آکاایران: در دوران بارداری زخم ها دیرتر خوب می شود

آکاایران: نکات تغذیه ای برای بهبود زخم ها در طول بارداری

در دوران بارداری زخم ها دیرتر خوب می شود

اختصاصیآکا ایران:  

خانم ها ممکن است تا قبل از بارداری بسیار خوش زخم باشند ، اما بعد از باردار شدن روند درمان زخم هایش در طول بارداری کند شده و حتی بعد از بهبود نیز جای آن تیره شود . یکی از خانم های باردار می گفت وقتی پوستم را فشار می دهم مدتی طول می کشد تا فرو رفتگی ایجاد شده به وضعیت قبل برگردد. در ادامه توصیه هایی درباره مشکلات پوستی خانم های باردار از زبان دکتر حسین ایمانی ، متخصص پوست بیان می کنیم. خانم های باردار برای بهبود زخم ها از این عوامل تاثیرگذار بهره مند شوند :

ویتامین های گروه بی مصرف کنید

مصرف ویتامین های گروه بی سبب سنتر کلاژن شده و باعث افزایش پیوندهای ارضی کلاژن و بهبود سریع زخم های روی پوست می شود . برای دریافت ویتامین بی1 مواد غذایی شامل غلات ، نان سبوس دار و سبوس و برای دریافت ویتامین بی 2 مواد غذایی شامل گوشت و لبنیات مصرف کنید .

بهبود زخم با مصرف زینک

از جمله مواد معدنی که تاثیر زیادی روی بهبود زخم دارد ، روی یا زینک است . روی نقش تاثیر گذاری روی عملکرد سیستم ایمنی و عملکرد لنفوسیت ها و سنتز سلولی دارد .

برای دریافت زینک گوشت و مغزهایی چون مغز گردو ، بادام ، فندق و پسته بخورید . کمبود روی در بدن سبب تخریب سلول های اپیدرمی و ایجاد ضایعات پوستی و تضعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود .

ویتامین سی مصرف کنید

کاهش ویتامین سی در بدن باعث خشکی و شکنندگی پوست می شود و سرعت بهبود زخم را کاهش می دهد . پس اگر پوست تان زخم شده از منبع تامین کننده ویتامین سی چون فلفل دلمه ای و مرکبات در برنامه غذایی روزانه خود استفاده کنید و اگر نمی توانید رژیم تان را کنترل کنید از قرص یا آمپول ویتامین سی بهره مند شوید .

ویتامین سی آنتی اکسیدان بسیار مفیدی است که باعث بهبود زخم ، تقویت سیستم ایمنی بدن و سنتز کلاژن پوستی می شود .

مصرف ویتامین آ

مصرف ویتامین آ از بیماری های پوستی و التهاب پوست جلوگیری می کند و با افزایش تولید سنتز کلاژن و رشد فیبروبلاست ها سبب افزایش روند بهبود زخم می شود . همان طور که می دانید بعد از عمل های جراحی برای بهبود زخم مکمل ویتامین آ توصیه می شود .

دریافت اسیدامینه ال آرژتین

اسید آمینه ها از واحدهای تشکیل دهنده پروتئین ها هستند . اسید امینه ارژنین در سنتز بافت های پروتئینی نقش موثری دارد و کمبود این اسید امینه در بدن باعث کند شدن روند ترمیم زخم می شود .

مغزهای بادام و بادام زمینی منبع غنی از اسید امینه ال ارژتین هستند . در صورتی که نمی توانید این مغزها را مصرف کنید از قرص های 500-1000 میلی گرمی در این زمینه استفاده کنید تا باعث بهبود زخم هایتان شوید .

 

منبع :