آکاایران: مصرف کافئین باعث سقط جنین می شود ؟

ممنوعیت های غذایی برای زنان باردار

مصرف کافئین باعث سقط جنین می شود ؟

اختصاصیآکا ایران :

شاید از اولین دیدارتان با دکتر در دوران بارداری توصیه هایی درباره تغذیه مناسب و مصرف کلسیم و اسید فولیک بشنوید ، اما آیا غذاهای ممنوعه در دوران بارداری را می شناسید ؟ این توصیه ها هر ساله تغییر می کند و حتی مصرف غذاهایی که قبلا برای زنان بارار اشکالی نداشت اکنون در لیست خوراکی های ممنوعه قرار گرفته است . در این مطلب به شما می گوییم که در طول دوران باردرای از مصرف چه غذاهایی دوری کنید .

ممنوعیت مصرف پنیر نرم برای زنان باردار

در دوران بارداری از مصرف پنیرهایی چون پنیر بز ، پنیر فتا و دیگر پنیرهای نرم جلوگیری کنید . زیرا ممکن است این پنیرها پاستوریزه نباشد و به لیستریا آلوده باشند . لیستریا باکتری است که ممکن است باعث ایجاد مسمومیت غذایی شود . این پنیرها مانند پنیرهای پارمزان و چدار باکتری هایشان با فرآوری کشته نمی شود و به دلیل این که سیستم ایمنی بدن زنان باردار ضعیف است ، زودتر در معرض ابتلا به بیماری های مرتبط با مواد غذایی قرار می گیرند . در صورتی که این اتفاق در سه ماهه نخست بارداری رخ دهد ممکن است باعث زایمان زودرس یا سقط جنین شود .

ممنوعیت مصرف ماهی برای زنان باردار

در خیلی از ماهی ها جیوه وجود دارد که برای جنین خطرناک است . جیوه یک سم عصبی است که باعث ایجاد اختلال در رشد مغز جنین می شود . وقتی جیوه از آلودگی وارد آب دریا می شود ، باعث آلوده شدن ماهی های کوچک و بعد از آن ماهی های بزرگ خواهد شد . ماهی هایی چون کوسه ، ماهی تن آلبارکور ، شاه ماهی ، خال مخالی و شمشیرماهی که میزان جیوه بالاتری دارند باید در بین غذاهای ممنوعه زنان باردار قرار گیرد . اگر به ساندویچ ماهی علاقه دارید ، از ماهی های تن کنسروی استفاده کنید که میزان جیوه در آنها کمتر است و حداکثر یک تا دو بار در هفته مصرف کنید . خیلی از زنان باردار به اشتباه مصرف ماهی را کنار می گذارند . مثلا ماهی سالمون یا ماهی آزاد دارای جیوه نیست و منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا3 است که بدن زنان باردار به آن نیاز دارد . در هر صورت باید از خوردن غذاهای خام و نپخته جلوگیری کنید .

ممنوعیت مصرف کافئین برای زنان باردار

در طول سالیان متمادی گفته می شود مصرف مداوم کافئین در طول روز ( مصرف قهوه ، چای ، شکلات ، نوشابه گازدار و ... ) باعث سقط جنین خواهد شد و مطالعه ای در سال 2008 این گفته را تایید می کند . در این تحقیق مشخص شد زنانی که 200 میلی گرم در طول روز کافئین می خورند ( به قدر 2 فنجان بیشتر قهوه یا 5 قوطی نوشابه ) تا دو برابر بیشتر از افرادی که سراغ کافئین نمی روند ، سقط جنین دارند . توصیه می شود در سه ماهه نخست بارداری که خطر سقط جنین بیشتر است ، کمتر از نوشیدنی های بدون کافئین استفاده کنید .

ممنوعیت مصرف گوشت برای زنان باردار

باید در دوران بارداری همواره گوشت تازه مصرف کنید زیرا ممکن است گوشت های منجمد و فریز شده به لیستریا آلوده باشند . به همین خاطر گوشت را قبل از مصرف در آب جوش بریزید و بجوشانید تا تمام باکتری ها از بین برود و در زمان پخت نیز گوشت را خوب بپزید . شاید گوشت ها آلوده به توکسوپلاسموز باشند و باعث مرده متولد شدن نوزاد یا یک مشکل حاد برای سلامتی او شود .

ممنوعیت مصرف الکل برای زنان باردار

در سال 2005 میلادی وزارت بهداشت آمریکا بیان کرد تمام زنان باردار و کسانی که قصد بارداری دارند از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنند . مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها هم این مساله را تایید و بیان کرد هیچ میزان مصرف ایمنی از الکل برای خانم های باردار وجود ندارد . باید بدانید که الکل خیلی سریع از جفت می گذرد ، یعنی وقتی مادر باردار الکل می نوشد ، جنین هم می نوشد . خانم های بارداری که به طور مداوم الکل مصرف می کنند ، فرزندشان را در معرض اختلال جنین الکلی قرار می دهند که ممکن است باعث ناتوانی یادگیری شدید ، ناهنجاری فیزیکی و اختلالات مرتبط به سیستم عصبی مرکزی بدن شود . تحقیقی در سال 2007 نشان می دهد که فرزندانی که مادران آنها در طول بارداری الکل مصرف کرده اند ، در دوران نوجوانی و بزرگسالی دچار مشکلات اخلاقی و رفتاری می شوند .

ممنوعیت مصرف تخم مرغ  برای زنان باردار

هیچ کس نمی تواند ادعا کند که تخم مرغ سرشار از پروتئین و مواد مغذی خوبی چون کولین را کنار بگذارید . اما باید بدانید تخم مرغ در معرض آلودگی به سالمونلا قرار دارد و برای خانم های باردار خطرناک است . پس باید تخم مرغی را بخرید که در یخچال گذاشته شده و تخم مرغ های شکسته یا ترک داشته را دور بیندازید . تخم مرغ را به طور کامل بپزید و به صورت عسلی نخورید . در طول دوران بارداری حتی خمیر پخته نشده شیرینی و کیک را هم نخورید و مزه نکنید .

در دوران بارداری این مواد غذایی را مصرف کنید

سقط جنین

زنان باردار باید در این دوران مواد مغذی مصرف کنند و این مواد را در برنامه غذایی روزانه شان قرار دهند .

مصرف کولین در دوران بارداری

کولین شبیه ویتامین بی نقش زیادی در رشد مغز جنین دارد و از بروز نقایص مرتبط به نخاع جلوگیری می کند . کولین در گوشت قرمز ، جگر مرغ ، دانه سویا ، تخم مرغ و گیاهک گندم وجود دارد .

مصرف امگا 3 در دوران بارداری

امگا 3 یک اسید چرب برای رشد مغز و سیستم عصبی مرکزی حیاتی است و از افسردگی بعد از زایمان جلوگیری می کند . امگا3 در مواد غذایی چون ماهی سالمون ، بذر کتان ، روغن بذر کتان ، گردو و ماهی کولی وجود دارد .

مصرف کلسیم  در دوران بارداری

کلسیم برای مقاومت و استحکام استخوان ها خوب است و مادران بارداری که در برنامه غذایی خود به قدر کافی کلسیم نخورند ، بیشتر دچار مشکلات بارداری چون پره اکلامپسی و فشارخون بالا می شوند . کلسیم بیشتر در شیر کم چرب ، پنیرهای سفت و ماست وجود دارد .

مصرف فیبر در دوران بارداری

یک برنامه غذایی دارای فیبر از بروز مشکلات بارداری چون یبوست و هموروئید جلوگیری می کند ، به آزادسازی گلوکز در خون کمک کرده و سبب می شود تعادل انرژی بالاتری داشته باشید . فیبر در میوه ، سبزیجات و غلات کامل وجود دارد .

منبع :