آکاایران: علائم تورم لوزه سوم در کودکان

تاریخ ایجاد : 
11:49 1396/09/01
جراحی لوزه سوم یکی از متداول ترین جراحی ها در میان کودکان به شمار می رود. لوزه سوم در کودکان نقش مهمی در پیشگیری از بیماری ها دارد. اما عفونت این لوزه خود منجر به بیماری های مختلفی در کودک می شود. لوزه سوم بافتی در پشت حفره بینی است که در کودکان موجب محافظت از بدن آن ها در برابر بیماری ها می شود. اگرچه لوزه ها را می توان به راحتی با باز کردن دهان مشاهده نمود اما لوزه سوم به راحتی دیده نمی شود. در این مطلب درباره لوزه سوم در کودکان بیشتر آشنا می شویم.
 

آکاایران: علائم تورم لوزه سوم در کودکان

 
لوزه سوم در کودکان و مراقبت های لازم برای آن و زمان مناسب جراحی
لوزه سوم مانند دیگر لوزه ها به وسیله محبوس کردن باکتری ها و ویروس های مضر که در هنگام بلعیدن و تنفس وارد بدن می شوند, به حفظ سلامت بدن کمک می کنند. در نوزادان و کودکان لوزه سوم نقش مهمی در مقابله با عفونت ها دارد. اما با بزرگتر شدن و رشد نهایی کودک, اهمیت لوزه ها در مقابله با عفونت ها کمتر می شود و بدن با روش های دیگری به مقابله با عفونت ها می پردازد. به همین دلیل مسئله لوزه سوم در کودکان بسیار شایع تر از بزرگسالان می باشد. لوزه سوم معمولا پس از پنج سالگی کوچک شده و در دوران نوجوانی به طور کلی ناپدید می شود.
 از آن جایی که لوزه سوم میکروب هایی که وارد بدن می شوند را به دام می اندازد, گاهی مواقع بافت آن به دلیل مقابله با عفونت به طور موقت متورم می شود. در بسیاری از موارد این تورم بهبود پیدا می کند. اگر این تورم بهبود پیدا نکند, لوزه سوم خود عفونی می شود. یکی از رایج ترین بیماری ها در میان کودکان تورم و یا بزرگ شدن لوزه سوم می باشد. این مسئله غالبا زمانی اتفاق می افتد که دیگر لوزه ها نیز بیش از حد متورم شوند. مشکلات ناشی از تورم لوزه سوم کودکان به شرح زیر است.
 
-سخت شدن تنفس
-گرفتگی شدید بینی
-تنفس از دهان
-خروپف در خواب
-مشکل در خواب شبانه
-گلو درد و مشکل در بلعیدن
-تورم غدد در گردن
-بروز ناراحتی ها و عفونت های گوش
 
بنابراین توصیه می شود در صورت مشاهده هر یک از این علایم در کودکان سریعا به پزشک مراجعه کنید. پزشک برای بررسی لوزه سوم و اندازه ی آن ممکن است نیاز به عکس برداری با اشعه X , آندوسکوپی, سی تی اسکن و یا ام آر آی داشته باشد. با استفاده از این عکس برداری و تشخیص عفونت لوزه سوم و اندازه آن, پزشک ممکن است اقدام به تجویز برخی آنتی بیوتیک ها برای کودک کند. آنتی بیوتیک ها باکتری ها را از بین می برند و معمولا برای درمان سینوزیت و عفونت های گوش ناشی از وجود باکتری تجویز می شوند.  اگر این اقدامات موثر نباشد و کودک دائما مریض شود, پزشک اقدام به برداشتن لوزه سوم می کند. در واقع زمان مناسب برای جراحی و برداشتن لوزه سوم در کودکان, در این مواقع می باشد. جراحی و برداشتن لوزه سوم یکی از شایع ترین جراحی ها در کودکان است.   در طی جراحی و پس از برداشتن لوزه نیاز به مراقبت های ویژه ایی است. این عمل جراحی معمولا با بیهوشی کودک انجام می شود. به همین دلیل در زمان جراحی کودک هیچ گونه دردی احساس نخواهد کرد. در این عمل جراحی معمولا بخیه زده نمی شود و زخم ها و برش های حین جراحی به خودی خود با گذشت زمان کمی بهبود می یابند. پس از جراحی کودکان معمولا دچار گلو درد خواهند شد و باید از غذاهای نرم و و آبکی استفاده کنند. پس از جراحی لوزه سوم کودک, آن ها کمتر از یک هفته به حالت عادی بر می گردند.  وجود لوزه سوم در کودکان امری طبیعی است. اما عفونت و التهاب آن را باید جدی گرفت. خوشبختانه این مشکل شایع در کودکان در اغلب موارد به سادگی رفع می شود.
 
منبع:آرگا
.

منبع : new.ksabz.net