آکاایران: توصیه های تغذیه ای برای اولین تجربه بارداری

آکاایران: نکاتی مهم خانم های جوان باردار

توصیه های تغذیه ای برای اولین تجربه بارداری

اختصاصیآکا ایران :

-         اولین نکته ای که زنان در اولین بارداری باید بدانند این است که شکل بارداری یک شکل سالم و زیباست و گردبودن آن نشانه ی رشد نوزاد و طبیعی بودن است . پس از گرد شدن به منظور بارداری استقبال کنید .

-          در طول دوران بارداری باید اضافه وزن پیدا کنید . البته کافی بودن این اضافه وزن برای سلامت خودتان و رشد جنین بسیار با اهمیت است .

-         با ورزش کردن می توانید روند اضافه وزن را متعادل کنید . البته هر برنامه ورزشی که انتخاب می کنید باید مناسب با شرایط بارداری تان باشد ، پس پیش از انتخاب و شروع ورزش با پزشک تان صحبت کنید . ورزش های سنگین و شدید که کالری زیادی از شما می سوزاند و دمای بدن تان را خیلی بالا می برد برای زنان باردار مناسب نیست .

-         نباید در این دوران به خودتان گرسنگی دهید زیرا با گرسنگی دادن به خود ، به نوزادتان گرسنگی داده اید . میزان مواد مغذی در بدن نوزاد بستگی به این میزان در بدن خودتان دارد . پس اگر خوب نخورید ، نوزادتان هم خوب رشد نمی کند . در صورتی به خاطر مصرف داروهای ضد یبوست یا داروهای ضد تهوع مواد مغذی لازم را به بدن تان نرسانید ، نوزاد شما هم شاخصه های لازم برای رشد را دریافت نخواهد کرد .

-         وزنی که به طور مناسب در این دوران افزایش یابد اگر با مصرف غذاهای مناسب همراه بوده باشد به نتیجه خوبی چون تولد نوزادی مناسب ختم می شود . اگر قبل از بارداری اضافه وزن نداشته اید یا کمبود وزن داشته اید کاهش دوباره آن کار زیاد سختی نخواهد بود . در صورت مصرف مواد مغذی و وزن مناسب در دوران بارداری ، بعد از زایمان بهتر می توانید به وضعیت عادی برگردید و نوزاد سالمی را به دنیا آورید .

-         انتظار نداشته باشید چند روز بعد از زایمان به وزن قبل از دوران بارداری برگردید . یک خانم متناسب اگر خوراک خوبی  داشته باشد می تواند از نظر وزنی به وضعیتی نزدیک به شش هفته بعد از زایمان برسد . برای کاهش وزن و دست یابی به شرایط نرمال به زمان و ورزش نیاز دارید . به همین خاطر خیلی از خانم ها دچار ناهنجاری در تغذیه شده و احساسات منفی آنها درباره اندام شان سبب می شود به مصرف قرص های ضد یبوست و بد ادراری روی آورند .. البته این عادت ها سبب مختل شدن توانایی رسیدن به شرایط نرمال بعد از زایمان شده و تولید شیر در آنها را با مشکل رو به رو می کند . باید درباره درمان ناهنجاری های تغذیه ای با کارشناسان و متخصصان مشورت کنید .

-         اگر در دوران بارداری به خودتان گرسنگی می دهید و نمی توانید مصرف قرص های ضد یبوست را کنار بگذارید ، با پزشک تان مشورت کنید ، شاید نیاز باشد برای کنترل عادات خود به بیمارستان بروید .

-         از نکات مهمی که باید بدانید این است که سلامت نوزاد بستگی به سلامت خود شما در طول دوران بارداری دارد . اگر تغذیه تان مناسب نباشد ، نوزادتان هم تغذیه خوبی نخواهد داشت . البته تقویت مثبت بدنی بسیار مفید خواهد بود ، برای این منظور تصویر یک کودک باهوش و چابک را در آشپزخانه یا خودرو یا حتی جایی در محل کارتان قرار دهید تا این مساله ملکه ذهن تان شود که همیشه باید تغذیه خوبی داشته باشید . همیشه غذا را در ذهن خود مجسم کنید و به خود بقبولانید غذایی که مصرف می کنید به صورت مستقیم روی نوزادتان تاثیر می گذارد .

منبع :