آکاایران: کارهای ممنوعه دوران بارداری

آکاایران: ممنوعیت های دوران بارداری

کارهای ممنوعه دوران بارداری

اختصاصیآکا ایران: 

قبل از بارداری باید برای این دوران آماده شوید و بهتر است که تحت نظر متخصص زنان و زایمان قرار گیرید. قبل از باردار شدن باید آزمایش کم خونی دهید و مصرف قرص های اسیدفولیک را شروع کنید. در مورد کارهایی که نباید در این دوران انجام شود نیز مطالبی را شنیده اید. در این مطلب مواردی را بیان می کنیم که باید در دوران بارداری دور آن خط بکشید ...

 

در دوران بارداری جگر نخورید

جگر مقدار زیادی ویتامین A دارد که این ویتامین یک ویتامین محلول در چربی است که از بدن خوب دفع نمی شود . مقدار زیاد این ویتامین برای جنین خطرناک است و باعث می شود که جنین به اندازه کافی رشد نکند . به  همین دلیل توصیه می شود که در این دوران جگر نخورید .

 

مصرف شیرینی را محدود کنید

خانم های باردار به دلیل ترشح هورمون های متعدد در خطر ابتلا به دیابت هستند و توصیه می شود که مصرف شیرینی، نوشابه گازدار و ... را محدود کنند.

 

غذاهای مانده و فست فود نخورید

در دوران بارداری پخت و پز غذا ناخوشایند است و به همین دلیل مصرف فست فود و غذاهای مانده زیاد می شود. این غذاها نمک و کالری بالا دارند و برای این دوران توصیه نمی شود. بهتر است از غذاهای تازه و مقوی، میوه و سبزی استفاده کنید. بهتر است غذاهای سالم و مقوی در این دوران بخورید.

 

به  هیچ عنوان سیگار نکشید

 

خانم هایی زیادی هستند که به صورت تفریحی سیگار و قلیان می کشند. در زمان بارداری نباید سیگار کشیده شود، البته باید قبل از بارداری اقدام به ترک سیگار کنید تا سم های ناشی از مصرف دخانیات از بدن شما پاک شود.  سم های ناشی از دخانیات می تواند تاثیر بدی روی جنین بگذارد.

 

به خاک دست نزنید

از طریق دست زدن به خاک انگلی به نام توکسوپلاسموز خانم باردار را آلوده کند. همان انگلی که در مدفوع گربه وجود دارد. بهتر است از این عفونت دوری کنید و میوه و سبزی ها را با دستکش بشویید و از خوردن گوشت های نیم پز که خوب مغز پخت نشده است جلوگیری کنید. گوشت های کبابی نیز ممکن است حاوی این انگل باشند.

 

در مصرف داروهای گیاهی دقت کنید

 

مصرف داروهای شیمیایی در این دوران منع می شود و خانم های باردار به سمت دمنوش ها و گیاهان دارویی می روند . اما باید از خوردن بعضی گیاهان دارویی پیش گیری کنید زیرا باعث سقط جنین می شود . قبل از استفاده از هر گیاه دارویی و دم نوشی با پزشک مشورت کنید .

 

ماهی های آلوده اقیانوسی نخورید

ماهی های اقیانوسی به خاطر وجود آلودگی های حاصل از نفت کش ها آلوده به جیوه هستند و وجود جیوه در بدن به جنین آسیب می رساند. بهتر است از ماهی هایی استفاده کنید که از رودخانه صید می شود و خوردن ماهی ومیگوی اقیانوسی را کنار بگذارید.

 

تخم مرغ خام مصرف نکنید

بعضی خانم های باردار برای تقویت خودشان، زرده تخم مرغ را در شیر می زنند و می خورند اما این کار خطرناک است. تخم مرغ نپخته یا گوشت مرغ نپخته که در جوجه کباب استفاده می شود حاوی باکتری سالمونلا است و برای خانم های باردار خطرناک است. به هیچ وجه تخم مرغ عسلی که زرده آن هنوز پخته نشده است خودداری کنید. از خوردن موادی که در آن تخم مرغ خام به کار رفته مانند سس دوری کنید.

 

به فکر کاهش وزن و رژیم نباشید

 

در دوران بارداری به فکر کاهش وزن و رژیم نباشید. اگر چاق هستید قبل از بارداری به متخصص تغذیه مراجعه کنید و برای درمان و رسیدن به وزن ایده ال اقدام کنید و در دوران بارداری این کار را انجام ندهید که جنین تان دچار کم وزنی یا وزن زیاد می شود.

 

داروهایتان را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید

 

خانم هایی  که داروهای دیابت، فشارخون و .... را مصرف می کنند زمانی که متوجه بارداری می شوند به صورت خودسرانه اقدام به قطع داروها می کنند تا این داروها عوارضی روی جنین شان نداشته باشد. اما قطع کردن  خودسرانه داروها می تواند اثرات بدتر و شدیدتری را روی جنین شما داشته باشد. بهتر است قبل از بارداری به پزشک متخصص مراجعه کنید و داروهای کم ضررتر مصرف کنید.

 

در محیط های گرم نمانید

 

در محیط های بسیار گرم مانند سونا ، حمام یا نور آفتاب قرار نگیرید. گرم شدن بدن در 3 ماه اول بارداری تاثیر منفی روی جنین شما می گذارد. همین طور اگر خانمی در این دوران دچار سرماخوردگی شود و تب داشته باشد باید تب او سریعا پایین آید تا جنین دچار مشکل نشود.

 

کمی تحرک لازم است

 

خانم هایی که در این دوران دچار لکه بینی هستند یا قبلا سقط جنین داشته اند باور دارند که باید در این دوران استراحت مطلق داشته باشند. اما استراحت مطلق در طولانی مدت می تواند باعث مرگ مادر باردار شود. خون زنان باردار به خاطر هورمون هایی که در بدن ترشح می شود، غلیظ می شود و بی تحرکی این غلظت خون را افزایش می دهد که خطرساز خواهد شد. خطر لخته شدن خون در 3 ماه  اول بارداری به خاطر بزرگ شدن شکم و فشار روی لگن تشدید می شود و حتی این خطر در هفته اول زایمان نیز وجود دارد. پس نباید پس از زایمان یا در دوران بارداری استراحت طولانی مدت داشته باشید. و اگر باید استراحت مطلق داشته باشید با تجویز پزشک داروهای ضد انعقاد خون مصرف کنید.

 

گرسنگی طولانی مدت نداشته باشید

 

گرسنگی طولانی باعث تولید ماده ای به نام کتون می شود که این ماده در سه ماهه اول بارداری روی مغز جنین اثرات بدی خواهد گذاشت. باید وعده های کم غذا در این دوران مصرف شود و در فواصل زمانی کوتاه غذا، میوه و یا بیسکویت بخورید تا کتون در بدن شما ایجاد نشود. 

منبع :