آکاایران: در دوران بارداری نباید لیزر و دکلره کنید

آکاایران: نکاتی که هر خانم بارداری باید بداند !

در دوران بارداری نباید لیزر و دکلره کنید

اختصاصیآکا ایران:  

اغلب خانم های باردار در طول این دوران از آسیب های پوستی شان چون چربی پوست ، جوش و آکنه گله مند هستند . ترک های پوستی به خاطر افزایش حجم بدن فرد در دوران بارداری ایجاد می شود و بر طبق تحقیقات علمی نمی توان از آن جلوگیری کرد ، زیرا استعداد ژنتیکی در آن دخیل است . بهترین توصیه برای جلوگیری از ترک های پوستی ، مواظبت از زیاد شدن بیش از اندازه وزن است .

دکتر تهرانچی ، متخصص پوست معتقد است که  تغییرات هورمونی باعث ایجاد تغییرات پوستی در دوران بارداری می شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

زیاد شدن طول زمان رشد موها

در دوران بارداری کمتر دچار ریزش مو می شوید اما چهار ماه بعد از زایمان به طور ناگهانی ریزش مو شدیدی را تجربه می کنید تا جایی که شاید 40  درصد موهای خود را از دست بدهید .

این ریزش موی ناگهانی نیاز به درمان ندارد و احتمالا 3-4 ماه رویش موها شروع خواهد شد . برای این منظور باید در طول دوران بارداری و بعد از زایمان  زیر نظر متخصص زنان از قرص های آهن و اسید فولیک استفاده کنید .

پرمویی یا هیرسوتیسم در دوران بارداری

ممکن است در طی دوران بارداری دچار پرمویی یا هیرسوتیسم شوید یا حتی اگر قبلا دچار پرمویی بوده اید ، در این دوران تشدید شود . گاهی بعد از زایمان نیز این مساله به وضع طبیعی باز می گردد و روش درمان آن لیزر است که در دوران بارداری امکان پذیر نیست و باید بعد از زایمان به دنبال درمان بود .

ترک های پوستی در طی دوران بارداری

استریا یا ترک های پوستی به خاطر اضافه وزن حجم بدن بروز می کند و برطبق تحقیقات علمی نمی توان از آن پیشگیری کرد . بهترین توصیه برای پیش گیری مراقبت از افزایش بیش از حد وزن است . می توان بعد از طی دوران شیردهی با لیزر و رادیوفرکوئسی ترک های پوستی را ترمیم کرد .

خارش های شدید در خانم های باردار

خارش های شدید یکی از مواردی است که در خانم های باردار مشاهده می شود و با مصرف قرص های آنتی هیستامین برطرف می شود. اما در استفاده از استروئیدهای موضعی باید مراقب بود زیرا می تواند عوارضی را روی جنین به دنبال داشته باشد. بهترین راه مقابله با خارش های پوستی، چرب و مرطوب نگهداشتن پوست است. علاوه  بر آن دوش آب ولرم بگیرید و دمای آب را خیلی بالا نبرید، زیرا این کار باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست، خشکی و خارش می شود. بهتر است بعد از حمام و تا زمانی که پوست تان رطوبت دارد، از کرم های چرب کننده و مرطوب کننده استفاده کنید .

تشدید بعضی از بیماری های پوستی

علائم و نشانه های بعضی بیماری های پوستی چون لوپوس یا پسوریازیس در دوران بارداری تسکین می یابد و بعد از زایمان تشدید می شود . پس با وجود ابتلا به این بیماری ها زیر نظر متخصص باشید و پزشک را از بارداری خود آگاه کنید .

آکنه و جوش در طول دوران بارداری

خیلی از خانم ها در دوران بارداری از چربی پوست ، جوش و آکنه های روی پوست گله مند هستند . برای درمان این جوش و آکنه ها از صابون های مناسب برای شست و شو استفاده کنید و زیر نظر پزشک داروهای مجاز بخورید .

تیرگی های پوست در طول دوران بارداری

در طول دوران بارداری لکه های روی پوست ، تیرگی اطراف آرئول پستان و خط روی شکم بیشتر می شود. این تیرگی ها نباید باعث نگرانی تان شود زیرا بعد از زایمان برطرف می شود. ماسک بارداری ( ملاسما ) گاهی بعد از زایمان برطرف می شود و گاهی تاثیر آن دراز مدت است. برای جلوگیری از این مساله باید از ضدآفتاب استفاده کنید و با نورخورشید تماس نداشته باشید.

نباید در این دوران از ضدلک ها استفاده کنید زیرا بعضی از این داروها برای این دوران زیان آور است و لازم است هر درمانی را به بعد از زایمان موکول کنید . در این دوران از آرایش کردن و استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی خودداری کنید زیرا این مواد دارای ترکیبات شیمیایی مضری است و ممکن است به جنین آسیب وارد کند .

بایدها و نبایدهای دوران بارداری

دکتر میری ، متخصص پوست به خانم های باردار توصیه می کند در دوران بارداری از انجام این کارها خودداری کنند :

  • در این دوران برای از بین رفتن موهای زائد نباید از لیزر استفاده کنید. می توانید با استفاده از راههای دیگری چون شیو کردن ، موهای زائدتان را از بین ببرید. 
  • تا جای ممکن در دوران بارداری کمتر آرایش کنید و از محصولات آرایشی بهداشتی استفاده نکنید. زیرا این مواد ممکن است دارای ترکیبات شیمیایی مضری باشد.
  • به هیچ عنوان موهایتان را دکلره نکنید. می توانید موهایتان را رنگ کنید اما استفاده از مواد شیمیایی قوی جهت صاف کردن، فر کردن و یا دکلره توصیه نمی شود.
  • می توانید مانیکور و پدیکور را با رعایت اصول بهداشتی انجام دهید اما باید از وسایل شخصی و استریل برای این کار استفاده کنید تا احتمال بروز عفونت به حداقل برسد.

منبع :