آکاایران: ابتلا به آبله مرغان باعث سقط جنین می شود !

واکسن هایی که باید قبل از باردار شدن بزنید

آکاایران: واکسن هایی که باید قبل از باردار شدن بزنید

ابتلا به آبله مرغان باعث سقط جنین می شود !

اختصاصیآکا ایران:  

اگر می خواهید باردار شوید باید برای دریافت واکسن های ضروری به پزشک مراجعه کنید. زدن واکسن نه تنها برای سلامت مادر مفید است، بلکه سلامت نوزاد را هم تضمین می کند. مقاومت سیستم ایمنی بدن مادر، باعث مقاومت جنین در مقابل بیماری ها و عفونت ها نیز می شود. پس اگر باردار هستید یا می خواهید بچه دار شوید، اطمینان حاصل کنید که واکسن های زیر را زده اید.

اما نمی توان هر واکنسی را  در دوران بارداری دریافت کرد. واکسن ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند.

  • ویروس های زنده.
  • ویروس های مرده
  • پروتئین های بی ضرر دریافت شده از باکتری ها یا ویروس ها

واکسن ویروس های زنده مانند ویروس سرخک، سرخجه و اوریون نباید به بدن زن باردار وارد شود زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. واکسن ویروس های مرده یا پروتئین های بی ضرر مانند واکسن آنفلونزا و کزاز است که برای زن باردار خطری در پی ندارد.

در دوران بارداری عفونت ها خطرناک است . به همین خاطر باید قبل از بارداری از طریق آزمایش خون متوجه شوید که بدن تان در مقابل بیماری ها مقاومت دارد یا نه ؟ در صورتی که مقاومت بدن تان در مقابل بیماری های خاص پایین است ، به دستور پزشک واکسن های ضروری را بزنید . البته باید حداقل یک ماه فاصله بین باردار شدن و دریافت واکسن ها وجود داشته باشد .

واکسن آبله مرغان پیش از بارداری

آبله مرغان یک بیماری واگیردار است که باعث تب ، خارش و سوزش پوست می شود . به طور میانگین 2 درصد زنان در پنج ماهه نخست بارداری به بیماری آبله مرغان دچار می شوند و نوزادان متولد شده با اختلالات مادرزادی چون غیر طبیعی بودن فرم پاها به دنیا می آیند . در صورتی که مادر باردار در حین زایمان به آبله مرغان مبتلا باشد ، احتمال انتقال ویروس به نوزاد وجود دارد . البته مبتلا شدن زن باردار به آبله مرغان باعث افزایش احتمال سقط جنین و زایمان زودرس خواهد شد . واکسن آبله مرغان در ایران در دسترس نیست و تنها یک مرتبه ابتلا به آبله مرغان فرد را در مقابل این بیماری ایمن خواهد کرد .

واکسن سرخجه پیش از بارداری

علائم بیماری سرخجه همانند سرماخوردگی است و بیشتر ضایعات پوستی به همراه دارد . سرخجه یک بیماری خطرناک برای زنان باردار می باشد ، به طوری که حدود 85 درصد فرزندانی که مادرشان  در سه ماهه نخست بارداری به سرخجه مبتلا شده اند با عارضه های مادرزادی چون اختلالات ذهنی و مشکلات شنوایی متولد می شوند .

واکسن ذات الریه  پیش از بارداری

در صورتی که زن باردار به بیماری های کلیوی ، دیابت و ... مبتلا باشد ممکن است پزشک واکسن ذات الریه را تجویز کند . این واکسن زن باردار را در مقابل نوع خاصی از ذات الریه مقاوم می کند .

واکسن هپاتیت آ پیش از بارداری

واکسن هپاتیت آ از زنان باردار در مقابل ابتلا به بیماری های کبدی ناشی از  وجود آلودگی در آب یا غذا محافظت می کند . این بیماری با علائمی چون تب ، خستگی و حالت تهوع بروز می کند و به اندازه هپاتیت نوع بی خطرناک نیست و در بیشتر مواقع به نوزاد انتقال داده نمی شود ، اما گاهی باعث زایمان زودرس یا عفونتی شدن نوزاد می شود . از آنجایی که عناصر تشکیل دهنده هپاتیت آ از نوع ویروس های مرده هستند ، خطر زیادی برای فرد به وجود نمی آورد . اگر می خواهید در دوران بارداری به مناطق دور افتاده و آلوده سفر کنید ، حتما برای زدن واکسن هپاتیت آ با پزشک تان مشورت کنید .

واکسن هپاتیت بی پیش از بارداری

این واکسن پیش از بارداری توصیه می شود ، خصوصا برای زنانی که با افراد مبتلا به بیماری هپاتیت بی ارتباط دارند . بیماری هپاتیت بی یک عفونت ویروسی است که باعث علائمی چون خستگی ، تهوع و زرد شدن پوست صورت و چشم ها می شود . گاهی این بیماری باعث ابتلا به بیماری های کبدی ، سرطان کبد و مرگ می شود . مادر مبتلا به هپاتیت بی می تواند این ویروس را در زمان تولد به نوزاد منتقل کند که در صورتی که نوزاد سریع درمان نشود ، احتمال ابتلا به بیماری های شدید کبدی در بزرگسالی وجود دارد . پزشکان توصیه می کنند تمام خانم ها آزمایشات مربوطه را انجام  دهند زیرا این بیماری در مراحل اولیه هیچ علائمی ندارد.

واکسن هایی که در دوران بارداری خطرناک نیستند

واکسن کزار / دیفتری در دوران بارداری

واکسن کزاز / دیفتری هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد . کزاز بیماری است که باعث اسپاسم و انقباضات شدید شده و دردهای شدید در ناحیه عضلانی به وجود می آورد . باکتری این بیماری بیشتر در ضایعات حیوانات و خاک وجود دارد . پس اگر قسمتی از بدن تان بریده باشد به راحتی ویروس کزاز وارد بدن تان می شود . پس در هنگام ایجاد زخم آلوده به پزشک مراجعه کنید . کزاز در دوران بارداری خطرناک خواهد بود .

بیماری دیفتری عفونت دستگاه تنفس است که باعث بروز مشکلات تنفسی ، فلج شدن ، کما و حتی مرگ خواهد شد . ابتلا به بیماری دیفتری شیوع کمی دارد اما باید حداقل هر 10 سال یک بار واکسن آن را بزنید .

واکسن انفلونزا در دوران بارداری

واکسن آنفلونزا در فصل پاییز و زمستان به خانم های باردار توصیه می شود . واکسن آنفلونزا از ویروس های مرده تشکیل شده و به همین خاطر برای مادر و جنین هیچ خطری در پی ندارد . البته نوعی از واکسن های آنفلونزا در درون بینی اسپری می شوند که از ویروس های زنده تشکیل شده اند و استفاده از آنها توصیه نمی شود.

خانم های باردار بهتر است در ماه مهر یا آبان ماه این واکسن را دریافت کنند. در این ماهها بیماری آنفلونزا شیوع کمی دارد. البته هر ساله ویروس های مولد آنفلونزا تغییر می کنند. اگر سال پیش این واکسن را دریافت کرده اید، سال بعدی هم باید بزنید. زنانی که در سه ماهه نخست بارداری به آنفلونزا مبتلا می شوند، بیش از سایرین در معرض ابتلا به ذات الریه قرار می گیرند. واکسن آنفلونزا توسط انستیتو پاستور تولید شده و در دسترس قرار دارد.

منبع :