آکاایران: خانم های باردار روزی نیم ساعت پیاده روی کنند

با رعایت این نکات از اضافه وزن دوران بارداری جلوگیری کنید

خانم های باردار روزی نیم ساعت پیاده روی کنند

اختصاصیآکا ایران:  

اضافه وزن و برهم خوردن تناسب اندام در همه خانم های باردار وجود دارد و اغلب خانم ها نگران این مساله هستند.  البته این نگرانی ممکن است از مدتی قبل از بارداری شروع شود؛ زمانی که تازه تصمیم به بچه دار شدن می گیرید. راه حل های زیادی وجود دارد که با بهره مندی از آنها می توانید از اضافه وزن دوران بارداری پیش گیری کنید. تکیه به این نکات باعث می شود تناسب اندام تان حفظ شود و دوران بارداری با کیفیتی را سپری کنید.

درشرایطی که وزن ایده الی دارید برای بارداری اقدام کنید

بهتر است شروع بارداری در زمانی باشد که از نظر وزنی در وضعیت مناسبی قرار دارید . به یاد داشته باشید که مهمترین کاری که قبل از بارداری می توانید انجام دهید این است که با وزن ایده ال و متناسب وارد این دوران شوید تا در طول بارداری سلامت تان تضمین شود . اگر در شرایطی هستید که تصمیم به بارداری دارید یا برای آن اقدام می کنید ، چند جلسه به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا او با در نظر گرفتن شرایط جسمی تان راهنمایی های خوبی به شما ارائه کند . پزشک شاخص توده بدنی تان BMI را اندازه می گیرد و درباره کاهش وزن راهنمایی ها و پیشنهاداتی به شما می دهد .

در طول دوران بارداری آب بنوشید

در طی دوران بارداری نباید با کم آبی مواجه شوید . خانم های بارداری که در این دوران به میزان کافی آب می نوشند احساس بهتری در فاصله میان وعده های غذایی خواهند داشت . نوشیدن کافی آب باعث می شود از یبوست دوران بارداری دور باشید . در طی این  دوران به صورت طبیعی سیستم هاضمه بدن تان روند کندی دارد تا امکان جذب مواد مغذی از مواد غذایی وجود داشته باشد . با نوشیدن آب کافی روند حرکت مواد غذایی پردازش شده در سیستم روده و معده افزایش می یابد .

پیاده روی داشته باشید

در طی دوران بارداری باید به عنوان یک فعالیت فیزیکی در طول روز پیاده روی داشته باشید ؛ البته تا جایی که احساس خستگی نکنید . خانم هایی که تجربه ورزش کردن ندارند در ماههای اول تنها روزی 10 دقیقه پیاده روی کنند و هر ماه 10 دقیقه دیگر به این بازه زمانی بیافزایند . پس خانم هایی که به پیاده روی علاقه دارند در پایان ماه سوم بارداری می توانند روزی نیم ساعت پیاده روی کنند .

به ورزش های قبلی تان ادامه دهید

اگر قبل از بارداری ورزش های سنگین را به صورت حرفه ای انجام می دادید یا در محیط هایی مشغول کار بوده اید که باید کارهای سنگین انجام می دادید ، در طول این دوران از این کارها دست بکشید یا از شدت شان بکاهید یا حتی ورزش دیگری را به صورت موقت دنبال کنید . اما در غیر این صورت دلیلی برای کنار گذاشتن ورزشها و فعالیت های قبل از بارداری تان وجود ندارد . انجام ورزش های هوازی ، پیاده روی و ... هیچ مساله ای برای سلامت مادر و جنین در پی نخواهد داشت . اما باید ورزش های سخت و تماسی دوری کنید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند .

رژیم غذایی مناسبی داشته باشید

نباید با هدف تامین مواد مغذی مورد نیاز جنین ، هر روز مواد غذایی با کالری های اضافی بخورید . بر طبق دستورالعمل های غذایی ، بدن در سه ماهه دوم باردار به 340 کالری اضافه و در سه ماهه سوم به 450 کالری اضافه در هر روز نیاز دارد . این اعداد برای خانم هایی است که در شرایط وزنی مناسب باردار می شوند . اگر قصد دارید باردار شوید و دچار اضافه وزن یا کمبود وزن هستید ، این ارقام با توجه به شرایط خاص بدن تان متفاوت است و باید حتما به پزشک مراجعه کنید . یادتان باشد که میزان کالری مصرفی در دوران بارداری تاثیر زیادی در سلامت مادر و جنین دارد پس باید غذاهایی را انتخاب کنید که میزان کالری آنها رویشان درج شده باشد  تا در زمان مصرف این مواد غذایی احساس رضایت بالایی داشته باشید .

بهتر است در این دوران وعده های غذایی کم حجمی مصرف کنید که دارای پروتئین، میوه جات و سبزیجات باشند. پیشنهاد می کنیم میان وعده های غذایی تان دارای اسنک های سالم باشد و آن را در فواصل زمانی سه ساعته مصرف کنید تا در وعده های اصلی غذایی تمایل کمتری به غذاخوردن داشته باشید. با این کار در طول روز سطح قندخون تان متعادل خواهد بود و شب و زمانی که می خواهید بخوابید احساس گرسنگی نخواهید کرد.

میوه ها نیز دارای فیبر و آب هستند. در دوران بارداری باید میوه هایی چون پرتقال، گریپ فروت، توت فرنگی، گلابی، آلو، بلوبری و انواع توت مصرف شود تا آب مورد نیاز بدن تان را تامین کند و از بروز یبوست در این دوران جلوگیری شود.

منبع :