آکاایران: چرا سزارین در بین خانم ها مد شده است ؟

عوارض زایمان سزارین را در نظر بگیرید

چرا سزارین در بین خانم ها مد شده است ؟

اختصاصیآکا ایران:  

امروزه زایمان به شیوه سزارین در بین خانم ها بسیار رایج شده است و بسیاری از خانم ها فقط به دلیل ترس از درد زایمان طبیعی، زایمان سزارین را انتخاب می کنند. زایمان سزارین مزایا و معایب زیادی دارد. تنها مزیت زایمان سزارین اطلاع خانم ها از چگونگی زایمان و راحتی آن برای جراح است. در حالیکه خانم های باردار باید بدانند زایمان سزارین یک جراحی بزرگ شکمی و جدی است که از لحظه زایمان شروع و تا حین عمل و سه تا چهار ساعت بعد از آن طول می کشد.

خانم هایی که به شیوه سزارین زایمان می کنند بعد از سزارین در مورد انجام زایمان واژینال یا طبیعی اطلاعی نخواهند داشت و خیلی از پزشکان متخصص این اجازه را به خانم های باردار نمی دهند تا بعد از سزارین به شیوه طبیعی زایمان داشته باشند.

بیهوشی خطرناک هنگام زایمان سزارین

بیهوشی حین عمل سزارین می تواند برای مادر مشکلاتی را به وجود آورد. در واقع زایمان سزارین یک عمل جراحی است که مشکلاتی را برای مادر به همراه خواهد داشت. علاوه بر عوارض بیهوشی مشکلات دیگری چون سوزش ادرار، عفونت های ادراری، درد در ناحیه مثانه وجود خواهد داشت.

با زایمان طبیعی به نوزادتان آغوز می دهید

خانم هایی که به شیوه طبیعی زایمان می کنند در شیردهی و دادن آغوز به نوزادشان موفق تر هستند. اما به شیوه سزارین به دلیل درد زیاد، خونریزی و بیهوشی نوزادتان را از خوردن آغوز به عنوان اولین واکسن کودک، محروم می کنید.

با سزارین خاطره ای از زایمان نخواهید داشت

خانم ها دوست دارند در مدت زایمان شان هوشیار باشند و در جریان روند زایمان قرار گیرند. ممکن است در زایمان سزارین از بیهوشی عمومی استفاده شود و به طبع آن تماس اولیه نوزاد با مادر و شیردهی به نوزاد به تاخیر می افتد و مادر لذت در آغوش کشیدن نوزاد بعد از زایمان را از دست می دهد.

سزارین برای مادر و نوزاد خطر دارد

نوزادانی که به شیوه سزارین متولد می شوند بیشتر از سایر نوزادان با خطر ابتلا به دیابت نوع اول، آسم و آلرژی مواجه خواهند شد. بر طبق تحقیقات سندروم مرگ ناگهانی نوزادان در ماه های اول، در نوزدانی که به روش سزارین متولد می شوند تا سه برابر زیادتر است. علاوه بر آن مادران سزارینی نسبت به مادرانی که به روش طبیعی زایمان کرده اند، دو برابر بیشتر به افسردگی مبتلا می شوند.

با زایمان سزارین دیرتر لاغر می شوید

خانم هایی که زایمان طبیعی دارند خیلی زودتر از دیگر خانم ها فعالیت های روزانه شان را شروع می کنند و به دلیل ورزش و فعالیت های بعد از زایمان زودتر به تناسب اندام دست می یابند زیرا این خانم ها با عوارض بیهوشی و درد ناشی از بخیه و فشارهای شکمی دست به گریبان نمی شوند. به راحتی به نوزادشان شیر می دهند و با شیردهی در طی شبانه روز 500 کالری می سوزانند.

در سزارین خطر خونریزی وجود دارد

در روش سزارین خونریزی و عفونت های محل جراحی و رحم دو برابر بیشتر از زایمان طبیعی است و سلامتی مادر در این زایمان بیشتر در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

بعد از سزارین نمی توانید زایمان طبیعی داشته باشید

خانم ها بعد از یک بار سزارین نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند. خانم هایی که چند بار به شیوه سزارین زایمان می کنند باعث افزایش احتمال چسبندگی و دردهای ناشی از آن می شوند. این چسبندگی ها باعث می شود برای بیمار مشکلات گوارشی به وجود بیاید.

با زایمان طبیعی شادتر خواهید بود

خانم هایی که به روش طبیعی زایمان می کنند همان روز بعد از زایمان می توانند کارهای خود و بچه شان را انجام دهند اما برای سزارین باید چند روز استراحت کنید. بعد از سزارین با دردهای زیادی رو به رو می شوید و نیاز به مسکن خواهید داشت. در زایمان طبیعی 7-8 ساعت درد خواهید داشت در صورتی که در سزارین تا چند روز دردها ادامه دارد.

بعد از سزارین دیرتر بهبود می یابید

بهبود سزارین طولانی مدت است و لازم است مدت بیشتری را در بیمارستان بمانید. بعد از جراحی باید تحرک داشته باشید اما شما هنوز به مسکن و آرام بخش نیاز دارید. پرستار به شما کمک می کند تا راه بروید تا خطر تشکیل لخته خون در بدن و پاهایتان کمتر شود. البته رحم به روده ها و مثانه نزدیک است و برش زایمان باید به دقت انجام شود تا باعث خونریزی و عفونت ارگان های دیگر بدن نشود. البته این خطرات برای خانم هایی که سه تا چند سزارین داشته  اند بیشتر خواهد بود.

از طرفی جفت به سختی از رحم خارج می شود و خطر خونریزی وجود دارد و حتی ممکن است نیاز به تزریق خون داشته باشید و گاهی هیسترکتومی یا برداشتن رحم تنها راه حل نجات جان خانم است. پزشکان معتقدند بیشتر از 40 درصد خانم هایی که تجربه سه سزارین را دارند دچار این عوارض می شوند و از نظر پزشکی سزارین باید روی خانم هایی انجام شود که نجات دهنده ی جان مادر است.

زنان بعد از این که از بیمارستان مرخص می شوند نباید برای مدت دو ماه جسم سنگینی به غیر از نوزاد را بلند کنند و نباید تا دو هفته رانندگی و تا 4-6 هفته ورزش کنید. البته توصیه می شود تا 6 هفته از رابطه جنسی دور باشید.

منبع :