آکاایران: دلیل ریزش مو تا چند ماه بعد از زایمان

آکاایران: بعد از زایمان با ریزش شدید مو رو به رو می شوید

دلیل ریزش مو تا چند ماه بعد از زایمان

اختصاصیآکا ایران:  

خانم های باردار بعد از زایمان با ریزش مو رو به رو می شوند . در واقع بعد از زایمان به خاطر از بین رفتن محرک های هورمونی تعداد زیادی از موهایی که در فاز فعال بودند وارد مرحله استراحت می شوند و ریزش مو شروع می شود . ریزش مو تا سه تا چهار ماه ادامه خواهد داشت .

از ماه چهارم بعد از زایمان که مادر در مرحله فعال شیردهی است ، ریزش موها شدیدتر می شود و عده ای تصور می کنند شیردهی باعث ریزش موهایشان شده است . به دلیل کمتر ریختن موها در طی دوران بارداری ، ریزش مو بعد از زایمان بیشتر به چشم می آید و هیچ ارتباطی به دوران شیردهی ندارد .

دکتر رباطی ، متخصص پوست و مو می گوید : رشد مو در سه مرحله انجام می شود . مرحله اول مرحله رشد یا مرحله فعال ، مرحله دوم مرحله بینابینی و مرحله سوم مرحله استراحت مو می باشد .  هورمون استروژن یک هورمون تحریک کننده رشد مو است که در دوران بارداری میزان این هورمون افزایش می یابد و به همین دلیل در دوران بارداری موها در مرحله فعال باقی می مانند و ریزش مویی نخواهیم داشت . در این دوران خانم ها تصور می کنند موهایشان رشد بیشتری دارد و تراکم موهایشان نیز افزایش یافته است .

بعد از زایمان رشد مو وارد مرحله استراحت می شود و با ریزش مو مواجه خواهیم شد . این وضعیت در تمام خانم ها یک روند طبیعی است و نیاز به اقدام خاصی نمی باشد . البته در مواردی که کمبود آهن وجود دارد باید به منظور جلوگیری از کاهش ذخایر بدن مادر برای درمان اقدام شود و علت زمینه ای آن رفع شود .

در مواردی که ریزش شدید مو به دلایلی چون عوامل ارثی هورمونی و التهابی ایجاد می شود باید به متخصص مراجعه کرد و در سایر موارد هیچ نگرانی وجود ندارد . مادران بعد از زایمان نباید نگران ریزش موهایشان باشند زیرا ریزش مو در این زمان بیماری محسوب نمی شود و دراکثر اوقات قسمت عمده موها جایگزین خواهد شد.

منبع :