آکاایران: استفاده از رنگ مو سبب سقط جنین می شود

رنگ کردن مو در زنان باردار  و آسیب به جنین

استفاده از رنگ مو سبب سقط جنین می شود

اختصاصیآکا ایران :

زنان باردار در این دوران نباید موهای خود را رنگ کنند زیرا مواد شیمیایی موجود در رنگ موها از طریق پوست حساس سر وارد خون شده و با استفاده مجدد سبب نقص جنین می گردد .

پزشکان و متخصصان توصیه می کنند در سه ماهه نخست بارداری موهای خود را رنگ نکنید ؛ زیرا در ماههای اول بارداری زمان شکل گیری جنین و پیشرفت سلول های اولیه جنین بوده و جنین حساس است و احتمال بیشترین خطر آسیب و نقص جنین وجود دارد .

دکتر ابراهیمی ، متخصص پوست و مو درباره ضرر رنگ کردن مو برای زنان باردار می گوید :

زنان باردار در طول این دوران نباید موهای خود را رنگ کنند زیرا مواد شیمیایی موجود در رنگ موها از طریق پوست سر وارد خون می شود و ممکن است باعث سقط و یا نقص جنین شود .

سه ماهه نخست بارداری زمان شکل گیری جنین است و جنین در این ماهها بسیار حساس و آسیب پذیر است ، زیرا تقسیمات اصلی سلولی و شبکه های عصبی جنین در این زمان شکل می گیرد ، پس ورود هر نوع ماده شیمیایی به خون مادر می تواند تاثیرات مخربی روی جنین بگذارد .

دکتر ابراهیمی در خصوص رنگ کردن موی خانم ها می گوید :

حتی خانم های غیر باردار هم نباید خیلی موهای خود را رنگ کنند و اگر تمایل زیادی به رنگ کردن موهای خود دارند ، به دنبال مش و هایلایت باشند که تماس مستقیمی با پوست سر ندارد .

رنگ های طبیعی بهترین رنگ موها می باشد ، رنگ هایی چون حنا که باعث تغییر رنگ مو و تقویت و پرپشت شدن آنها هم می شود .

ممکن است مواد شیمیایی موجود در رنگ ها بسیار قوی باشد و از طریق تماس مستقیم با پوست سر و ساقه ی مو وارد خون شود . به همین خاطر گفته می شود زنان هر سال بیشتر از پنج بار موهای خود را رنگ نکنند ، زیر ممکن است با ورود مواد شیمیایی به خون به بیماری هایی چون سرطان خون مبتلا شوند .

به همین خاطر توصیه می شود قبل از رنگ کردن کل موها مقداری رنگ مو روی قسمتی از پوست سر بگذارید و اگر پوست سر قرمز نشد و حساسیت نشان نداد ، تمام موها را رنگ کنید ، زیرا ممکن است باعث سوختگی پوست سر شود و تاثیرات جبران ناپذیر آن تا پایان عمر باقی بماند .

پس به زنان باردار هم توصیه می شود از رنگ موهای گیاهی استفاده کنند .

دکتر کفایی ، متخصص پوست و مو توصیه کرد در سه ماهه اول بارداری از رنگ مو استفاده نکنید زیرا عوارضی برای جنین دارد .

رنگ موها به رنگ های گیاهی ، رنگ های سنتتیک ارگانیک و رنگ های فلزی تقسیم می شود ، دکتر کفایی توصیه کرد زنان باردار در صورت لزوم فقط از رنگ موهای گیاهی استفاده کنند .

رنگ های سنتتیک استفاده بیشتری دارد اما با این که رنگ طبیعی و زیبایی به موها می دهد ، دارای ماده اکسیداتیو است و باعث آسیب به ساقه مو می شود .

رنگ موهای سنتتیک با دارا بودن ماده ای به نام ppd در 10 درصد موارد سبب بوجود آمدن حساسیت پوستی یا آلرژیک درماتیت می شود . پس توصیه می شود پیش از مصرف کامل ، این رنگ موها را از نظر ایجاد حساسیت تست کنید .

در سه ماهه نخست بارداری نباید از رنگ موهای سنتتیک استفاده شود و با توجه به این که رنگ های گیاهی چون حنا و پوست گردو ماده ی سمی ندارد ، پیشنهاد می شود تنها از رنگ موهای گیاهی استفاده گردد .  

منبع :