آکاایران: شرایط جنین می تواند باعث خاتمه بارداری شود

آکاایران: علل علمی که سزارین را واجب می کند

شرایط جنین می تواند باعث خاتمه بارداری شود

اختصاصیآکا ایران:  

خانم های باردار ممکن است در شرایطی نیاز ضروری به سزارین داشته باشند. دکتر لادن سیفی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این باره می گوید: زمانی که پزشک تشخیص می دهد حاملگی با سزارین پایان می گیرد، معمولا یکی از دلایل زیر وجود دارد :

جراحی سزارین ممکن است به خاطر کنده شدن جفت یا جفت سر راهی باشد. علاوه بر آن ممکن است به خاطر نفوذ غیر طبیعی جفت به درون آندومتر رحم باشد. از دیگر دلایل الزام سزارین می توان به پرولاپس بند ناف یا بیرون زدگی بندناف اشاره داشت. در صورتی که با پرولاپس بند ناف رو به رو شویم و پایان بارداری به صورت سزارین نباشد، خطر مرگ جنین وجود دارد.

این متخصص زنان و زایمان درباره سزارین گفت: شاید پاره شدن زودتر از زمان پرده ها باشد که در این شرایط، آبریزش پیش از شروع زایمان ایجاد می شود. پس اختلال در جفت، بند ناف و پرده های جنینی از دلایل الزام سزارین است.

دکتر سیفی بیان کرد : در شرایطی سزارین به مادر مربوط می شود . دیابت بارداری ، فشارخون بالای حاملگی ، بیماری های قلبی پیشرفته و هر دلیلی که مادر نمی تواند بیشتر از آن به این دوران ادامه دهد ، در این شرایط ممکن است پزشک تشخیص دهد زودتر برای سلامت مادر و جنین بارداری را به پایان برساند . در این شرایط که امکان زایمان طبیعی وجود ندارد ، سزارین تنها گزینه ی موجود است .

حتی ممکن است شرایط جنین باعث زایمان سزارین شود . اگر رشد جنین تاخیر داشته باشد، جنین خیلی درشت مثلا بیشتر از 4 کیلوگرم باشد ، یا جنین چند قلو باشد یا جنین در شرایط طولی و از سر نباشد و روی دست قرار گرفته باشد ، مواردی است که پزشک مجبور به انجام جراحی سزارین می شود .

او در پایان گفت : البته به جز موارد پزشکی و علمی ، مادر حق دارد نحوه زایمان را خودش انتخاب کند . پس این حق مادر را حتی اگر دلیل پزشکی نداشته باشد، باید در مقابل با زنان حامله ای که تصمیم به خاتمه بارداری می گیرند در نظر داشته باشیم.

منبع :