آکاایران:  

همانطور که می دانید مادران باردار با گذشت زمان و رسیدن به پایان سه ماهه سوم از دوران حاملگی، بیشتر از گذشته خود را برای تولد فرزندشان آماده می کنند. در این دوره از بارداری، بدن مادر به دلیل رشد جنین داخل رحم سنگین تر از قبل شده و مادر احساس ناراحتی می کند. بی خوابی های شبانه، درد ناحیه پشت بدن و سوزش سر دل در چند هفته آخر از دوران بارداری می تواند تبدیل به نبرد شده و راحتی و آرامش را از مادر باردار سلب نماید. در واقع، می توان ادعا کرد که با نزدیک شدن زمان دقیق تولد نوزاد، بدن مادر باردار می توانید علائمی را از خود نشان داده و نزدیک شدن زمان زایمان را به او گوشزد کند. یکی از اولین علائمی که در روزهای آخر دوران بارداری نشان می دهد که بدن مادر آماده تولد نوزاد گردیده است، "قطره ای" شدن نوزاد می باشد.

آیا زمان زایمان موقعی است که جنین به طرف لگن مادر باردار خود حرکت می کند؟

زنان باردار تجربیات متفاوتی را در روزهای پایانی دوران بارداری خود دارند، زیرا بدن هر یک آن ها رفتار متفاوتی داشته و در هر موردی متفاوت عمل می کند. در واقع، فرمول خاصی برای پیش بینی زمان تولد نوزاد داخل رحم زنان موجود نیست. اگر حاملگی زنی اولین بارداری او باشد، ممکن است نوزاد دو تا چهار هفته قبل از زمان زایمان، برای تولد آماده شده و به منظور ترک رحم مادر باردار خود اقدام نماید. اما در مورد مادران باتجربه که نوزادان متعددی به دنیا آورده اند، زمان تولد نوزاد درست قبل از شروع روند زایمان طبیعی رخ می دهد.
به محض این که زمان زایمان مادر بارداری فرا می رسد، نوزاد درون رحم او سفر دشوار خود را به سمت جهان بیرون آماده نموده و بدن مادر نیز تغییرات زیادی را جهت تسهیل خروج نوزاد از رحم و ورود به جهان بیرون انجام خواهد داد. اولین گام برای حرکت نوزاد به سمت خارج از رحم مادر باردار زمانی است که او به سمت لگن مادر حرکت می کند. معمولا، در این موقعیت، راه خروج برای نوزاد آماده شده و در این فرایند عضله لگن مادر باردار به میزان قابل توجهی گسترش می یابد. این فرایند باعث می شود تا روند تولد راحت تر انجام گیرد.

با انجام این کارها زایمان طبیعی راحتی داشته باشید.

مهم ترین علائم آغاز زایمان:

ایا می دانید که چگونه می توان تشخیص داد که زمان تولد نوزاد فرا رسیده است؟ نشانه های مختلفی وجود دارد که به مادر باردار نشان می دهد زمان سفر نوزاد و حرکت او به سمت پایین رحم آغاز شده است. اگر شما هم به زمان تولد فرزند خود نزدیک شوید، ممکن است علائمی را در بدن خود مشاهده نمایید که شما را متوجه نزدیک شدن زمان زایمانتان بکند. این علائم عبارتند از:

1. تکر ادرار از علائم شروع زایمان طبیعی:

همانطور که نوزاد درون رحم مادر باردار به سمت پایین حرکت می کند، فشار بیشتری بر روی مثانه مادر اعمال شده و باعث بروز مشکل تکرر ادرار در این افراد خواهد شد. با این حال، فراموش نکنید که این مشکل ممکن است در بسیاری از زنان باردار بر اثر ابتلا به عفونت ادراری (UTI) نیز مشاهده شود.
2. احساس فشار در ناحیه لگن زنان و شروع زایمان:
همانطور که نوزاد درون رحم در نزدیکی لگن مادر قرار می گیرد، مادر فشار ناخوشایندی را در این ناحیه از بدن خود احساس خواهد کرد، که این احساس هنگام راه رفتن بدتر می شود. این فرایند به عنوان اتفاق مشخص برای نشان دادن زمان تولد نوزاد تلقی شده و ممکن است درد آن مانند حالت شلاق زدن در بدن مادر باردار مشاهده گردد!

2. بهتر شدن اشتهای مادر در روزهای آخر دوران بارداری:

همه مادران در دوران حاملگی خود ممکن است از مشکل سوزش سر دل رنج ببرند، زیرا در این دوره رحم فضای بیشتری اشغال نموده و فضا را برای معده مادر تنگ می کند. با توجه به باور عمومی، سوزش سر دل زنان باردار به این معنی است که نوزاد آن ها بسیار مودار است. اما لازم است بدانید که نتایج مطالعات اخیر محققان نشان داده است که در پشت این ادعا نکته بسیار مهم دیگری وجود دارد: هنگامی که در روزهای آخر دوران بارداری نوزاد به سمت دهانه رحم حرکت می کند، رحم نیز افت کرده و در نهایت معده مادر فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهد. بروز این تغییر در بدن زنان باردار سوزش سر دل را کاهش داده و اشتهای بهتری را در این افراد به وجود خواهد آورد.

3. راحتتر شدن تنفس مادر با نزدیک شدن به زایمان:

زمانی که نوزاد درون رحم به سمت پایین بدن مادر خود حرکت کند، میزان فشار وارده بر ریه های او کاهش یافته و ریه ها فضای بیشتری برای "تنفس"خواهند داشت! بنابراین، در این دوره از بارداری دیگر از نفس نفس زدن مادر خبری نیست!

4. تغییر شکل شکم مادر در روزهای آخر دوران بارداری:

اگر متوجه شدید که شکم شما تغییر کرده و فشار نوزاد به سمت پایین رحم افزایش یافته است، بدانید که به زمان تولد فرزندتان نزدیک می شوید. حتی اگر خود مادر در روزهای آخر دوران بارداری متوجه تغییر شکل شکم خود نشود، افراد اطراف او قطعا در این مورد نظر خواهند داد!

5. ظاهر شدن مشکل هموروئید در روزهای نزدیک زایمان:

نتیجه ناخوشایندی که زمان تولد نوزاد درون رحم را به مادر باردار نشان می دهد، بروز مشکل یبوست در آن هاست! به همین دلیل، بسیاری از زنان در هفته های آخر از دوران بارداری خود، یبوست و یا هموروئید را تجربه می کنند. اما فراموش نکنید که این افراد می توانند به سادگی فیبر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کرده و آب بیشتری بخورند تا هم مشکل هموروئید در بدن آن ها حل گردد و هم بدن را خنک نگه دارد.

دقیق ترین مراحل زایمان طبیعی را با خواندن این مطلب بدانید.

در هنگام بروز علائم زایمان، زنان باردار باید چه کار بکنند؟

اگر در روزهای پایانی دوران حاملگی خود احساس کردید که فشار وارده از سوی نوزاد شما کاهش یافته است، حتما این تغییر را به اطلاع دکتر خود برسانید. در چنین مواردی، او با معاینه بدن شما باز شدن دهانه رحم را تایید کرده و زمان تولد نوزاد را به اطلاع شما خواهد رساند. اما اگر این نشانه ها قبل از هفته 30 از دوران بارداری در بدن شما مشاهده شود، نشان دهنده " شروع روند زایمان زودرس" بوده و حتما باید به پزشک متخصص زنان و زایمان اطلاع داده شود، زیرا پزشکان متخصص خطر ابتلا به زایمان زودرس را به موقع تشخیص داده و ممکن است با انجام اقدامات پیشگیرانه خاص مانند استراحت در تخت بیمارستان تولد نوزاد را به موعد پیش بینی شده برسانند.
در نهایت، نکته مهمی که همه زنان باید به خاطر دارا باشند، این است که اگر مادری در روزهای آخراز دوران بارداری خود به سر می برد، بهتر است تمام وسایل لازم برای خود و نوزاد را در هنگام تولد آماده نموده و جای آن ها را به همسر یا افراد نزدیک خانواده اطلاع دهد تا همه چیز در مسیر خود بوده و با شروع درد زایمان، در مورد تولد نوزاد دچار مشکل نشود.

.

منبع : mamanam.com