آکاایران: عوارض بیماری توکسوپلاسموز در دوران بارداری

آکاایران: سقط یا مرده زایی به دلیل عفونت انگلی در دوران بارداری

عوارض بیماری توکسوپلاسموز در دوران بارداری

اختصاصیآکا ایران:  

چرخه طبیعی بدن زنان باردار با ورود هر نوع  ویروس و انگل مختل می شود و حتی برخی عفونت ها ، ویروس ها و انگل ها تهدیدی جدی برای سلامت مادر و جنین می باشد . یکی از این تهدیدات توکسوپلاسموز نام دارد که یک بیماری عفونی انگلی است. در ادامه درباره این بیماری عفونی صحبت می کنیم تا از خطرات این بیماری آگاه شوید .

بیماری توکسوپلاسموز چیست ؟

این بیماری از جانوران خون گرمی  چون حیوانات خانگی ، دام ها ، پرندگان و ... به بدن انسان منتقل می شود و به وسیله انگل تک یاخته ای به نام " توکسوپلاسما " ایجاد می شود . از دیگر راههای انتقال این بیماری عفونی می توان به مصرف گوشت نیمه پز ، مصرف سبزیجات آلوده ، استفاده از لبنیات غیر پاستوریزه ، تخم مرغ خام ، آب تصفیه نشده و تماس با فضولات گربه اشاره کرد .

ابتلا به بیماری توکسوپلاسموز به دلیل رواج نگهداری از حیوانات خانگی در سراسر دنیا رو به افزایش است و انتقال این بیماری از حیوانات خانگی به زنان باردار می تواند خطرات جدی را برای جنین در پی داشته باشد .

این عفونت انگلی علاوه بر زنان باردار کسانی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن ، بدخیمی خونی ، گیرندگان پیوند عضو ، گیرندگان پیوند مغز استخوان و مبتلایان به ایدز را هم تهدید می کند . افراد سالمی که به این عفونت انگلی مبتلا شوند با علائمی شبیه آنفلونزا و با نشانه های چون سردرد ، تب ، درد عضلانی و ... رو به رو می شوند . اما کسانی که سیستم ایمنی بدن شان ضعیف است با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد .

نکاتی جهت جلوگیری از بیماری عفونی انگلی توکسوپلاسموز

  • برای جابه جایی حیوانات خانگی تان از دستکش استفاده کنید.
  • میوه و سبزیجات را در زمان استفاده خوب ضدعفونی کنید.
  • تخم مرغ خام یا آب تصفیه نشده مصرف نکنید.
  • حیوانات خانگی تان را برای چکاب پیش دامپزشک ببرید تا از سلامت آنها مطمئن شوید.
  • به گربه ها دست نزنید . اگر در منزل تان گربه دارید به آنها دست نزنید و از دیگر اعضای خانواده بخواهید جای گربه را تمیز کنند.

ابتلا به این بیماری چه پیامدی برای جنین خواهد داشت ؟

بیماری توکسوپلاسموز مادر به جنین منتقل می شود و حتی ممکن است توکسوپلاسموز مادرزادی هیچ علامتی نداشته باشد و حتی در اکثر مواقع شناسایی نشود . در سه ماهه اول و دوم بارداری این بیماری به جنین منتقل می شود و علائم آن بعد از چند ماه یا چند سال بعد از تولد بروز داده می شود.

این بیماری عفونی انگلی از طریق جفت به بدن جنین منتقل می شود و می تواند آسیب های روحی و جسمانی غیر قابل جبرانی را به جنین وارد کند. از عوارض این عفونت روی جنین می توان به بزرگی سر نوزاد، بزرگی کبد، تشنج، عفونت چشم و تاخیر در رشد جنین اشاره کرد. اگر این بیماری از طریق جفت به جنین منتقل شود، عوارضی چون مرده زایی یا سقط جنین را در پی خواهد داشت. البته از هر سه هزار نوزاد، یک نوزاد با این بیماری مادرزادی متولد می شود.

منبع :