آکاایران: در دوران بارداری به هیچ وجه رژیم نگیرید

روند اضافه وزن در دوران بارداری

آکاایران: روند اضافه وزن در دوران بارداری

اختصاصیآکا ایران:  

خانم های باردار در سه ماهه اول بارداری اضافه وزن جزئی خواهند داشت و حتی ممکن است وزن شان کم شود اما در ماههای بعدی اضافه وزن شان شروع می شود .

خانم های باردار در ماههای نخست بارداری به دلیل تهوع شدید و کم شدن اشتها با کاهش وزن رو به رو می شوند  . از سه ماهه دوم به بعد اضافه وزن کاملا طبیعی خواهد بود و به دلیل کاهش حالت تهوع اشتهای مادر بر می گردد .

خانم ها در طی دوران باردای به خاطر ناآگاهی پرخوری می کنند ، در صورتی که باید در این دوران خوب خورد نه اینکه زیاده روی کرد . در هیچ شرایطی نباید به صورت سرخود اقدام به گرفتن رژیم غذایی کنید .

اغلب می گویند خانم های باردار باید در طی 9 ماه بارداری 12 کیلوگرم اضافه کنند . این دیدگاه اشتباه را کنار بگذارید زیرا هر خانمی باید بر حسب وزن و ویژگی های خاص خود بیشتر یا کمتر از 12 کیلوگرم وزن اضافه کند . اضافه وزن طبیعی در دوران بارداری بین 8 تا 16 کیلوگرم است و نباید خود را با دیگر خانم های باردار مقایسه کنید .

میزان اضافه وزن در طی دوران بارداری به شرایط قبل از این دوران هم بستگی دارد . نباید به منظور اضافه وزن کمتر در دوران بارداری غذای کمتری بخورید زیرا این کار به رشد جنین تان آسیب وارد می کند و باعث زایمان زودرس نیز می شود . در واقع اضافه وزن جزئی از بارداری است و مسائلی چون بزرگ شدن سینه ها ، افزایش میزان خون ، تجمع آب آمونیاکی در کیسه آب ، وزن جفت ، وزن جنین ، حبس شدن بیشتر درون بدن باعث اضافه وزن در این دوران می شود .

در این دوران باید عادات غذایی غلط خود را کنار بگذارید و به هیچ وجه قبل از بارداری رژیم های سخت غذایی نداشته باشید . اکثر خانم های باردار از شش ماهگی به بعد ، یعنی در پایان سه ماهه دوم بارداری در حدود 6 کیلوگرم اضافه وزن خواهند داشت که از این میزان 6/2 وزن جنین و 6/4 وزن مادر می باشد . در صورتی که بعد از زایمان به نوزادتان شیر دهید ، با کاهش اضافه وزن روبه رو خواهید شد و نباید از بابت اضافه وزن نگرانی داشته باشید .

خانم های باردار در سه ماهه پایانی دوران بارداری هر ماه یک کیلوگرم اضافه وزن خواهند داشت . دلیل آن نیاز بدن به انرژی بیشتر برای تولید شیر ، ذخیره سازی آب ، وزن جنین و افزایش میزان خون می باشد .

باید اضافه وزن به صورت مرتب در دوران بارداری انجام گیرد . به همین خاطر پزشک متخصص زنان و زایمان ، خانم های باردار را هر بار چکاب وزن می کنند زیرا کاهش و افزایش ناگهانی وزن در دوران بارداری طبیعی نیست و باید دلیل آن مشخص شود . 

منبع :