آکاایران: زنان باردار برای کاهش حرارت بدن هندوانه بخورند

با گر گرفتگی دوران بارداری چه باید کرد ؟

زنان باردار برای کاهش حرارت بدن هندوانه بخورند

اختصاصیآکا ایران: 

چگونه می توان حرارت بدن خانم های باردار را کاهش داد تا احساس گرگرفتگی و گرما را از آنها دور کنیم. به گفته کارشناسان تغذیه مصرف بعضی مواد غذایی باعث کم شدن گرمای بدن زنان باردار خواهد شد. 

دوران بارداری بسیار مشکل و طاقت فرسات و زنان باردار در این دوران با مشکلات زیادی رو به رو می شوند که گاهی رهایی از آنها ضروری است. البته در این دوران نمی توان هر درمانی را به کار گرفت و از سویی مادر باید آرامش کامل داشته باشد که در این زمینه درمان های خانگی بهترین توصیه است.

زنان باردار در این دوران دچار یبوست، نفخ شکم، دل پیچه، حالت تهوع می شوند و دمای بدنشان به طور ناگهانی بالا رفته و احساس گر گرفتگی خواهند داشت. افزایش درجه حرارت بدن مادر می تواند برای جنین خطرناک و مضر باشد و حتی ممکن است سبب سقط جنین شود. پس باید زنان باردار دمای بدن شان را بین 36.5 تا 37.5 حفظ کنند. اما چگونه می توان درجه حرارت بدن را کاهش داد؟ محققان به منظور کاهش درجه حرارت بدن توصیه های بی خطری را ارائه کرده اند.

افزایش درجه حرارت بدن در دوران بارداری چه علائمی دارد ؟

تپش قلب اولین نشانه مشترک بالا رفتن درجه حرارت بدن در بین زنان باردار است. نشانه دیگر احساس ناگهانی و یک باره گرما و حرارت در قسمت فوقانی بدن است که نباید نادیده گرفته شود. عرق کردن بیش از اندازه و قرمز شدن در ناحیه گردن، سینه و صورت از دیگر نشانه های بالا رفتن درجه حرارت بدن در طی دوران بارداری است.

چرا دمای بدن در دوران بارداری بالا می رود ؟

زنان باردار به دلیل نوسانات هورمونی با افزایش یک باره و ناگهانی دمای بدن رو به رو می شوند. کاهش سطح هورمون استروژن در دوران بارداری باعث بالا رفتن استرس می شود که در نتیجه آن دمای بدن افزایش می یابد. البته ممکن است رژیم غذایی فرد باعث افزایش درجه حرارت بدن شود. برای جلوگیری از آسیب به جنین باید در طول این دوران رژیم غذایی مناسب و کنترل شده ای داشته باشید.

برای پایین آوردن دمای بدن چه کاری باید کرد ؟

برای کاهش و کنترل حرارت بدن در طول دوران بارداری باید هر روز صبح ناشتا یک لیوان آب رازیانه بخورید. این درمان خانگی باعث کاهش حالت تهوع می شود. البته قبل از مصرف با پزشک تان مشورت کنید.

آب از جمله مایعاتی است که باعث کاهش حرارت بدن می شود و هیچ تاثیر جانبی هم نخواهد داشت. البته نوشیدن آب از یبوست دوران بارداری هم جلوگیری می کند.

هندوانه بهترین خوراکی برای پایین آوردن درجه حرارت بدن در طول دوران بارداری است. علاوه بر آن قند طبیعی موجود در هندوانه انرژی مورد نیاز را در طول این دوران تامین می کند. 

مصرف سبزیجات در دوران بارداری سبب حفظ سلامت مادر و جنین می شود. سبزیجات پروتئین مورد نیاز جنین را تامین کرده و باعث رشد و سلامت جسمی او می شود.

منبع :