آکاایران: مجموعه: بارداری و زایمان

وضعیت جنین در هفته سی ام بارداری

 

شماره معکوس شروع شده؟ حالا فقط 10 هفته تا پایان بازی شما در فصل اول این سریال مانده ، 10 هفته ای که در یک چشم به هم زدن می گذرد و شما می توانید نوزاد خود را در آغوش بگیرید.
وضعیت جنین در هفته سی ام بارداری
بله چیزی نمانده تا یک زلزله چند کیلویی زندگی شما را دگرگون کند هرچند که این بازیگر کوچک تا همین حالا هم خوب توانسته در مقابل شما خودی نشان دهد. لگدها و شیطنت هایش کم نبود حالا روز به روز بزرگتر می شود و شما سخت تر می توانید از پس او بربیایید. جنین الان یک کیلو و 500 گرم وزن و طول بدن او از سر تا نوک انگشتانش 45 سانتی متر است. به تدریج حرکات او بیشتر می شود و سرعتش هم بالاتر می رود.
 
سرعت رشد او دیگر مثل هفته های گذشته زیاد نیست منتها سلول های خاکستری مغزش با سرعت زیادی در حال رشد هستند تا اندازه جمجمه و دور سرش افزایش یابد. تقریبا همه چیز برای خروج آماده است منتها جنین باید چند هفته دیگر در شکم شما بماند تا حسابی اعضای بدنش در مایع آمنیون جا بیفتد.
قد: 45 سانتی متر
وزن: 1584 گرم

 

 مراقبت های هفته سی ام بارداری

مراقبت های بارداری در هفته سی ام بارداری

 
وضعیت مادر در هفته سی ام بارداری
گریم شما هم حسابی تغییر کرده است رحمتان در حدود 10 سانتی متر بالاتر از ناف قرارگرفته و چهره ای پف کرده دارید. احتمالا تصور اینکه 10 هفته دیگر از بارداریتان باقی مانده هم استرس شما را افزایش می دهد و هم خستگی یتان را. پوست شکمتان کشیده شده و شما تصور می کنید که دیگر جایی برای بزرگتر شدن شکمتان باقی نمانده است.
 اما اینطور نیست همچنان قرار است که جفت، جنین و رحم شما بزرگتر شود. با این حالت   بدنتان سنگین تر، بزرگتر و بی تناسب تر خواهد شد. بزرگ شدن رحم موجب می شود که احساس کنید اعضای داخلی بدنتان به بیرون فشرده می شوند برای اینکه راحت تر باشید بهتر است صحیح بنشنید، بایستید و هنگام بلند شدن از حالت خوابیده به نشسته به توصیه های بهداشتی عمل کنید.
 
دراین زمان خلق و خوی شما هم دوباره دستخوش تحولاتی می شود. حتی اگر شما اهل نشان دادن احساسات خود نباشید اما در این هفته با دیدن یک خبر یا داستان غم انگیز شروع می کنید به گریه کردن و خودتان هم نمی دادید چرا این گونه احساساتی می شوید. خوب این زمانی است که ممکن است شما به افسردگی مبتلا شوید مشکلی که 10 درصد از زنان باردار به آن گرفتار می شوند.

 

 هفته سی ام بارداری

وضعیت مادر در هفته سی ام بارداری


مراقبت های بارداری در هفته سی ام بارداری
خونریزی
لکه های خون ممکن است علامتی از یک مشکل جدی باشد از جمله جفت سرراهی (یعنی جفتی که در پایین رشد کرده و دهانه رحم را کاملا می پوشاند) پارگی جفت (یعنی جدا شدن بخشی از جفت از دیواره رحم) یا زایمان زودرس که می تواند سبب لکه بینی یا خون ریزی شود.
 
زایمان زودرس معمولا بین هفته 22 و 37 باداری اتفاق می افتد در صورت مشاهده علائم زیر به سرعت به پزشک مراجعه کنید:
 انقباضات منظم رحمی(4بار یا بیشتر در ساعت) این انقباضات ممکن است فاقد درد باشند
 دردهای شکمی همانند دردهای دوران قاعدگی
 احساس فشار در داخل لگن تناسلی معده یا درد در ناحیه روده ها
 پارگی کیسه آب ( دفع مایع از مهبل)
احساس ناخوشاند جسمی
تغذیه در هفته سی ام بارداری
شما دارید خود را برای ورود کودکتان آماده می کنید، به همین دلیل ممکن است وقت کافی برای توجه به مواد غذایی مصرف خود پیدا نکنید. اما ما در اینجا مواردی را آورده ایم که بهتر است به آنها توجه کنید.

 

  تغذیه

شما دارید خود را برای ورود کودکتان آماده می کنید، به همین دلیل ممکن است وقت کافی برای توجه به مواد غذایی مصرف خود پیدا نکنید. اما ما در اینجا مواردی را آورده ایم که بهتر است به آنها توجه کنید.   


به جای این مواد  از این مواد مصرف کنید
بستنی  ماست کم چرب یخ زده با گرانولا، تکه های توت و کمی شکلات تلخ رنده شده
چیپس سیب زمینی چیپس سیب زمینی پخته با نان سویا کم چرب یا چیپس سبزیجات
شکلات آجیل به همراه میوه های خشک و کشمش با روکش شکلات
چیزبرگر برگر بوقلمون کم چرب یا برگر سبزیجات به همراه آواکادو، گوجه فرنگی و کاهو

 


اگر تمایلی به این مواد غذایی ندارید    این مواد را مصرف کنید
گوشت سایر منابع پروتئینی، مانند ماست کم چرب، شیر کم چرب، پنیر کم چرب، لوبیا، آجیل، یا توفو
 هر نوعی از پروتئین هر نوع پروتئین ترکیبی یا پنهان در یک نوع غذای مرکب از گوشت
سبزیجات برگ سبز تیره بتا-کاروتن غنی مانند هلو، زردآلو، و یا میوه های گرمسیری

 

 

منبع: niniban.com

.

منبع : beytoote.com