آکاایران: باورهای غلط خانم های باردار درباره سزارین

خطرات و عوارض زایمان سزارین

باورهای غلط خانم های باردار درباره سزارین

اختصاصیآکا ایران: 

امروزه اکثر خانم های باردار به خاطر ترس از درد زایمان طبیعی ، سزارین را انتخاب می کنند و سزارین در جامعه بین خانم های جوان مد شده است .

تنها مزیت این زایمان اطلاع خانم باردار از چگونگی زایمان و راحتی جراح است و دارای عوارض زیادی می باشد . زایمان سزارین یک جراحی شکمی جدی است و چون رحم نزدیک روده و مثانه قرار دارد باید این جراحی با دقت انجام گیرد تا به ارگان های دیگر بدن آسیب نزند و عفونت ایجاد نکند .

روز بعد از زایمان خانم های زائو باید حرکت داشته باشند تا خطر ایجاد لخته در پاها و بدن از بین برود اما بهبود وضعیت خانم در سزارین سخت و زمان بر است و خانم ها بعد از سزارین به خاطر درد جراحی نیاز به مسکن و آرام بخش دارند و نمی توانند راه بروند .

سزارین برای خانم هایی پیشنهاد می شود که با نظر پزشک برای حفظ سلامت مادر و جنین مجبور به سزارین می شوند. ممکن است در حین عمل خون ریزی ایجاد شود و این مساله می تواند به حدی خطرناک باشد که شما را وا دارد قبل از انتخاب نوع زایمان خوب فکر کنید .

بعد از زایمان سزارین دیرتر کاهش وزن خواهید داشت زیرا خانم هایی که زایمان طبیعی دارند زودتر از خانم های سزارینی فعالیت های روزانه شان را شروع می کنند و به خاطر ورزش و فعالیت هایشان در مدت زمان کمتری به وزن ایده آل و تناسب  اندام می رسند . اما خانم های سزارینی به خاطر درد بخیه و فشارهای شکم نمی توانند تا مدت ها ورزش کنند .

از طرفی خانم هایی که زایمان طبیعی انجام داده اند راحت تر می توانند به نوزادشان شیر دهند و شیردهی در طول شبانه روز باعث سوختن کالری بدن آنها می شود. بعد از زایمان طبیعی خانم ها شاداب تر خواهند بود در حالیکه با زایمان سزارین چندین روز باید استراحت کنید و به خاطر درد ناشی از جراحی و بخیه نیاز به مسکن خواهید داشت . در زایمان های طبیعی بعد از 7-8 ساعت درد تمام خواهد شد اما در سزارین باید تا چند هفته درد را تحمل کنید .

نوزادانی که مادرانشان سزارینی هستند خطر ابتلا به آسم ، آلرژی و دیابت نوع اول را دارند و این رقم بیشتر از نوزادانی است که به روش طبیعی به دنیا آمده اند. باور غلطی وجود دارند که می گویند نوازدان سزارینی هوش بیشتری دارند اما بهتر است به عوارض سزارین توجه کنید و این باورهای غلط را قبول نکنید .

در این مورد خواندن مقاله های "راهکارهایی برای بهبودی پس از سزارین" و "افسردگی زایمان ، افسانه یا واقعیت" را به شما پیشنهاد می کنیم.

منبع :