعی تاثیر بگذارد که همگی از جمله عوامل ابتلا به افسردگی پدرانه است. 

باید به عارضه کاهش اشتها ناشی از افسردگی توجه کرد و اجازه نداد این روند طولانی شود. در غیر این صورت باید به فکر انجام اقدامات درمانی و مراجعه به پزشک باشید. با افسردگی پدرانه ممکن است آستانه عصبی و تحریک پذیری فرد در مقابل اتفاقات چالش برانگیز روزانه کاهش یابد.

افسردگی

چرا پدران به افسردگی دچار می شوند ؟

بسیاری از پزشکان بروز استرس و افسردگی بعد از زایمان را در والدین طبیعی می دانند و در این باره معتقدند: چنانچه اضطراب طولانی مدت شود مشکل ساز خواهد شد و ممکن است با خیلی از فعالیت های روزمره تداخل پیدا کند.

دکتر بهروز بیرشک، دانشیار دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران در این باره می گوید: در کشورمان بروز افسردگی بعد از تولد نوزاد به اندازه ای که در زنان شایع است، در مردان دیده نمی شود. او درباره این که چگونه می توان با افسردگی بعد از تولد نوزاد مقابله کرد می گوید: اگر قبل از تولد نوزاد، امادگی روانی و روحی در والدین برای بچه دار شدن ایجاد شود و از طرف اطرافیان و همسر نیز این حمایت منتقل شود، بهتر می توان تولد نوزاد (خصوصا فرزند اول) را به عنوان رخدادی بزرگ و لذت بخش در زندگی پذیرفت.

این روانشناس با اشاره به بروز افسردگی بعد از تولد نوزاد در پدران گفت: شاید برای پدر احساس تردید ایجاد شود که آیا می تواند از پس بزرگ کردن و تربیت کودک بر بیاید یا نه؟ ممکن است پدر با دیدن نوزادش احساس سرگشتگی و ناراحتی داشته باشد نسبت به این که برای بزرگ کردن کودک چه باید بکند.

حتی ممکن است مدتی از تولد نوزاد بگذرد و احساس کند دیگر همسرش به او توجه ندارد و نقشی که پیش از آن در خانواده داشته اکنون دچار تزلزل شده است. البته اگر پدر از نظر شخصیتی قوی باشد و به خودپنداری رسیده باشد این نوع افسردگی ایجاد نمی شود یا حتی ممکن است برای زمان کوتاهی رخ دهد.

این روان شناس به بروز افسردگی بعد از زایمان در زنان و مردان اشاره کرد و گفت: زنان به دلیل تغییرات هورمونی و بیولوژیکی بعد از زایمان دچار افسردگی می شوند اما افسردگی پدران به دلیل جنبه های روان شناسی و ذهنی است و قابل کنترل و درمان است.

پیشگیری از افسردگی با همراهی و حمایت همسر

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به این که مدت زمان ابتلا به افسردگی خیلی طولانی نیست درباره راه حل های مقابله با این نوع افسردگی بیان می کند: بهترین راهکار این است که اعضای خانواده قبل از تولد نوزاد آمادگی لازم را در زوجین جوان ایجاد کنند تا آنها بدانند بعد از تولد کودک شان از حمایت خانوادگی و دوستانشان بهره مند خواهند شد تا به این صورت برای نگرانی هایشان راه حلی پیدا شود.

البته اگر افسردگی خیلی طولانی مدت باشد، باید به روان شناس یا مشاوره خانواده مراجعه کرد. زنان باید با روان پزشک یا روانشناس بالینی مشورت کنند زیرا ممکن است همسرشان نیاز به مصرف دارو داشته باشد و در این صورت حمایت و همراهی همسر از نظر روانی پدران را کمک می کند.

منبع :