آکاایران: بیماری تنفسی در نوزادان به دلیل آلودگی هوا !

آلودگی هوا باعث زایمان زودرس می شود

بیماری تنفسی در نوزادان به دلیل آلودگی هوا !

اختصاصیآکا ایران:  

زنان باردار وقتی در معرض هوای آلوده قرار می گیرند احتمال زایمان زودرس در آنها افزایش می یابد و حتی ممکن است سایز جنین کوچک شده و در سیستم خون رسانی او نیز مشکل بوجود آید.

شاهین نریمان، فوق تخصص نوزادان در این باره گفت: آلودگی هوا علاوه بر این که سلامتی مادر و نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است روی جنین هم تاثیر بگذارد و خطراتی برای رشد جنین و خون رسانی مادر به جنین ایجاد کند. علاوه بر آن ورود سرب در خون باعث تخریب داخلی بدن شده و تاثیر روحی زیادی روی مادر و جنین خواهد داشت.

او در این باره گفت: از تعداد فوت نوزادان و بستری شدن آنها به دلیل آلودگی هوا آمار دقیقی وجود ندارد اما مشخص است که تعداد نوزادان بستری شده در آلودگی هوا نسبت به سال های پیش بسیار زیاد بوده است و حتی میزان بستری شدن آنها و طول درمان شان به خاطر این آلودگی و تاثیراتی که در بدن شان داشته است و مقاومت به داروهایی که ایجاد کرده است طولانی تر بوده است. از هر 9 مراجعه اورژانسی برای نوزادان 4 مراجعه به دلیل بیماری های ناشی از آلودگی هوا می باشد.

این فوق تخصص نوزادان درباره تاثیر آلودگی هوا در ایجاد بیماری ها اذعان کرد: آلودگی هوا روی گسترش بیماری های عفونی تاثیر زیادی ندارد و تنها باعث ابتلا به بیماری های تنفسی چون آسم و آلرژی می شود که با علائمی چون سرفه های شدید و طولانی همراه با خلط و حتی تب ، ضایعات پوستی و حالت تهوع بروز می کند.

نریمان درباره تاثیر آلودگی هوا روی نقاط حساس بدن نوزادان بیان کرد: آلودگی هوا باعث ورود ذرات معلق و سرب به بدن نوزادان می شود که در پی آن بیماری های ریه، ایجاد اختلال در مغز، کمبود خواب، کاهش روحیه، اختلالات کلیه و گوارش و در نهایت تشدید یبوست بوجود می آید.

نریمان توصیه کرد: از بوسیدن و لمس کردن مکرر نوزادان خودداری کنید و نوزاد را با شیر مادر به جای شیرخشک تغذیه کنید، در جاهای شلوغ و پرتردد کمتر بمانید و از مصرف چرک خشک ها نیز پرهیز کنید.

او در پایان بیان کرد : آلودگی هوا تنها برای امسال نیست بلکه امسال از سال های گذشته شدیدتر شده است و در نظر گرفتن توصیه های ذکر شده باعث حفظ سلامتی خواهد شد.

منبع :