آکاایران: زایمان زودرس با مصرف دخانیات در زمان بارداری

آکاایران: از این موارد در زمان بارداری دوری کنید

زایمان زودرس با مصرف دخانیات در زمان بارداری

اختصاصیآکا ایران:  

سالم بودن نوزاد برای هر مادر بارداری بسیار مهم است. می توانید با دوری از خطرات احتمالی در این دوران آُسیب به جنین را از بین ببرید و از نوزادتان محافظت کنید. در ادامه به چندین مورد که خانم های باردار باید از آنها دوری کنند اشاره می کنیم ...

از مصرف کافئین دوری کنید

در دوران بارداری باید از مصرف نوشابه های گازدار و چایی دوری کنید. زمانی که کافئین می خورید، در واقع کودک متولد نشده نیز از این ماده محرک تغذیه می کند. کافئین باعث تحریک قلب و مغز می شود و ماده ای افزودنی است که خاصیت مواد مخدر را دارد.

زایمان زودرس

در دوران بارداری از الکل دور باشید

مصرف  نوشابه های الکلی در دوران بارداری بسیار خطرناک است. اگر در طی دوران بارداری نوشابه های الکلی مصرف کنید، از این طریق الکل از طریق جریان خون به جفت می رسد و روی جنین اثر مخرب و مضری خواهد داشت. به دلیل این که جنین در حال رشد است، می تواند تاثیرات مهلکی روی جنین داشته باشد. با مصرف الکل در طی دوران بارداری ممکن است کودک با سندرم الکل جنین متولد و دچار آسیب های ذهنی و جسمی شود.

مکمل های ویتامین A مصرف نکنید

ویتامین A در خیلی از مواد غذایی یافت می شود و کمتر کسی کمبود ویتامین A دارد . اگر در دوران بارداری به میزان زیادی از این ویتامین مصرف کنید ، می تواند برای جنین خطرناک باشد و باعث بروز نقص های مادرزادی در نوزاد یا حتی سقط جنین شود .

از حیوانات خانگی دور باشید

اگر در منزل تان گربه دارید و گربه شما ناقل توکسوپلاسموز است ، باید در دوران بارداری از شخص دیگری بخواهید ظرف خاک گربه را عوض کند یا برای تعویض خاک از دستکش های پلاستیکی استفاده کنید و بعد از آن دست هایتان را خوب بشویید .

توکسوپلاسموز عارضه ای است که باعث بروز ناهنجاری های مادرزادی در جنین و نوزاد می شود . گربه از این بیماری هیچ گونه علائمی از خود نشان نمی دهد . البته به این معنا نیست که کلا در دوران بارداری قید گربه خود را بزنید اما باید موارد بهداشتی را رعایت کنید .

استرس نداشته باشید

استرس و فشارهای عصبی ممکن است سلامت جسمی زنان باردار را به خطر بیندازد . استرس در خانم های باردار باعث یبوست ، کمر درد ، بی خوابی ، زایمان زودرس یا تولد نوزاد کم وزن خواهد شد .

زمان بارداری

استعمال دخانیات ممنوع !

استعمال دخانیات برای جنین بسیار خطرناک و زیان آور خواهد بود و این مساله به قدری اهمیت دارد که زنان باردار باید از دود سیگار هم دوری کنند . اگر بر اثر استعامل دخانیات ، اکسیژن کمتری به جنین برسد ، این مساله باعث کند شدن رشد جنین و کاهش وزن او خواهد شد . مصرف دخانیات ممکن است باعث زایمان زودرس و عوارض دیگری نیز شود .

قید سونا ، جکوزی و برنزه کردن را بزنید

پوست بدن زنان باردار به خاطر تغییرات هورمونی و حرارت اضافه از بدن جنین ، زودتر داغ می شود . بر طبق تحقیقات خانم های بارداری که به دلیل استفاده از سونا و جکوزی احساس گرمای شدیدی کنند ، نوزادانی با ناهنجاری های عصبی به دنیا می آورند . استفاده از تخت های برنزه کننده نیز باعث می شود پوست بدن آنها به خاطر بارداری کشیده شود و در برابر سوختگی آسیب پذیر باشد  .

آسپیرین نخورید

زنان باردار نباید بدون مشورت پزشک هیچ دارویی را مصرف کنند و از مصرف داروهای خودسرانه اجتناب نمایند. هر دارویی که مصرف می کنید می تواند از طریق جفت به جنین انتقال یابد.

بارداری و زایمان

از مواد سمی ، آفات و رنگ ها اجتناب کنید

سیستم عصبی جنین در ماههای اول دوران بارداری در حال رشد است و باید از مواد سمی ، گازها و بخارهای سمی اجتناب کنید . برچسب روی شوینده های خانگی را بخوانید تا از وجود مواد سمی در این شوینده ها مطلع شوید .

بهتر است در این دوران از پاک کننده های طبیعی چون سرکه و جوش شیرین استفاده کنید . زنان باردار باید به رنگ های لایه بردار دست نزنند زیرا ممکن این لایه ها حاوی سرب باشد . بر طبق تحقیقات سرب به رشد مغزی و سیستم عصبی جنین آسیب می رساند .

ماهی های حاوی جیوه نخورید

زنان باردار باید از مصرف ماهی هایی چون شمشیرماهی، کوسه ماهی، ماهی تن، ماهی باس و ماهی ماکرول که حاوی جیوه هستند، خودداری کنند. مصرف زیاد جیوه ممکن است جنین را دچار آسیب مغزی کند. ماهی هایی که در بافت های چربی شان دارای آلاینده های صنعتی یعنی پلی کلرید بی فنیل هستند، نباید مصرف شود. مانند ماهی های موجود در آب شیرین چون سالمون، اردک ماهی، قزل آلا در دریاچه ها و رودخانه های آلوده. مصرف زیاد پلی کلرید بی فنیل  توسط زنان باردار باعث کاهش حافظه، دقت، توجه و ضریب هوشی نوزادان بعد از تولد می شود.

منبع :