آکاایران:  

آیا شما به عنوان مادر باردار، می خواهید بدانید که چگونه استفاده از برخی هورمون ها، زایمان طبیعی را راحت می کنند؟ آیا می خواهید در مورد چیزهایی که می توانند به شما در هنگام زایمان طبیعی کمک کنند بیشتر بدانید؟ اگر پاسختان بله است، خواندن این مقاله را فراموش نکنید، چون در این مقاله همه چیز را درباره اکسی توسین و نقش آن در هنگام زایمان طبیعی بیان کرده ایم.

اکسی توسین چیست ؟

اکسی توسین هورمونی است که استفاده از آن بدن مادر باردار را برای شروع انقباضات حین زایمان طبیعی آماده می کند. همچنین، استفاده از اکسی توسین در بدن مادر باردار، سطح انقباضات رحمی را در او افزایش خواهد داد. زمانی که ترشح هورمون اکسی توسین در بدن مادر باردار در حین زایمان طبیعی کم باشد، انقباضات رحمی ممکن است به اندازه کافی برای بیرون آمدن نوزاد نباشد. در این مواقع است که پزشک معالج شما، ترکیبی از اکسی توسین را برای کمک به روند زایمان طبیعی تجویز خواهد کرد.
معمولا پزشکان دوزهای پایین اکسی توسین مصنوعی را به صورت وریدی، به بدن مادر در هنگام زایمان طبیعی تزریق می کنند. زنانی که از خونریزی شدید در حین زایمان طبیعی رنج می برند، نیاز شدیدی به تزریق وریدی اکسی توسین پیدا خواهند کرد. اما همیشه به خاطر داشته باشید که استفاده از هورمون اکسی توسین باید تنها تحت نظارت دقیق پزشک معالج شما صورت گیرد.

نقش اکسی توسین در روند زایمان طبیعی:

به یاد داشته باشید که اگر انقباضات رحمی در حین زایمان طبیعی به اندازه کافی نباشد، تزریق هورمون اکسی توسین می توانید انقباضات رحمی را به شدت تحریک کرده و همچنین به روند زایمان سرعت بخشید. با این حال، پزشک معالج نیاز شما را برای تزریق اکسی توسین مصنوعی و دوز مورد نیاز تعیین خواهد کرد.
استفاده از این هورمون، احساس دردهای زایمان را به اوج خواهد رساند و به زنانی که یک تجربه زایمان طبیعی را قبلا داشته اند، بیشتر کمک می کند. هورمون اکسی توسین مصنوعی به طور مستقیم وارد جریان خون مادر شده اما اثرات ترشح اکسی توسین طبیعی در بدن را ایجاد نخواهد کرد.
استفاده از هورمون اکسی توسین مصنوعی، آخرین چاره برای زنان در تولید نیروی لازم برای زایمان طبیعی نوزاد می باشد. پزشک حتی بعضی مواقع، ممکن است تحریک نوک سینه های شما را برای بالا بردن سطح ترشح اکسی توسین در بدنتان بررسی کند.

عوارض جانبی استفاده از اکسی توسین در زایمان طبیعی :

آکاایران: آسانتر شدن زایمان طبیعی با تزریق اکسی توسین

سازگاری اکسی توسین با بدن افراد مختلف:

به یاد داشته باشید که اگر ترشح اکسی توسین طبیعی در بدن مادر، حین انجام زایمان طبیعی کم باشد در همه آن ها می توان از اکسی توسین مصنوعی استفاده نمود. پزشک معالج شما ممکن است قبل از تجویز این هورمون به سابقه پزشکی و سایر پارامترهای سلامتی شما مادر باردار نگاه کند. شما به عنوان مادری که می خواهد نوزادش را با کمک زایمان طبیعی به دنیا بیاورد.

در شرایط زیر تجویز هورمون اکسی توسین مصنوعی هنگام زایمان طبیعی مناسب نیست :

• سن شما بیش از 35 سال باشد.
• مشکلات کلیه، قلب و کبد داشته باشید.
• بدنتان واکنش های آلرژیکی در زایمان های گذشته به هورمون مصنوعی اکسی توسین داده باشد.
• بررسی مسائل دوران بارداری شما نشان داده باشد که خطراتی برای تولد طبیعی وجود دارد.
• قبل از این زایمان، شما در گذشته مورد عمل سزارین قرار گرفته اید.
اگر تعدادی از دلایل نامناسب بالا در بدن شما در رابطه با تجویز این هورمون وجود داشته باشد، استفاده از آن ممکن نخواهد بود.

نگرانی های استفاده از هورمون اکسی توسین در طول زایمان طبیعی :

• توجه به این نکته بسیار مهم است که شما به عنوان مادری که در هنگام زایمان طبیعی، اکسی-توسین مصنوعی را مصرف می کنید، باید مراقبت کافی از شما به وجود آید، چون نگرانی ها و خطرات زیادی با استفاده کردن از این هورمون مصنوعی به منظور القای زایمان طبیعی سریع تر وجود دارد.
• دوز مصرفی هورمون اکسی توسین ممکن است برای هر بیمار متفاوت باشد. به خاطر داشته باشید که حتی دوز مصرفی اکسی توسین برای کمک به زایمان طبیعی، با اندازه مصرف آن برای کنترل خونریزی بعد از زایمان هم متفاوت است.
• هرگز نباید از این هورمون برای هدف دیگری در دوران بارداری، به جز پیشرفت سریع کار زایمان طبیعی و کنترل خونریزی بعد از تولد نوزاد استفاده کرد.
• ممکن است در برخی مواقع تزریق هورمون اکسی توسین باعث شود انقباضاتی که رخ می دهند، بیش از حد، تقریبا هم و یا غیر قابل کنترل باشد. در این زمان، پزشک معالج شما باید استفاده از هورمون اکسی توسین را قطع کند.
• پس به یاد داشته باشید که اگر تزریق این هورمون هر گونه ناراحتی در جنین و یا فعالی در رحم مادر به وجود آورد، بلافاصله دوز مصرفی آن باید قطع شود.
• استفاده از برخی داروها از جمله مصرف بیش از حد داروهای ضد درد ممکن است با هورمون اکسی توسین تداخل پیدا کند. بنابراین، ضروری است که بیماران قبل از تزریق هورمون اکسی توسین مصنوعی نسخه های داروهای مصرفی خود را به پزشک خود اعلام نمایند.
استفاده از هورمون اکسی توسین نه تنها برای سرعت بخشیدن به کار زایمان طبیعی بسیار مفید است، بلکه به جدا شدن آسان جفت از رحم هم کمک می کند. باید بدانید که این هورمون به ایجاد احساس خوب در مادران و انتقال نیروی فیزیکی بیشتر به آن ها کمک می کند. اگر شما در مورد وارد شدن هورمون اکسی توسین از طریق شیر مادر به بدن نوزادتان نگران هستید، توصیه می شود قبل از تغذیه او با شیر مادر حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

فیلم دوخت پارگی بعد از زایمان طبیعی


.

منبع : mamanam.com