آکاایران: مواظب حاملگی بعد از زایمان باشید

آکاایران: پیش گیری از بارداری بعد از زایمان

مواظب حاملگی بعد از زایمان باشید

اختصاصیآکا ایران: 

قرص های ضد بارداری هورمونی هستند که سبب می شوند تخمدان ها تخمک گذاری نکنند و از بارداری پیش گیری می کنند. این قرص ها دهانه رحم را ضخیم می کنند و بافت پوششی آن را تحت تاثیر قرار می دهند. این قرص ها تا 99 درصد قابل اطمینان هستند و از بارداری جلوگیری می کنند و باید یک بار در روز مصرف شود.

مادرانی که به تازگی زایمان کرده اند باید در دوران شیردهی نیز از قرص های ضد بارداری استفاده کنند. البته باید توجه داشته باشید که هورمون های موجود در این قرص ها به مقدار اندکی به شیر وارد می شود و نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد. پس باید با مشورت پزشک نوع قرص ضدبارداری را انتخاب کنید تا شیردهی شما با مشکلی مواجه نشود.

در کل دو نوع داروی ضدبارداری وجود دارد. داروهای ترکیبی دارای دو هورمون استروژن و پروژسترون می باشند که استروژن می تواند سبب کاهش مکمل های شیر شود. اگر از شیر خشک استفاده نمی کنید و نوزادتان از شیر خودتان تغذیه می کند، بهتر است از داروهای ضدبارداری ترکیبی استفاده نکنید. اگر مجبور هستید از این داروها استفاده کنید با نظر پزشک از پایین ترین دوز دارو استفاده کنید.

در این مدت باید مکمل های شیر و وزن نوزاد را بررسی کنید تا در صورت نیاز برای نوزاد از مکمل استفاده کنید. این داروها را نباید زودتر از 6 هفته بعد از زایمان مصرف کنید و تا آن زمان از مصرف داروهای ترکیبی خودداری کنید.

دسته دوم داروهای ضدبارداری داروهای مینی می باشد که فقط پروژسترون دارد و به دلیل دارا نبودن استروژن مکمل های شیر را تحت تاثیر قرار نمی دهد اما باز هم نباید تا 6 هفته بعد از زایمان مصرف شود. اگر این دارو را در هفته اول بعد از زایمان بخورید، ممکن است در عرضه شیر سالم به نوزاد با مشکل روبه رو شوید. نکاتی که در استفاده از داروهای ضد بارداری باید توجه کنید ...

  • در زمان استفاده از داروهای ضد بارداری میزان شیر تان را مورد توجه قرار دهید.
  • توجه کنید که شیر به اندازه کافی کودک تان را سیر می کند یا نه؟ برای اطمینان از این موضوع کودک را نزد متخصص اطفال ببرید.
  • اگر از داروهای ترکیبی باید استفاده کنید، دوز پایین را مصرف کنید.
  • از داروهای ترکیبی حاوی استروژن استفاده نکنید.
  • اگر شیر زیادی ندارید روش های دیگر پیش گیری از بارداری را به کار بگیرید و از داروهای ضد بارداری استفاده نکنید.
  • تا 6 هفته بعد از زایمان از قرص های ضد بارداری استفاده نکنید حتی اگر داروهای مینی حاوی پروژسترون باشد. مصرف این داروها می تواند میزان شیرتان را تحت تاثیر قرار دهد.
  • برای تعیین نوع قرص به پزشک متخصص مراجعه کنید و مطمئن باشید که از سابقه پزشکی، زایمان و میزان شیردهی شما مطلع است.

منبع :