آکاایران: ارتباط استفاده از کامپیوتر و سقط جنین !

آکاایران: استفاده از رایانه در دوران بارداری خطری دارد ؟

ارتباط استفاده از کامپیوتر و سقط جنین !

اختصاصیآکا ایران:  

امروزه هر فردی حتی خانم های باردار از رایانه و ابزارهای تکنولوژی استفاده می کند .هر چند در سال های گذشته درباره تاثیرات منفی استفاده زیاد از رایانه بر سلامتی جسمی و روحی فرد استفاده کننده تحقیقات زیادی انجام شده است اما هنوز هیچ منبع دقیقی در این باره وجود ندارد . هنوز با قاطعیت نمی توان گفت خانم های باردار نباید برای زمان طولانی از رایانه استفاده کنند .

خانم ها در دوران بارداری نسبت به شرایطی که در آن قرار می گیرند یا کارهایی که انجام می دهند، حساسیت بالایی دارند. شاید فرد در طول زندگی خود حساسیتی نسبت به استفاده طولانی مدت از رایانه در طول روز نداشته باشد اما در طول بارداری وضعیت فرق می کند. کاملا طبیعی است که خانم های باردار درباره فعالیت های روزانه خود در این دوران نگران باشند که البته این نگرانی نشان دهنده اهمیت به سلامت خود و جنین است . متخصصان زنان و زایمان این نگرانی ها را ارزشمند و در جهت رشد بهتر جنین می دانند . یکی از این نگرانی ها استفاده طولانی مدت زنان باردار از رایانه است .

تا به حال هیچ مدرک قاطعی درباره تاثیرات منفی قرار گیری در معرض رایانه  و نمایشگر در طول دوران بارداری وجود ندارد. امروزه خیلی از خانم ها در خارج و داخل خانه با استفاده از رایانه کسب درآمد می کنند. به همین خاطر ممکن است ساعات طولانی در معرض این وسیله قرار گیرند. 

امروزه رایانه در بسیاری از کارهای اداری مورد استفاده قرار می گیرد و تفاوت ندارد مدیرعامل یک شرکت بزرگ باشید یا کارمند ساده ! زنان در انجام کارهای اداری سهم بالایی دارند و نمی توان از رایانه به عنوان یک ابزار چشم پوشی کرد . همزمان با گسترش استفاده از رایانه ، تحقیقات زیادی پیرامون اثر گذاری آن روی زن باردار و سلامت جنین انجام شده است تا به این نگرانی ها پاسخ داده شود .

در مطالعات انجام گرفته تلاش شده میان میدان های الکترومغناطیسی مربوط به رایانه و نمایشگرهای آن و سقط جنین ارتباطی ایجاد شود اما در تمام تحقیقات مشخص شده هیچ ارتباطی بین استفاده طولانی مدت از رایانه و سقط جنین وجود ندارد .

اما برای استفاده طولانی مدت از رایانه یک خطر جدی وجود دارد و آن نحوه نشستن فرد پشت میز است . استفاده طولانی مدت از رایانه ممکن است باعث ایجاد دردهای مزمن کمر شود . متخصصان توصیه می کنند در طول روز و در فواصل زمانی معین از پشت میز بلند شوید و برای  چند دقیقه راه بروید . البته نشستن طولانی مدت در یک مکان به جز دردهای ناحیه کمر روی فشار خون تان هم تاثیر منفی خواهد داشت . 

منبع :