آکاایران: علائمی که نشان دهنده زمان زایمان است

آکاایران: چه زمانی وقت زایمان است ؟

علائمی که نشان دهنده زمان زایمان است

اختصاصیآکا ایران: 

زمان دقیق زایمان قابل تعیین نیست و این فرآیند در خانم ها متفاوت  است. زایمان به تغییرات فیزیولوژیکی بدن زنان باردار وابسته است که این تغییرات در کنار هم خبر از زمان دقیق زایمان می دهد. در این جا این تغییرات را بیان می کنیم که با داشتن این علائم به زایمان نزدیک هستید ...

 

دهانه رحم باز می شود

در روزهای قبل از زایمان بافت دهانه رحم کمی نازک و باز می شود. اگر زایمان اول شما نباشد احتمال دارد دهانه رحم تان 1 تا 2 سانتی متر باز شود و حتی اگر زایمان اول تان نیز باشد این مقدار باز شدن به معنی زایمان زودرس نمی باشد. وقتی زمان زایمان نزدیک باشد و در هفته های آخر بارداری باشید متخصص زنان یا ماما با معاینه دهانه رحم متوجه می شود که دهانه رحم چه تغییراتی داشته است و آیا در حال نزدیک شدن به زایمان هستیم یا نه.

 

کیسه آب شما پاره می شود

کیسه مایع آمنیوتیک که جنین در آن قرار گرفته است پاره می شود و مایع از واژن شما خارج می شود. در این زمان هر چه سریعتر با پزشک تان تماس بگیرید. این پاره شدن کیسه آب به معنی به دنیا آمدن نوزاد است و زمانیکه پارگی اتفاق می افتد بلافاصله زایمان آغاز می شود. ممکن است قبل از پاره شدن کیسه آب دچار انقباضات رحمی شوید در این زمان حتما به بیمارستان مراجعه کنید زیرا کودک بدون مایع آمنیوتیک دچار عفونت می شود و خطرناک است.

 

نوزاد به لگن شما وارد می شود

چند هفته قبل از زایمان احساس درد شدیدی را در لگن خود احساس می کنید و فشار زیادی به زیر قفسه سینه تان وارد می شود که این نشان دهنده این است که نوزاد به لگن آمده است و به زودی زایمان خواهید داشت.

 

عضلات رحم دائما منقبض می شود

انقباضات زیاد Braxton Hicks  یکی از نشانه های قبل از زایمان است که در طول آن دهانه سرویکس و بدن برای زایمان هماهنگ می شود.  این انقباض درد زیادی دارد و هر 10-20 دقیقه یک بار شروع می شود و به خانم باردار می فهماند که زایمان نزدیک  است. اگر انقباضات طولانی و دردناک تر نشود و به دلیل اتساع تدریجی دهانه رحم، فاصله انقباضات به هم نزدیکتر نشود احساس درد شما خبر از زایمان ندارد. در هنگام زایمان این انقباضات در مدت زمان کمتری سراغ تان می آید و هر بار درد شدیدتری دارید. البته شدت انقباضات و تعداد دفعات آن برای هر بارداری و برای هر خانم باردار متفاوت است و می تواند بدون اهمیت و نشان دهنده لحظه زایمان نباشد.

 

ترشحات مخاط یا خونابه از شما خارج می شود

وقتی به هفته های آخر بارداری و زمان زایمان نزدیکتر می شوید، اتساع دهانه رحم به آرامی شروع می شود و خانم باردار متوجه ترشحات مخاطی و خونابه ای می شود.  رنگ ماده مخاطی ترکیبی از قهوه ای، صورتی و خونابه ای است که مربوط به بارداری شماست. نزدیکی و معاینات واژنی می تواند باعث تحریک ماده مخاطی و علت ترشحات خونابه ای شما باشد.

 

چه زمانی باید این نشانه ها را جدی گرفت

وقتی به پایان دوران بارداری نزدیک می شوید، ماما و دکتر متخصص آموزش ها و راهنمایی های لازم را در خصوص انقباضات و دردهای ناشی از زایمان به شما می دهد و برگه معرفی نامه ای می دهد که در صورت نیاز به بیمارستان مراجعه کنید. بهتر است در صورت مشاهده هر علائمی با پزشک متخصص تان تماس بگیرید. پاسخ دادن به هر سوالی از سوی خانم باردار از وظایف پزشک متخصص و ماما است. اگر پزشک صدای شما را بشنود و از فاصله انقباضات و مدت زمان انقباض اول و آخرین انقباض و شدت آن مطلع شود می تواند شما را راهنمایی کند که آیا به بیمارستان مراجعه کنید یا نه.

 

توصیه می شود که زمانیکه در این شرایط قرار گرفتید حتما با پزشک تان تماس برقرار کنید :

  • وقتی دچار سردردهای شدید، تاری  دید، درد زیاد در قسمت بالای شکم، ورم شدید دست شده  اید.
  • زمانیکه جنین شما بیش از حد معمول تکان می خورد.
  • وقتی که دچار خونریزی واژنی، دردشکمی یا تب می شوید.
  • زمانیکه انقباضات قبل از هفته 37 ام بارداری شروع شده یا هر گونه نشانه زایمان زود هنگام را دارید.

منبع :