آکاایران: قبل از زایمان غذاهای زود هضم بخورید

توصیه هایی برای تحمل درد زایمان

قبل از زایمان غذاهای زود هضم بخورید

اختصاصیآکا ایران:  

پیش از این زنانی که درد زایمان داشتند را از خوردن و آشامیدن منع می کردند و مایعات درون وریدی برای او تجویز می شد . زیرا ممکن بود مادر برای سزارین به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشد و در صورتی که در طی بیهوشی استفراغ کند غذاهای درون معده اش به درون ریه ها استنشاق کند و باعث مشکلات زیادی شود . اما اکنون بیشتر زنان بارداری که سزارین می شوند بیهوش نشده و از بی حسی اپیدورال یا اپساینال استفاده می شود ؛ پس خالی نگهداشتن معده همانند گذشته اهمیت زیادی ندارد . البته نگرانی های پیشین به دلیل احتمال استفراغ در زمان بیهوشی و ورود محتویات معده به درون ریه ها بوده است به همین خاطر است که توصیه می شود زنان در طول دردهای زایمان مقدار کمتری غذاهای هضم سریع بخورند تا کمتر احساس ناراحتی داشته باشند .

برای داشتن انرژی کافی غذا و نوشیدنی بخورید

هر فعالیتی به انرژی نیاز دارد . زایمان و به دنیا آوردن نوزاد نیز به انرژی زیادی نیاز دارد . پس خوردن و آشامیدن در طول زایمان نه تنها منع نمی شود بلکه نیاز هم هست ؛ اما باید غذاهایی خورد که به آسانی هضم شود و در حجم کم ، انرژی بالایی داشته باشد . باید در مراحل شروع درد زایمان غذا بخورید تا برای زایمان انرژی مورد نیازتان را به دست آورید . وقتی دردها شدیدتر شد ، معده شما نمی تواند حجم زیادی مواد غذایی قبول کند . مواد غذایی کربوهیدرات مانند مواد قندی و ماکارانی انرژی زیادی دارد و در طول ساعت هایی که درد زایمان طول می کشد ، انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند .

کنترل حالت تهوع در زمان زایمان

خیلی از زنان در طول دردهای زایمان حالت تهوع و استفراغ دارند و میلی به خوردن و آشامیدن نخواهند داشت . در این صورت باید از مواد غذایی و نوشیدنی هایی که در زمان تهوع و استفراغ های شروع بارداری برایشان قابل تحمل بوده ، استفاده کنند . توصیه می شود از مصرف غذاهای نفخ دار ، غذاهای چرب و سرخ کرده و نوشابه های گازدار خودداری کنید .

پرخوری را کنار بگذارید

باید مواد غذایی در مقدار کم و در فاصله زمانی کوتاه مصرف شود و از پرخوری در یک وعده غذایی خودداری کنید . توصیه می شود غذاهای سریع  الهضم مانند ژله ، سوپ سبک و نان شیرینی ساده بخورید . مواد قندی انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند و به آسانی هضم می شود . البته آب میوه ها و میوه ها مانند عسل ، شیرینی های بدون کرم و چربی ، غلات و خرما انرژی موردنیاز بدن برای زایمان را تامین خواهد کرد .

باید در مراحل اولیه شروع دردهای زایمان غذا بخورید تا انرژی مورد نیاز بدن برای زایمان فراهم شود . وقتی دردها شدیدتر شد ، معده تان نمی تواند حجم بالایی از مواد غذایی را بپذیرد .

نوشیدن مایعات در زمان درد زایمان

باید به میزان کافی آب به بدن تان برسانید زیرا اگر بدن تان دچار کم آبی شود فیزیولوژی بدن بهم می خورد ، انرژی تخلیه شده و سیر زایمان کندتر می شود . در صورتی که عضلات آب و غذای کافی دریافت نکند عملکرد خوبی نخواهند داشت . باید در مراحل شروع دردهای زایمان با نوشیدن یک لیوا آب در ساعت مایعات را در بدن تان ذخیره کنید . در ساعت درد آرام آرام آب بنوشید و مایعات مورد علاقه تان را به بیمارستان ببرید و در دسترس خودتان قرار دهید .

مایعات مصرفی تان باید دارای مواد معدنی ، کربوهیدارت ها و الکترولیت های مورد نیاز برای حفظ تعادل بیوشیمیایی مادر باشد .

مصرف مواد زیر در زمان دردهای زایمان توصیه می شود :

  • یک سوم فنجان عسل
  • نصف تا یک چهارم قاشق چای خوری نمک
  • یک سوم فنجان آب لیموترش تازه
  • یک تا دو قرص کلسیم

مصرف مایعات زیاد باعث تکرر ادرار می شود . دفع بالای ادرار به دلیل راه رفتن و فشاری که به عضلات شکم وارد می کند ، محرک خوبی برای پیشرفت روند زایمان می باشد .

اگر در زمان زایمان حالت تهوع داشته باشید و یا پزشکتان تشخیص دهد بدن تان دچار کمبود آب شده است ، ممکن است برایتان مایعات وریدی تجویز کنید . البته ممکن است این کار روند زایمان را آرام تر کند .

منبع :