آکاایران: توصیه هایی برای خواب راحت تر زنان باردار

آکاایران: در دوران بارداری قرص خواب آور نخورید !

توصیه هایی برای خواب راحت تر زنان باردار

اختصاصیآکا ایران:  

زنان باردار اغلب در این دوران دچار بی خوابی می شوند اما در این مورد واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند . در واقع بی خوابی یا بدخوابیدن زنان در دوران بارداری به خاطر تغییرات هورمونی ناشی از رشد جنین در رحم می باشد . حتی ممکن است عده ای به خاطر بی خوابی در این دوران به مصرف قرص های خواب آور روی آورند . شاید فکر کنید مصرف قرص های خواب آور و خود درمانی خطراتی برای مادر و جنین در پی خواهد داشت اما بهتر است نگاه علمی به این مساله داشته باشیم .

در حالت کلی توصیه می شود در دوران بارداری به هیچ وجه از قرص های خواب آور استفاده نکنید . در حالیکه بعضی از متخصصان زنان و زایمان مصرف یک قرص خواب آور به دلیل مشکلات خواب دوره بارداری را توصیه می کنند اما مطالعات علمی و پزشکی بیان می کند که حتی یک قرص هم نباید مصرف شود . بنا بر مطالعات انجام گرفته مصرف قرص های خواب آور مشکلات زیادی برای جنین در پی خواهد داشت که اثرات ناشی از آن در دوران نوزادی نمود پیدا می کند .

به همین خاطر به زنان باردار توصیه می شود برای درمان بد خوابی و بی خوابی دوران بارداری از روش های طبیعی و غیر دارویی استفاده کنند . انجام حرکات ورزشی سبک در طی روز ، نخوابیدن در ساعات بعدازظهر و داشتن برنامه منظم برای خواب از جمله راه حل هایی است که خواب راحت را برای زنان باردار به ارمغان می آورد . علاوه بر آن توصیه می شود قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید و به موسیقی آرامش بخش گوش کنید . علاوه بر آن پیشنهاد می شود در ساعات نزدیک به خواب مایعات زیادی نخورید تا در طول شب نیاز زیادی به سرویس بهداشتی نداشته باشید . 

منبع :