آکاایران: ابتلا به آسم باعث زایمان زودرس می شود

زنان باردار مبتلا به بیماری آسم

ابتلا به آسم باعث زایمان زودرس می شود

اختصاصیآکا ایران:  

اگر در دوران بارداری دچار بیماری آسم شده اید ، باید بدانید که این بیماری اثرات منفی زیان آوری روی جنین می گذارد و باید به صورت مداوم توسط پزشک متخصص کنترل گردد .

محمد حسین سلطان زاده بیان کرد : در حدود 7 درصد خانم های باردار به بیماری آسم مبتلا هستند . در صورتی که این بیماری کنترل شود هیچ خطری برای جنین و مادر نخواهد داشت اما آسم کنترل نشده عوارض زیان باری برای زنان باردار و جنین دارد .

سلطان زاده گفت : بیماری آسم یکی از جدی ترین و شایع ترین بیماری هایی است که می تواند روی بارداری تاثیر بگذارد . از مشکلات و عوارض آسم کنترل شده در مادران باردار می توان به بالا رفتن فشارخون ، مسمومیت دوران حاملگی ، زایمان زودرس اشاره کرد و عوارض آسم کنترل نشده شامل بالا رفتن احتمال مرده زایی ، وزن پایین نوزاد در هنگام تولید  ، تولد نوزاد نارس ، مشکلات هنگام تولد ، اختلال در رشد جنین می باشد .

بیماری آسم در دوران بارداری در صورتی کنترل شده قلمداد می شود که سرفه ، تنگی نفس و خس خس سینه مشاهده نشود . خانم باردار مبتلا به آسم کنترل شده باید فعالیت طبیعی و بدون علائم داشته باشد ؛ به طوری که بتواند شب ها راحت بخوابد و به خاطر سرفه و تنگی نفس از خواب بیدار نشود و کارکرد ریه اش طبیعی باشد .

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد : بیماری آسم نمی تواند مانعی برای بارداری باشد زیرا درمان کنترل شده آن روی مراحل رشد و تکامل جنین تاثیر نخواهد داشت و سبب سقط یا نقایص مادرزادی نمی شود . در نتیجه بیشتر خانم های باردار مبتلا به آسم یا آلرژی در صورت رعایت اصول و درمان های توصیه شده از جانب پزشک می توانند با تاثیرات و عوارض آسم در این دوران کنار بیایند .

سلطان زاده گفت : برای درمان صحیح این بیماری نباید در سه ماهه اول دوران بارداری از هیچ دارویی استفاده کنید ؛ هر چند می گویند خطر آسم کنترل نشده برای مادر و جنین بیشتر از خطر ناشی از مصرف داروهای کنترل آسم می باشد .

کنترل آسم باید همانند کنترل بارداری انجام گیرد و اصول مراقبتی به خوبی اعمال شود . بهتر است مراقبت از بیمار توسط گروهی متشکل از متخصص آسم و آلرژی و متخصص زنان و زایمان به صورت ویزیت های مکرر در این دوران انجام گیرد . هر چند درمان این بیماری برای بهبود کیفیت خواب شبانه و کیفیت زندگی و حالت های روحی بیمار لازم است.

آسم کنترل نشده ممکن است مانع از خواب راحت یا فعالیت طبیعی بدن شود، پس حفظ کارکرد ریوی و ویزیت های منظم توسط پزشک با تجربه برای رسیدن به این اهداف مورد نیاز است . پس ارتباط میان بیمار ، متخصص آسم و متخصص زنان بسیار مهم است. باید به بیمار آموزش داده شود تا خود بتواند آسم را کنترل کند و از میزان اضطران مادر باردار کاسته شود.

منبع :