آکاایران: کاهش میل جنسی خانم ها در دوران حاملگی

آکاایران: می توان در دوران بارداری رابطه جنسی داشت ؟

کاهش میل جنسی خانم ها در دوران حاملگی

اختصاصیآکا ایران:  

رابطه جنسی در طی دوران بارداری می تواند تحت تاثیر عواملی چون طریقه رابطه جنسی قبل از بارداری، ترس از آسیب رسیدن به جنین، وضعیت سلامت روانی و جسمی این دوران، باورهای فرهنگی زوجین، مفهوم رابطه جنسی در نظر زوجین، نحوه برخورد آنها با تغییرات جسمی زنان در طی دوران بارداری و ... قرار گیرد. برای رابطه جنسی در طی دوران بارداری محدودیت هایی وجود دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • 4 تا 6 هفته آخر دوران بارداری
  • سابقه فشارخون ناشی از بارداری
  • نارسایی دهانه ی رحم و تعداد زایمان های زیاد
  • سابقه خون ریزی، انقباضات رحم و پارگی زودرس کیسه آب دور جنین
  • سابقه سقط یا تهدید به زایمان زودرس یا سقط

در هر صورت باید رابطه جنسی با اجازه پزشک متخصص و ماما انجام شود . اگر بارداری طبیعی باشد و پزشک مانعی برای رابطه جنسی زوجین عنوان نکند ، رابطه جنسی بدون خطر خواهد بود و حتی در سه ماهه سوم بارداری نیز می تواند انجام شود . البته در ماههای آخر باید در حین رابطه جنسی وضعیت مناسبی داشته باشید تا به شکم زن باردار فشاری وارد نشود .

بعضی از خانم ها در طی دوران بارداری با کاهش میل جنسی روبه رو می شوند که می تواند به دلیل خستگی و تهوع ناشی از مراحل اولیه رشد جنین و جفت باشد. در مقابل بعضی خانم ها در سه ماهه اول تمایلات جنسی شان افزایش می یابد.

در حالت کلی اگر برای رابطه جنسی در طی دوران بارداری منعی نباشد، تعامل زوجین بسیار لازم خواهد بود و نوازش خانم ها در طی این دوران باعث آرامش روانی و فکری او می شود و باعث می شود نوزاد شادتر و سالم تری به دنیا بیاورند و می توانند بعد از زایمان به رابطه جنسی قبلی خود برگردند. البته 4-6 هفته طول می کشد تا خانم ها در کنار رسیدگی به نوزاد برای رابطه جنسی از نظر جسمی و روانی آماده شوند. 

در زمان تولد نوزاد ممکن است زن و شوهر حریم خصوصی نداشته باشند تا احساسات عاطفی و جنسی شان را ابراز کنند. باید به حفظ این حریم خصوصی بپردازید تا به زندگی زناشویی و جنسی تان آسیبی وارد نشود. 

منبع :