آکاایران: مجموعه: بارداری و زایمان

گربه ها به دلیل خوردن گوشت خام آلوده پرندگان، موش ها و ... انگل توکسوپلاسموز را دریافت می کنند

 

این باور که گربه ها باعث سقط جنین خانم باردارمی شوند مدت هاست که وجود دارد. اما این باور از کجا می آید؟ در واقع در اینجا مقصر، انگل توکسوپلاسموز است که از طریق مدفوع گربه می تواند به بدن مادر باردار وارد شده و موجب سقط جنین شود. برخی می گویند این انگل حتی باعث نازایی هم می شود اما هنوز مطالعه موثقی درباره اثر این انگل بر نازایی انجام نشده و نمی توان با قطعیت درباره اثر توکسوپلاسموز بر نازایی نظر داد. اما آیا این فقط گربه است که می تواند این انگل را منتقل کند؟


از دیگر منابع آلوده غافل نشوید
گربه ها به دلیل خوردن گوشت خام آلوده پرندگان، موش ها و ... انگل توکسوپلاسموز را دریافت می کنند. اما گربه ها تنها حیواناتی نیستند که می توانند این بیماری را انتقال دهند. آنها تنها گونه ای هستند که عفونت را در مدفوع شان دارند. انسان ها می توانند توکسوپلاسموز را از گوشت آلوده دیگر حیوانات نیز دریافت کنند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها می گوید احتمال ابتلا به این بیماری در تماس با گوشت خام بیشتر از تماس با گربه است. هرچند برخی خوراکی هایی که تمیز شسته نشده اند، نوشیدن آب آلوده و دست زدن به خاک آلوده هم می تواند این بیماری را ایجاد کند. توکسوپلاسموز نمی تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، به جز مادر باردار مبتلا که آن را به جنین منتقل می کند یا انتقال خون آلوده.


سه ماهه اول خطرناک است
خطر ابتلای جنین به عفونت با افزایش دوران بارداری، بالا می زود. اگر شما در سه ماهه اول بارداری مبتلا به توکسوپلاسموز شوید، احتمال ابتلای جنین 15 درصد خواهد بود. اگر در سه ماهه دوم مبتلا شوید، احتمال ابتلا 30 درصد و در سه ماهه سوم 60 درصد خواهد بود. هرچند میزان ابتلا با افزایش سن بارداری بالا می رود اما خطر این عفونت در سه ماهه اول بسیار بیشتر از بقیه دوران بارداری است.
خودتان را ایمن کنید
دانستن چرخه زندگی انگل توکسوپلاسموز و نقش گربه در انتقال این بیماری می تواند ترس از این بیماری را کاهش دهد. این انگل می تواند عفونت را در همه پستانداران ایجاد کند. زمانی که گربه به توکسوپلاسموز مبتلا می شود خود مصونیت پیدا می کند و دوباره بیمار نمی شود. بنابراین اولین مواجهه گربه با این انگل امکان انتقال بیماری را فراهم می کند و بنابراین این بیماری در گربه های بزرگتر کمتر دیده می شود.


چطور انسان مبتلا می شود؟
گربه سانان میزبان طبیعی انگل هستند و این انگل در روده های آنها بازتولید می شود. یک گربه ممکن است توکسوپلاسموز را با خوردن گوشت آلوده یا نوشیدن شیر غیرپاستوریزه بگیرد. انگل در روده گربه تبدیل به اووسیت می شود و گربه میلیون ها از این اووسیت را تا سه هفته دفع می کند. این اووسیت ها تقریبا 24 ساعت عفونی هستند. تحت شرایط مساعد آنها میتوانند در خاک یا شن تا حدود 18 ماه هم عفونی بمانند. در طول این زمان آنها به آب آلوده، میوه و سبزی های منتقل می شوند و گونه های خونگرم از جمله انسان را مبتلا می کنند. بنابراین در حالی که ممکن است از طریق تماس مستقیم با مدفوع گربه مبتلا شوید، این انگل در جاهای دیگری نیز ممکن است به طور بالقوه وجود داشته باشد.

 توکسوپلاسموز گربه

دانستن چرخه زندگی توکسوپلاسموز و نقش گربه در انتقال این بیماری، ترس از بیماری را کاهش می دهد

 
این نکات را رعایت کنید
با وجود آن که انتقال توکسوپلاسموز از گربه خانگی بسیار کم است اما باید جانب احتیاط را رعایت کنید چون این انگل باعث سقط و ناهنجاری های دیگر در جنین می شود.


- از مصرف گوشت خام خودداری کنید.
- سبزیجات خام را کاملا تمیز کنید.
- شیر غیرپاستوریزه و تخم مرغ خام نخورید
- تخته برش و وسایلی که در تماس با گوشت خام هستند را پیش از استفاده مجدد کاملا تمیز کنید.
- زمانی که با خاک باغچه کار می کنید حتما دستکش به دست داشته باشید.
- از همسر، دوستان و همسایگانتان بخواهید ظرف مدفوع گربه را در زمان بارداری شما تمیز کنند.
- هر روز ظرف مدفوع گربه را تمیز کنید.
- گربه را بیرون نگه ندارید.


 شیرآب پارک ها عامل انتقال نیست
دکتر رضا احمدی، متخصص بیماری های داخلی حیوانات کوچک:
این ادعا که «هنگام آب خوردن از شیرآب پارک ها مراقب باشید چون گربه ها هم به همین شیوه آب می خورند و همین باعث انتقال انگل توکسوپلاسموز از گربه به بدن انسان می شود» ادعایی کاملا بی اساس است زیرا این انگل از طریق بزاق حیوان منتقل نمی شود و تنها راه انتقال بیماری مدفوع گربه و آن هم در شرایطی است که مدفوع 24 ساعت در شرایط مستعدکننده از قبیل نبودن نور کافی و گرمای زیاد قرار بگیرد و بعد به صورت تصادفی توسط انسان خورده شود تا احتمال ابتلا بالا برود. این احتمال که انسان به طور تصادفی مدفوع گربه را بخورد تقریبا صفر است اما این احتمال که فرد گوشت و استیک خام خورده یا سبزیجات تمیز نشده مصرف کند بالاست و همین می تواند باعث انتقال انگل شود.

 بیماری توکسوپلاسموز

در صورتی که در تماس با گربه هستید و تصمیم به بارداری دارید، آزمایش توکسوپلاسموز را انجام دهید


حتما آزمایش بدهید
دکتر نسرین زارع پور، متخصص زنان و زایمان:
در صورتی که در تماس با گربه هستید و تصمیم به بارداری نیز دارید بهتر است آزمایش توکسوپلاسموز را انجام دهید تا در صورت وجود این انگل در بدنتان ابتدا درمان لازم انجام شود و سپس اقدام به بارداری کنید، چون همانطور که می دانید این انگل باعث سقط و ناهنجاری جنین می شود. در صورتی که حین بارداری مشخص شود مبتلا به توکسوپلاسموز هستید پزشک با تجویز آنتی بیوتیک تلاش می کند احتمال ابتلای جنین را کاهش دهد. سپس ممکن است تست آمنیوسنتز گرفته شود تا مشخص شود جنین مبتلا شده یا خیر.در عین حال سونوگرافی نیز در طول بارداری انجام می شود تا هرگونه نقص در رشد جنین بررسی شود.

 


.

منبع : beytoote.com