آکاایران: چرا خانم ها نازا می شوند ؟

آکاایران: عواملی که باعث نازایی خانم ها می شود

چرا خانم ها نازا می شوند ؟

اختصاصیآکا ایران:   

اولین عامل نازایی خانم ها : سن بالا

وقتی سن تان از سی و پنج سال بالاتر می رود احتمال تاخیر بارداری یا حتی نازایی در شما بیشتر خواهد شد زیرا افزایش سن روی کمیت و کیفیت تخمک ها تاثیر گذار است. توصیه می کنیم قبل از دیر شدن برای بارداری اقدام کنید .

دومین عامل نازایی خانم ها : وزن

وزن خیلی زیاد یا خیلی کم و پایین بودن BMI روی تخمک گذاری اثر می گذارد و بارداری را تحت تاثیر قرار می دهد .

سومین عامل نازایی خانم ها : عادت ماهانه نامرتب

سندروم تخمدان پلی کیستیک از شایع ترین عوامل نامرتب بودن قاعدگی در خانم هاست . این بیماری را می توان با به دست آوردن وزن ایده آل ، ورزش و فعالیت بدنی و یا مصرف دارو کنترل کرد . خانم هایی که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند نباید بارداری شان را به تاخیر بیندازیند و نگذارند قاعدگی شان بیشتر از دو ماه قطع شود زیرا احتمال وجود نازایی وجود دارد .

چهارمین عامل نازایی خانم ها : سیگار

مصرف سیگار و مواد مضر روی لوله های رحمی و دهانه رحم تاثیر بدی می گذارد و باعث سقط جنین و یا بارداری خارج رحمی می شود .

پنجمین عامل نازایی خانم ها : عادت ماهانه دردناک

خیلی از خانم ها نمی دانند قاعدگی دردناک تا چه اندازه روی بارداری آنها تاثیر می گذارد . متخصص زنان با علائم قاعدگی دردناک به بیماری آندومتریوز شک می کنند که در طی زمان باعث چسبندگی لگن و نازایی خانم ها می شود .

ششمین عامل نازایی خانم ها : ابتلا به بیماری های خاص

زنانی که به بیماری های خاص کلیوی ، دیابت و ... مبتلا هستند باید بعد از ازدواج بارداری شان را به تعویق نیندازند زیرا احتمال نازایی در آنها وجود دارد .

هفتمین عامل نازایی خانم ها : جراحی تخمدان یا سیتکتومی

خانم هایی که در گذشته عمل جراحی تخمدان یا سیتکتومی داشته  اند یا سابقه بدخیمی تخمدان داشته اند و قسمتی از بافت این اندام که حاوی سلول های زایا بوده است را برداشته اند ، ممکن است در معرض نازایی باشند زیرا این جراحی ها باعث چسبندگی های لگنی می شود .

هشتمین عامل نازایی خانم ها : سابقه عفونت لگنی

اگر به عفونت های لگنی مبتلا شده اید احتمال نازایی در شما وجود دارد زیرا لوله های رحمی تان دچار گرفتگی و چسبندگی می شود .

نهمین عامل نازایی خانم ها : یائسگی و از کار افتادن تخمدان ها

سن یائسگی تحت تاثیر عواملی چون اقلیم های گوناگون ، درصد چربی بدن ، ژنتیک و وراثت و .. می باشد . از کار افتادن زودرس تخمدان ها می تواند از دیگر عوامل نازایی باشد که به صورت ژنتیکی به خانم ها منتقل می شود .

منبع :