آکاایران: تاثیر ورزش در سلامت جنین

آکاایران: با ورزش نوزادانی سالم و باهوش به دنیا آورید

تاثیر ورزش در سلامت جنین

اختصاصیآکا ایران: 

توصیه می شود خانم های باردار روزی نیم ساعت ورزش کنند اما خانم ها به اهمیت ورزش آگاهی کاملی ندارند. در حالیکه ورزش در دوران بارداری سبب زایمان راحت تر، تناسب اندام، تنظیم فشارخون و تقویت عضلات کف لگن خواهد شد و علاوه بر آن ورزش روی سلامت جنین تاثیرات مثبتی دارد. در ادامه به تاثیرات مثبت ورزش روی سلامت جنین اشاره می کنیم ...

تاثیر ورزش بر سلامت قلب وعروق نوزاد

روی فعالیت قلبی مادران باردار و نوزادان شان تحقیقی صورت گرفت و مشخص شد زنان بارداری که در طی دوران بارداری فعالیت های ایروبیکی  انجام دهند روی سلامت نوزادشان تاثیر مثبتی خواهند گذاشت.

مادرانی که 3 روز در هفته به مدت نیم ساعت ورزش کنند ، سرعت ضربان قلب نوزادان شان کمتر می باشد و این نشانه سلامت قلب نوزاد می باشد . این آزمایش در زمانی که نوزاد به دو ماهگی رسید تکرار شد و مشخص شد که سرعت قلب نوزاد کم می باشد و این نشان می دهد ورزش سبب می شود سیستم عصب نوزاد ، قلب را بهتر کنترل کند و ضربان قلب با شرایط بهتری تغییر می یابد.

پس با ورزش کردن و فعالیت قلبی عروقی سالم در این دوران می توانید به سلامت قلبی عروقی نوزادتان کمک کنید.

تاثیر ورزش روی وزن نوزاد در هنگام تولد

زنان بارداری که در این دوران ورزش می کنند صاحب نوزادانی با وزن مناسب تر خواهند شد . علاوه بر آن با ورزش کردن و فعالیت بدنی زایمان راحت تری خواهید داشت و همچنین با تنظیم قندخون از ابتلای نوزاد به دیابت پیش گیری می کنید .

نوزادانی که در هنگام تولد وزن مناسب دارند در آینده کمتر از سایرین به اضافه وزن دچار می شوند .

تاثیر ورزش روی رشد مغز جنین

در آزمایشی در سال 2013 زنان باردار به دو دسته تقسیم شدند . در دسته اول زنان باردار روزی 20 دقیقه در سه روز هفته ورزش های قلبی و عروقی مانند پیاده روی انجام می دادند و در دسته دوم زنان بارداری بودند که هیچ فعالیتی نداشتند و بسیار کم تحرک بودند .

محققان در این آزمایش نوزادان یک ماهه را از نظر رشد شناختی و عقلانی مقایسه کردند و مشخص شد نوزادانی که مادرانی ورزشکار داشتند ، عملکرد مغزی بهتری دارند در حالی که نوزادان دیگر عکس العمل کمتری داشتند و این نشان می دهد که ورزش تاثیر زیادی در رشد شناختی و عقلانی نوزاد خواهد داشت.

منبع :