آکاایران: چند قلوزایی با بارداری در سنین بالا

آکاایران: وقتی در سنین بالا تصمیم به بچه داری می گیرید باید انتظار بارداری های پرخطر و یا چندقلوزایی را داشته باشید دیابت دوران بارداری و ابتلا به فشار خون بالا در خانم های باردار با سن بالا بیشتر دیده می شود آمادگی بدنی و  میزان سلامت بدن در حاملگی با سنین بالا بسیار مهم است.

 شما را با جوانب مثبت و منفی بارداری در سنین مختلف آشنا کنیم.
35 تا 39 سالگی
از نظر بدنی
در این سنین، از آنجایی که کاهش شانس بارداری همچنان ادامه دارد، پزشکان به زوج هایی که قصد بچه دار شدن دارند توصیه می کنند که از یک سال قبل، روش های پیشگیری از بارداری به خصوص استفاده از کاندوم را کنار بگذارند. اگر از معالجه خاصی برای بارداری استفاده می کنید، باید بدانید که ممکن است دیرتر به نتیجه برسید. بیشتر مراکز معالجه، خانم هایی را که بیشتر از 39 یا 40 سال دارند، نمی پذیرند. همچنین خطر ابتلا به فشار خون بالا در خانم های بارداری که بیش از 35 سال دارند، 2 برابر است. ابتلا به دیابت دوران بارداری نیز در این خانم ها 2 یا 3 برابر بیشتر است.
از نظر روحی
در این سنین ممکن است پزشکان به خانم ها توصیه هایی کنند که که باعث نگرانی شان شود، چون در این سنین، خطر به دنیا آوردن بچه ی عقب مانده کمی بیشتر می شود.
خطراتی که نوزاد را تهدید می کند
احتمال به دنیا آوردن دوقلو یا سه قلو در این سنین بسیار زیاد است؛ به خصوص خانم هایی که داروهای بارداری مصرف می کنند، بیشتر بچه های چندقلو به دنیا می آورند. احتمال سقط جنین در این سنین تا 18 درصد افزایش می یابد. همچنین احتمال به دنیا آوردن جنین مرده نیز تا 2 برابر افزایش می یابد.
40 تا 44 سالگی
از نظر بدنی
خبر خوب: زنانی که بدون استفاده از داروهای بارداری یا تکنولوژی های جدید بارداری در این سن باردار می شوند، طول عمر بیشتری خواهند داشت؛ البته کمتر از 1 درصد از خانم ها در این سنین باردار می شوند. شانس باردار شدن در این سنین، در هر ماه، تنها 5 درصد است. اینکه چطور می توانید بچه به دنیا بیاورید، بستگی به عواملی دارد که آمادگی بدنی، میزان سلامت بدنی و اینکه این بچه، نخستین بچه است یا خیر، از آن دست عوامل هستند.
اگر قبل از این تجربه زایمان داشته اید، ممکن است دچار بواسیر، افتادگی مثانه، پرولاپس رحم و واژن و شل شدن سینه مواجه شوید. چون عضلات این اندام ها پیش از این یک بار دچار کشیدگی شده اند. شما می توانید با اطمینان از اینکه در طول دوره بارداری دچار اضافه وزن نمی شوید، شدت عوارض بارداری دوم را به حداقل برسانید.
از نظر روحی
وقتی به سن 40 سالگی برسید، تجربه و بلوغ بیشتری برای مادر شدن خواهید داشت. همچنین صبر و شکیبایی بیشتری در مقایسه با خانم های باردار جوان تر خواهید داشت، اما نگرانی هایی هم وجود دارد. ممکن است نگران تفاوت سنی زیاد با فرزندتان باشید.
خطراتی که نوزاد را تهدید می کند
تقریبا یک سوم از زنان باردار در این سن دچار سقط جنین می شوند. همچنین بچه هایی که مادران بالای 40 سال دارند، ممکن است هنگام تولد دچار کمبود وزن باشند که در این صورت به مراقبت های ویژه نیاز خواهند داشت. خطر به دنیا آمدن نوزاد عقب مانده در این سنین 1 به 106 است. اگر سن شما 44 یا 45 است، این خطر، 1 به 38 خواهد بود.
45 تا 49 سالگی
از نظر بدنی
نرخ بارداری زنان در این سن 0.03 درصد و شانس موفقیت در زایمان بسیار اندک است. صرف اینکه بتوانید در این سن باردار شوید و بارداری خود را به پایان برسانید، یک موفقیت بزرگ خواهد بود.
از لحاظ روحی
بیشتر خانم ها در سنین 40 سالگی علاوه بر سلامت نوزاد به سلامت خود نیز می اندیشند. چون در این سن هم مادر و هم کودک در معرض خطرات متعدد قرار دارند. اما بسیاری از موارد بارداری، حتی در زنان بالای 40 سال با موفقیت به پایان می رسد. هر چقدر بیشتر مراقبت خود باشید، شانس بیشتری برای یک زایمان خوب خواهید داشت.
خطراتی که نوزاد را تهدید می کند
بیش از نیمی از موارد بارداری در زنان بالای 45 سال به سقط جنین منجر می شود. به علاوه، خطر مرده زایی در زنان بالای40 سال به مراتب بیشتر از خانم های جوان تر است. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که مادر در هفته های آخر بارداری تحت آزمایشات مختلف قرار بگیرد.
بالای 50 سال
از لحاظ بدنی
میانگین سن یائسگی 51 است، اما این امر معمولا در محدوده سنی 45 تا 55 سال رخ می دهد. اگر بالای 50 سال سن دارید و می خواهید باردار شوید، باید از داروهای باروری، مکمل های هورمونی و یا اهدای تخمک استفاده کنید. زنانی که روند تخمک گذاری در آنها متوقف شده است، باید از تخمک اهدایی استفاده کنند.
آمارها نشان می دهد که مراقبت منظم و انجام آزمایشات غربالگری پس از زایمان اول به مادر کمک می کند که شانس بیشتری برای زایمان دوم داشته باشد. نرخ مرگ ومیر نوزادان از سال 1960 به این طرف به میزان 70 درصد کاهش پیدا کرده که خبر خوبی برای زنان باردار محسوب می شود.

منبع :