آکاایران: ارتباط تعداد فرزندان با سرطان تخمدان در زنان

با بچه دار شدن از ابتلا به سرطان تخمدان دور می شوید

ارتباط تعداد فرزندان با سرطان تخمدان در زنان

اختصاصیآکا ایران: 

آیا می دانید بین تعداد فرزندان با ابتلا شدن به سرطان تخمدان رابطه مستقیم وجود دارد . در واقع زنانی که تعداد فرزند بیشتری دارند شانس کمتری از ابتلا به سرطان تخمدان خواهند داشت زیرا این زنان سلامت رحمی بیشتری دارند و کمتر به اختلالات رحمی دچار می شوند .

بنا بر مطالعات جدید هر چقدر یک زن بچه بیشتری داشته باشد ، شانس ابتلای او به سرطان تخمدان کمتر خواهد بود . البته این مطالعه نشان می دهد زنانی که لوله های فالوپ شان را بسته اند ریسک کمتری در ابتلا به سرطان تخمدان خواهند داشت.

تحقیقات بریتانیایی با مطالعه ی 8000 زن و دریافت اطلاعات آنها ، عوامل زمینه ای و خطر ساز چهار نوع سرطان تخمدان را کشف کرده است .

کزیا گایتسکل ، محقق راهبر در نشستی خبری تحقیق سرطان در انگلیس گفت: در چند سالی که تحقیقاتی پیرامون سرطان تخمدان انجام شده است، خیلی از سرطان های تخمدان از خود تخمدان نشات نمی گیرد و دانش در این زمینه تحول گسترده ای داشته است. تومورهای پیشرفته سروز، رایج ترین نوع سرطان تخمدان است و به نظر در لوله های فالوپ شروع می شود. این در حالی است که خیلی از تومورهای اندومتروئید و clear cell  احتمالا به دلیل اندومتریوز بوجود می آیند.

بارداری و زایمان

خانم هایی که تنها یک فرزند دارند در مقایسه با زنان بدون بچه ، 20 درصد شانس کمتری برای ابتلا به سرطان تخمدان و 40 درصد شانس کمتری برای ابتلا به تومورهای اندومتریوئید و clear cell  دارند. بنا بر تحقیقات به ازای هر یک بچه 8 درصد از شانس ابتلا به سرطان تخمدان کاسته می شود.

علاوه بر آن زنانی که لوله های فالوپ شان را بسته اند ، 20 درصد کمتر به سرطان تخمدان مبتلا می شوند و با احتمال 20 درصد کمتر در معرض تومورهای سروز پیشرفته و 50 درصد کمتر در معرض ابتلا به تومورهای اندومتریوئید و clear cell  خواهند بود .

منبع :