آکاایران: آیا استفاده از قرص های ضد بارداری در طولانی مدت مضر است؟

آکاایران: خطر استفاده بلندمدت از قرص های ضدبارداری

آیا استفاده از قرص های ضد بارداری در طولانی مدت مضر است؟

اختصاصیآکا ایران: 

قرص های ضدبارداری می تواند عوارضی نیز برای خانم ها داشته باشد و در کنار این که از بارداری پیش گیری می کند، مصرف نادرست آن می تواند به سلامتی شما آسیب بزند و خطراتی مانند سرطان سینه، اضافه وزن و چاقی، سقط جنین بعد از قطع قرص و ... داشته باشد. بسیاری از خانم ها بدون دستور پزشک این قرص ها را از داروخانه می گیرند و مصرف می کنند و بعد از مدتی هم مصرف قرص را قطع می کنند. باید در مصرف صحیح قرص های ضدبارداری دقت کنید. در این مطلب خطرات این قرص ها را برای سلامتی بیان می کنیم ...

خطر نازایی

خیلی از خانم ها برای تنظیم شدن عادت ماهانه از این قرص ها استفاده می کنند و تا زمان خوردن قرص عادت ماهانه آنها تنظیم می شود اما زمانی که قرص مصرف نمی شود اختلالات قاعدگی شروع می شود . وقتی این قرص راقطع می کنید و می خواهید باردار شوید به مشکل می خورید و حتی احتمال نازایی در خانم ها وجود دارد. زمانی که تصمیم به بارداری می گیرید از یک سال قبل مصرف قرص ها را قطع کنید.

خطر ابتلا به سرطان

قرص های ضدبارداری می تواند از خطر سرطان تخمدان جلوگیری کند و احتمال ابتلا به این سرطان را کاهش دهد اما از طرفی می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، سرطان رحم و یا سرطان کبد شود.

ایجاد لخته های خونی

یکی از عوارض قرص های ضدبارداری ایجاد لخته های خونی است. مصرف سیگار از عوامل اصلی افزایش خطر تشکیل لخته های خونی است. در زمان استفاده از قرص های ضدبارداری باید با پزشک متخصص مشورت کنید و متناسب با وزن و سن خود از این قرص ها استفاده کنید. اگر تا الان ازاین قرص ها استفاده کرده اید با انجام تست های ژنتیک، استعداد  خود را در خصوص ابتلا به مشکل لخته شدن خون بررسی کنید.

خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی

مصرف قرص های ضدبارداری خطر ابتلا به بیماری های قلبی مانند سکته قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد. اگر از این قرص های ضدبارداری استفاده می کنید و سیگار می کشید و اضافه وزن و تغذیه نامناسبی هم دارید، دو برابر سایر  افراد در معرض ابتلا به مشکلات قلبی عروقی قرار دارید.

کاهش ویتامین B

قرص های ضدبارداری احتمال کمبود ویتامین بی را افزایش می دهد. می توانید در کنار قرص های ضدبارداری از اسید فولیک نیز استفاده کنید تا کاهش ویتامین B به دلیل استفاده از این قرص ها جبران شود. ویتامین B برای کاهش استرس، کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و تحریک حافظه موثر است. 

منبع :