آکاایران: حاملگی از بروز سرطان سینه و رحم پیش گیری می کند

آکاایران: بارداری برای بدن فواید خوبی دارد

حاملگی از بروز سرطان سینه و رحم پیش گیری می کند

اختصاصیآکا ایران:  

همیشه درباره عوارض بارداری صحبت می شود درحالیکه به اثرات مثبت و مفید بارداری اشاره نمی شود . بله ، درست متوجه شدید بارداری فوایدی برای خانم ها دارد که باید به آنها توجه کرد. هر کسی می داند حاملگی متعدد عوارضی از جمله افتادگی رحم، تضعیف عضلات لگن و شکم، اختلالات دفع ادرار و مدفوع، افزایش فتق های شکمی می شود. علاوه بر آن تضعیف عضلات شکم باعث افتادگی و بزرگ شدن شکم می شود که برای خانم بسیار ناخوشایند است.

بارداری باعث اضافه وزن و تغییر شکل اندام خانم ها خصوصا در ناحیه سینه ها ، شکم و لگن می شود و در هر بار حاملگی مقدار زیادی مواد معدنی، ویتامین و پروتئین های لازم بدن مادر از دست می رود. از پر اهمیت ترین مواد از دست رفته بعد از حاملگی می توان به آهن و کلسیم اشاره کرد که باعث کم خونی و پوکی استخوان خصوصا در خانم هایی می شود که بارداری های مکرر و نزدیک به هم دارند.

البته با روش های مناسب می توان از عوارض حاملگی کاست . برای مثال رژیم مناسب و استفاده از مکمل های تغذیه ای در دوران حاملگی و شیر دهی از عوارض این دوران می کاهد و فاصله مناسب میان بارداری ها به بدن مادر اجازه می دهد تا به وضعیت عادی برگردد .

با انجام ورزش های مناسب در دوران حاملگی و بعد از زایمان می توان از افزایش وزن مادر که باعث بد قوارگی، کمر درد و تشدید افتادگی مثانه می شود، کاست.

بارداری برای خانم ها مزایایی هم دارد. برای مثال اگر بارداری قبل از 30 سالگی رخ داد از ابتلا به سرطان تخمدان جلوگیری می کند و اگر تا قبل از 30 سالگی دو بارداری را پشت سر بگذارنید احتمال ابتلا به سرطان تخمدان که از خطرناک ترین انواع سرطان در خانم هاست تا 50 درصد کاهش می یابد.

خانم هایی که باردار نشده اند بیشتر از سایرین دچار فیبروم رحمی می شوند و تا 2-3 برابر بیشتر سرطان رحم آنها را تهدید می کند و احتمال سرطان پستان نیز در این افراد بیشتر خواهد بود.

در حین بیماری اندومتریوز بافت های داخل رحم در مکانی چون تخمدان و لگن رشد می کند و بیمار به دردهای شدید لگنی خصوصا در چند روز قبل از شروع قاعدگی روبه رو می شود. اما در طی دوران بارداری به خاطر تغییرات هورمونی رشد مناطق دارای اندومتریوز متوقف می شود و از چسبندگی این بیماری جلوگیری می شود و بیماری دچار درد نمی کشد.

در طی دوران بارداری بیماری دیگری که پیشرفت نمی کند بیماری تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک است.

منبع :