آکاایران: فواید و معایب گیاهخواریِ زنان باردار !

آکاایران: رژیم غذایی گیاهی در دوران بارداری

فواید و معایب گیاهخواریِ زنان باردار !

اختصاصیآکا ایران :

در پیش گرفتن رژیم غذایی گیاهی برای زنان باردار یک انتخاب درست و سالم است اما باید برای این کار زحمت زیادی کشید . بیشتر زنان باردار نگران تاثیر این رژیم غذایی روی جنین شان هستند ، در حالی که با داشتن یک برنامه غذایی دقیق جای نگرانی نیست .

ریچل دپندال ، مشاور رژیم غذایی در بورلی هیلز کالیفرنیا می گوید : در پیش گرفتن رژیم غذایی گیاهی در طول دوران بارداری سبب می شود تا مواد مغذی مورد نیاز به مادر و جنین برسد .

دپندال باردار و رژیم گیاهی دارد و ماهی هم می خورد ، او نگران است که در دوران بارداری هوس خوردن گوشت حیوانی کند اما گفت : برعکس این امر اتفاق افتاد و بیشتر از قبل نسبت به گوشت بی علاقه شدم .

معایب رژیم غذایی گیاهی در دوران بارداری

رژیم غذایی گیاهی در طول این دوران انتخابی سالم است اما زحمت زیادی را می طلبد .

گرودریان گفت : در پیش گرفتن رژیم غذایی گیاهی در طول دوران بارداری فایده زیادی دارد اما باید برنامه غذایی منظمی داشت .

در رژیم گیاهی هر چه فرد گیاهخوار غذاهای بیشتری را از رژیم خود کنار بگذارد ، تامین نیازهای غذایی برای او سخت تر می شود . با این وجود می تواند این نیاز را با مکمل های رژیمی تامین کند .

مثلا گیاهخواری که لبنیات و تخم مرغ هم مصرف می کند ، دیگر مواد مغذی مورد نیاز بدن خود برای یک بارداری سالم را می تواند با مصرف مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی تامین کند . از طرفی فرد گیاهخواری که هیچ محصول حیوانی نمی خورد ، نیاز دارد مکمل های ویتامین ب 12 و آهن بخورد و حتی ممکن است نیاز باشد ویتامین دی ، کلسیم و روی هم مصرف کند .

مزایا رژیم غذایی گیاهی در دوران بارداری

اتخاذ رژیم غذایی گیاهی در طول دوران بارداری فواید مثبت زیادی دارد . مثلا دفع کردن مواد پروتئینی گیاهی برای کلیه ها آسان تر است و فرد گیاهخوار از پوسیدگی دندان ( مشکل رایج دوران بارداری ) پیش گیری می کند . البته با این رژیم می توان خطر ابتلا به بیماری های زیر را نیز کاهش داد :

بیماری های قلبی

یبوست 

سرطان

چاقی

دیابت نوع 2

سنگ کیسه صفرا

بیماری فشارخون

از نظر یک متخصص تغذیه در بیمارستان گود ساماریتان در ایالت اوهایو ، گیاهخواری در دوران بارداری سبب می شود تا زن باردار بیشتر غذاهای مغذی بخورد و از مصرف غذاهای کم ارزش دور باشد .

رژیم غذای گیاهی برای دوران بارداری

برنامه غذایی برای زنان باردار گیاهخوار همانند برنامه غذایی زنان باردار غیر گیاهخوار است .

گردریان می گوید : زنان در دوران بارداری باید آهن ، اسید فولیک ، کلسیم ، اسیدهای چرب اصلی چون دی ایچ ای که با رژیم غذایی گیاهی تامین می شود ، پروتئین اضافی ، روی و 200 تا 300 کالری بیشتر از کالری دریافتی پیش از دوران بارداری دریافت کنند .

شاید برای در پیش گرفتن رژیم غذایی گیاهی زحمت زیادی بکشید اما پیروی از این رژیم در دوران بارداری می تواند برای سلامتی فایده زیادی داشته باشد .

دپندال می گوید : داشتن رژیم غذایی گیاهی دارای ماهی برایم آسان بود . من هیچ مشکلی با این رژیم ندارم زیرا به سبزیجات ، سویا ، لبنیات ، ماهی و تخم مرغ علاقه زیادی دارم .

زنان حامله گیاهخوار باید مواد غذایی زیر را مصرف کنند :

4 تا 5 وعده میوه در طول روز

4 تا 5 وعده سبزیجات در طول روز

3 تا 4 وعده حبوبات در طول روز

8 وعده شیر و جایگزین های شیر ( مثلا یک فنجان لوبیا قرمز پخته شده )

6 تا 11 وعده نان ، پاستا و گیاهان گندمی در طول روز

2 وعده چربی امگا 3 برای به دست آوردن دی ایچ ای

در دوران بارداری چربی ، شیرینی و غذاهای کم ارزش کمتر بخورید و از مصرف غذاهای زیر نیز اجتناب کنید :

پنیرهای غیر پاستوریزه مانند پنیر کفکی ، پنیر خامه ای گاوی و فتا و شیرهای غیر پاستوریزه . زیرا ممکن است با مصرف این لبنیات به مسمومیت غذایی لیستریا مبتلا شوید .

جوانه سبزیجات خام و میوه جات تازه ای که پاستوریزه نیستند را نخورید .

آب سبزیجات شاید به باکتری مانند ایکولی و سالمونلا آلوده باشد .

منبع :