آکاایران: در دوران بارداری کافئین زیادی مصرف نکنید

آکاایران: ارتباط بین مصرف چای سبز با افزایش شانس باروری

در دوران بارداری کافئین زیادی مصرف نکنید

اختصاصیآکا ایران:  

شاید شما هم شنیده باشید که چای سبز تاثیر زیادی در باردار شدن خانم ها دارد و این ادعا ذهن خانم هایی که تصمیم به بارداری دارند را به خود مشغول کرده است . اما آیا واقعا این باور درست است ؟

هلن کیم ، متخصص غدد دستگاه تناسلی در این باره می گوید : اگر به طعم چای سبز علاقه دارید و تصمیم دارید باردار شوید ، مصرف 1-2 فنجان چای سبز در طول روز خطری برای سلامتی تان به دنبال ندارد . اما این که توقع داشته باشید با مصرف چای سبز احتمال بارداری تان به طور شگفت انگیزی افزایش یابد ، انتظار نابه جایی دارید .

چای سبز با دارا بودن کافئین و ترکیبات آنتی اکسیدانی مزایای زیادی برای سلامتی فرد دارد . بنا بر تحقیقات انجام گرفته مصرف چای سبز هیچ ارتباطی با افزایش احتمال باروری زنان ندارد . چای سبز از برگ های چای غیرتخمیر شده به دست می آید و دارای موادی شیمیایی به نام پلی فنول است . متخصصان معتقدند ترکیبات شیمیایی موجود در چای سبز همانند آنتی اکسیدان عمل می کند و از سلول های بدن در مقابل آسیب هایی که باعث ابتلا به سرطان و بیماری های خطرناک می شود ، حفاظت می کند .

مطالعاتی روی مکمل های غذایی دارای عصاره چای سبز ، فولیک اسید و دیگر ویتامین ها انجام گرفته که نتایج آن در سال 2004 توسط دانشگاه استنفورد منتشر شد . نتایج این مطالعات نشان می دهد یک سوم خانم هایی که از این مکمل ها مصرف می کنند و برای باردار شدن اقدام می کنند ، بعد از طی 5 ماه باردار می شوند . با این وجود نمی توان ادعا کرد که مصرف مکمل  های غذایی دارای عصاره چای سبز شانس باردار شدن را افزایش دهد . در واقع این باور درست نیست که خانم هایی که قصد بارداری دارند با مصرف چای سبز با خیال راحت باردار می شوند .

چای سبز دارای کافئین و اسید تانیک است و وجود این دو ترکیب در این نوشیدنی ارتباط خوبی با مشکلات باروری دارد و حتی به اعتقاد کارشناسان رابطه مستقیمی بین مصرف بالای این ترکیبات و سقط جنین وجود دارد .

البته درباره مصرف چای سبز نگران نباشید زیرا چای سبز در مقایسه با چای معمولی کافئین کمتری دارد ؛ به طوری که یک فنجان چای سبز دارای 20 میلی گرم کافئین است اما چای سیاه حدود 40 میلی گرم کافئین دارد . میزان کافئین در قهوه بیشتر است و یک فنجان قهوه دارای 120 میلی گرم کافئین است و این میزان در قهوه فوری حدود 70 میلی گرم است . البته بعضی از قهوه ها می تواند تا 300 میلی گرم هم کافئین داشته باشد .

اگر قصد بارداری دارید مصرف نوشیدنی های کافئین دار چون قهوه ، چای سبز و چای سیاه را محدود کنید . زیرا میزان کافئین دریافتی بدن نباید بیش از 300 میلی گرم در روز باشد .

منبع :