آکاایران: تهدید شنوایی جنین با بیماری عفونی مادر

عفونت زنان باردار باعث ناشنوایی نوزاد می شود

آکاایران: عفونت زنان باردار باعث ناشنوایی نوزاد می شود

تهدید شنوایی جنین با بیماری عفونی مادر

اختصاصیآکا ایران:  

عفونت زنان در دوران بارداری برای شنوایی جنین مشکلاتی ایجاد می کند و می تواند باعث بروژ ناشنوایی در کودکان شود . عبدالحمید حسین نیا، متخصص گوش، حلق و بینی می گوید: بیماری های عفونی زنان در دوران بارداری می تواند باعث بروز ناشنوایی در کودکان شود و اثرات زیانباری روی گوش داخلی نوزاد بگذارد که می تواند باعث تداوم مشکلات ناشنوایی شود. در صورتی که مادر در زمان بارداری به بیماری های عفونی مبتلا شود باعث آلوده شدن جنین و بروز ناشنوایی در نوزاد می شود. زنان باردار در صورت مواجه شدن با بیماری و عفونت باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

حسین نیا می گوید : بیماری سرخچه در ماههای اول بارداری می تواند باعث بروز ناشنوایی در نوزادان شود. البته نوزادان واکسن هایی می زنند که تا حد زیادی باعث ایمن سازی آنها در برابر بیماری ها می شود. سیتومگالوویروس شایع ترین عفونت در زمان بارداری است که باعث بروز کم شنوایی در نوزادان می شود. در 10 درصد از موارد در شیرخواران بدون علامتی که سیتومگالوویروس در ادرار یافت نمی شود، اختلال شنوایی وجود دارد.

حسین نیا می گوید : سیفلیس مادرزادی و بعضی دیگر از بیماری ها زمینه ساز اختلالات شنوایی در کودکان می شود . عفونت های دوران بارداری و قبل از تولد نوزاد و بعضی بیماری های عفونی چون اوریون، سرخک، کم شنوایی حسی عصبی ناشی از مایکوپلاسما پنومونیه، مننژیت، ایدز و .. شنوایی کودکان را بعد از تولد تهدید می کند و زنان باردار باید با مشاهده این بیماری ها به پزشک متخصص مراجعه کنند و به هیچ وجه به صورت خودسرانه دارویی مصرف نکنند.

منبع :